چین در «بدخشان» پایگاه نظامی می سازد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۰    ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ کد خبر: 144642 منبع: پرینت

چین برای اردوی افغانستان در مرز مشترک این کشور با تاجیکستان پایگاه نظامی می‌سازد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع خبر داد چین برای اردوی افغانستان در ولایت «بدخشان» این کشور یک پایگاه نظامی می‌سازد.
وی افزود: توافق برای ساخت این پایگاه در پی سفر اخیر «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان به پکن و دیدار با «چانگ وان کوان» همتای چینی‌اش صورت گرفته است.

چانگ در این دیدار از تمایل پکن برای افزایش روابط نظامی با افغانستان و همکاری‌های دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و مسایل امنیتی خبر داده بود.
وزیری تصریح کرد که چین تمام تجهیزات مورد نیاز این پایگاه از جمله «سلاح، یونیفرم نظامیان و تجهیزات نظامی» را نیز تهیه خواهد کرد.

یکی از مقامات وزارت دفاع افغانستان تصریح کرد پکن این پایگاه را به دلیل نگرانی‌اش از ورود تروریست‌های «اویغور» از طریق خاک افغانستان به چین و جلوگیری از این موضوع خواهد ساخت.

گفته می شود که بدخشان مرز کوچک ۷۶ کیلومتری کوهستانی با چین دارد و آسان‌ترین مسیر دستیابی چین به افغانستان از طریق منطقه «پامیر» تاجیکستان است.

به گزارش دری نیوز، اخیرا نیز «امامعلی رحمان» رییس جمهور تاجیکستان با اشاره به مرز مشترک طولانی این کشور با افغانستان گفته بود که کشورش در برابر حضور داعش در شمال افغانستان بی‌تفاوت نیست.

این در حالی است که روسیه و دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز بارها نگرانی خود را از گسترش ناامنی در افغانستان ابراز کرده‌اند و چندی پیش وزارت دفاع روسیه از انتقال و استقرار چندین دستگاه تانک، ده‌ها فروند بالگرد، و چند سامانه دفاع ضدهوایی و تجهیزات نظامی دیگر به تاجیکستان خبر داده بود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
بدخشان
نظرات بینندگان:

>>>   چین در افغانستان پایگاه نظامی نمی سازد. بلکه در ایجاد پوست های سرحدی برای نظامیان قوای سرحدی وزارت دفاع افغانستان کمک مالی و لوژیستیکی میکند تا از سرحدات بین چین و افغانستان محافظت کنند.
پایگاه نظامی توسط یک کشور بیگانه در کشور دیگر ایجاد میشود که پرسونل نظامی و تجهیزات تمام پایگاه ،شامل پرسونل نظامی و تجهیزات کشور بیگانه میباشد و در حقیقت این پایگاه نظامی مثل سفارت خاک کشور بیگانه است و مقامات کشور اصلی، بدون اجازه داخل آن شده نمیتوانند.

>>>   با عرض حرمت به همه و عطف توجه بدخشانی ها!!!
این خبر کاملاً صحت است ولی تکميل نیست، بعض جزئیات بسیار مهم از قلم نویسنده معزز فراموش شده که قرار ذیل است:
۱. این لوا دارای ۱۲۰۰ نفر پرسونل است که بجز از معاش ماهوار همه بدوش دولت چین است
۲. تا حال چین ميليون ها یوان در زمینه مصرف کرده، و در حال مصرف کردن است
۳. حلقات خاص مصروف دلالی، معامله گری و چرخه گیری شب و روز عرق میریزند که بعض از آنها را معرفی میکنم:
عبدالله ناجی، نذیرمد چنته، بصیر خالد، عبدالناصر بهادری، قاری ودود قوماندان طالبان، خاکساری امنیت، جنرال عبدالرؤف ارغندیوال، جنرال مولانا جلال یفتلی، جنرال محمد شریف یفتلی، جنرال گلاجان خاوری و حتی تا حد که چند تن دیگری که اعضای فعال و برجسته حزب جمعیت در بدخشان از سوی چینایی ها در از ۲ یا ۳ ماه بدینطرف معاش نیز میگیرند!
!!! تابستان گذشته سفیر چین در افغانستان با همراهی بعض از اشخاص فوق الذکر به سرحد مشترک دو کشور سفر نمودند که اصلاً رهبری سازماندهی آنرا ربانی (وزيرخارجه) بدوش داشته و تطبيق عملی آنرا نیز جنرال شریف یفتلی مسولیت بدوش داشت. طی این سفر در حدود ۶ الی ۸ تن از نامبردگان فوق هرکدام از ۱۰۰۰۰‍$ الی ۸۰۰۰۰$ پول نقد را طور تحفه (بخششی) اخذ نمودند!!!
۴. تمام زمینه سازی این معامله تجارتی یعنى فروش ولایت بدخشان به چین در اصل توسط بعضی از وطن فروشان و معامله گران خود منطقه که در چین تحصیل کرده بودند و با زبان چینایی تسلط دارند آغاز یافته است و تا حال ۲ یا ۳ سفرهای گروهی به بهانه های مختلف به آن کشور رفته و آمده اند.
چین تا حدی توسط این ترجمانان فدایی در آن ولایت سروی همه جانبه را انجام داده است، طی چند سال اخیر حتی چندین مرتبه گروه های مختلف چینایی ها بالوسیله ترجمانان وفادار خویش آزادانه با طالبان در آن ولایت تنها ملاقات نه بلکه مهمانی های داشته اند
۵. در بعض موارد که ارگان های امنیتی دولت ترجمانان ایشان را دست گیر کرده توسط پول آزاد گردیده اند....


بدخشانی ها بیدار و آگاه باشند!!!!!!!!!

>>>   در خصوص پایگاه نظامی چین در بدخشان باید عرض کنم که این پایگاه تحت فرماندهی جنرال نذیرمحمد خان اداره می شود در ضمن این پایگاه در فراز کوه جلغر در مرکز فیض آباد ایجاد می گردد!
رحمت خان پیلوت

>>>   البته که شخصیت برازنده جناب جنرال صاحب نذیرمحمد خان را همه میشناسن!
Prodigy of Marshal Fahim


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است