آیا عربستان از حریری در انتخابات لبنان حمایت می کند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۵    ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ کد خبر: 144654 منبع: پرینت

عربستان حمایت از سعد حریری را مشروط کرد

روزنامه الاخبار گزارش داد که عربستان برای مداخله در انتخابات لبنان طرح‌ ریزی می‌کند تا تلاش‌هایی را برای تضعیف حزب الله و قدرت بخشی مجدد به گروه‌های ۱۴ مارس ترتیب دهد و به این ترتیب برای مقابله در آینده آماده باشد.

این روزنامه لبنانی با بیان این مطلب نوشت: عربستان با این اقدامات می‌خواهد برای ادامه رویارویی‌ها در آینده آماده شود و همچنین به گونه‌ای شرایط را ترتیب دهد که عربستان بر شرایط در لبنان تاثیر بگذارد. به ویژه اینکه عربستان طی سال‌های گذشته و همچنین پس از رویکردی که در قبال سعد حریری، نخست وزیر لبنان در پیش گرفت، متحمل ضربه‌هایی شده است.

الاخبار نوشت: اما رابطه بحران زده حریری با عربستان به این درجه نرسیده است که حریری خود را از سیاست‌های عربستان جدا کند و بیشتر شدن حاشیه مانور برای حریری به این معنا نیست که او می‌تواند با گزینه‌های عربستان در انتخابات "سرنوشت‌ساز آتی" رویارویی کند.

طبق اطلاعاتی که منابع لبنانی داده‌اند عربستان رویکردش این است که اگر حریری می‌خواهد از حمایت ریاض برخوردار شود باید شروط این کشور را درباره ایتلاف‌هایی که خواهد داشت، بپذیرد.

منابع وزارتی در لبنان تاکید کردند که عربستان ارتباط با حریری و بهبود روابط با وی را منوط به ایتلاف‌های انتخابات‌اش کرده و اینکه می‌باید به ایتلاف با هم‌پیمان عربستان در لبنان پایبند باشد و ایتلاف با حزب الله یا طرف‌های دیگر نزدیک به حزب الله را رد کند.

منابع تاکید کردند که عربستان از حریری خواسته است که اساسا با حزب القوات اللبنانیه و با تعدادی از افراد مستقل مسیحی نزدیک به عربستان و برخی از شخصیت‌های سنی به ویژه نجیب میقاتی، نخست وزیر اسبق لبنان در طرابلس ایتلاف تشکیل دهد.

منابع می‌گویند که عربستان نه فقط مخالف ایتلاف میان جریان المستقبل با جریان ملی آزاد وابسته به میشل عون رییس‌جمهوری لبنان است بلکه خواهان ایتلاف گسترده‌ای میان جریان المستقبل، القوات اللبنانیه، جریان ملی آزاد و همچنین شخصیت‌های دیگر نزدیک به عربستان است.

در همین حال یک منبع آگاه گفته است: حریری در تنگنا قرار گرفته است چراکه از یک سو به حمایت مالی عربستان نیاز دارد و از سوی دیگر تمایلی برای ایتلاف با القوات اللبنانیه ندارد.

منابع وزارتی برجسته در جریان المستقبل در مصاحبه با الاخبار تاکید کردند که مناقشات میان عربستان و سعد حریری پیرامون ایتلاف‌های انتخاباتی هنوز وارد جزییات نشده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
سعد حریری
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است