توهم در مورد گزینه نظامی در برابر ولایت بلخ
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۷    ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ کد خبر: 144655 منبع: پرینت

اخیرا شایعه شده است که غنی آمادگی نظامی حمله علیه والی بلخ می گیرد. باور می شود که این یک جنگ روانی پس از شکست و بن بست سیاسی است. بدون شک گزینه نظامی عواقب غیر قابل پیش بینی برای همه دارد. والی بلخ عطا محمد نور در یک واکنشی گفت که نیروهای نظامی ارگ هرگز به بلخ نخواهند رسید، مردم شمالی به سراغ شان خواهند رسید.
با آنکه من یک کارشناس نظامی نیستم ولی آگاهی نسبی که از امکانات و مانورهای نظامی ارگ دارم گزینه نظامی ارگ گسیل نیروهای گسترده با تانک و توپ از مسیر شمالی نخواهند بود.

ارگ نیروهای مخرب تروریستی در لباس سربازان افغانستان در همکاری با طالبان و گلبدینی ها در قندوز، بغلان و اطراف مزار کم ندارد. افزون بر آن انتقال نیروهای کماندو، گارد خاص سرکوب اقوام غیر پشتون از طریق هوا و در نهایت حمایت هوایی و استخباراتی نیروهای خارجی به گونه ی غافلگیرانه استفاده خواهند کرد. ایجاد شورش و بی نظمی در شهر مزار شریف از طریق گروه های اجیر، ناراض و مخرب نیز از جمله گزینه نظامی می تواند باشد. رهبری بلخ که تجارب گسترده در عرصه نظامی و مدیریت بلخ دارد به همه گزینه های ممکن اندیشیده باشد. باید گفت استراتژیست های ارگ خوب می دانند قیام رزمندان شمالی در دفاع از بلخ به معنای سقوط ارگ بدست نسل سوم سقوی ها خواهد بود.

هارون امیرزاه


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بلخ
ارگ
حمله نظامی
نظرات بینندگان:

>>>   آقای امیر زاده
وقتی نیرو های اشغال‌گر غرب با ساز برگ غربی در کشور حضور داشته باشد، و نیرو های غرب از برنامه غنی- عبداله دفاع نمایند، سقوط ارگ غیر ممکن به نظر می‌رسد.
اگر حمله بر بلخ هم صورت پذیرد، در همیاری ددمنشانه اشغالی خواهد بود.
اما آن‌چه معقول خواهد بود، مبارزه‌ی بی امان در برابر اشغال و غارتگری تا سرحد جنگ های چریکی و ایجاد حکومت موقت در یکی از کشورهای همسایه به شمول کشور چین بزرگ.
ملا جان از لغمان شریف

>>>   سلام
والی بلخ اظهار میدارد که زور رئیس جمهور در کمرش.از جانبی هم خود را بحیث رئیس جمهور کاندید میکند بدا بحال کشوری که یک بیدانش جنایتکار،چنگیز صفت که در کوچه وبازار تربیت یافته آداب سخن گفتن را نمیداند رئیس جمهور شود.طبعآ داردسته چپاولگرش مانند خودش غارت گر وچنگیز صفت است.
خنجی.

>>>   ما باید طیاره داشته باشیم تا از آسمان بکوبیم به کله شان تا درس عبرت باشد قوای هوایی بسیار مهم است در قدرت نظامی و امنیت یک کشور با طیاره باید کوبید به کله این تروریستان
چنچوری از مزار شریف


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است