صدها هزار نفر علیه ترامپ تظاهرات کردند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۹    ۱۳۹۶/۱۱/۱ کد خبر: 145184 منبع: پرینت

شهرهای مختلف آمریکا در اولین سالگرد آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ شاهد تظاهرات گسترده صدها هزار نفری بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، صدها نفر در حالی که پلاکاردهایی با شعارهای ضد ترامپ در دست داشتند، روز شنبه مقابل خانه وی در «پالم بیچ» در ایالت فلوریدا تجمع کردند.

علاوه بر این، تظاهراتی هزاران نفری در شهرهای نیویورک، سان فرانسیسکو، شیکاگو، هیوستون، دنور، رالی، فیلادلفیا و ریچموند برگزار شد. سازماندهان تظاهرات در لس آنجلس نیز پیش بینی کرده بودند که صدها نفر از جمله مقام های ایالتی و شخصیت های شناخته شده در این تجمع شرکت کنند. طبق برنامه قبلی قرار بود که تظاهراتی در 200 نقطه برگزار شود.

همزمان، در سایر شهرهای دنیا تظاهراتی علیه سیاست های ترامپ و همچنین در محکومیت آزار جنسی زنان برگزار شد. ده ها نفر در رم پایتخت ایتالیا تجمع کرده و خشونت علیه زنان را محکوم کردند.

سال گذشته میلادی تظاهراتی گسترده در آمریکا و سایر کشورها علیه دیدگاه های ترامپ در خصوص سقط جنین، مهاجرت و موضوعات دیگر برگزار شد که میلیون ها نفر در آن شرکت کردند.

تارنمای پولیتیکو نوشت: صدها هزار نفر از معترضان مراسم اولین سالگرد راهپیمایی ملی زنان در شهرهای مختلف را برگزار کردند. معترضان تاکید کردند که تظاهرات سال گذشته اولین مرحله از جنبش اعتراضی علیه ترامپ بود. این در حالی است که بسیاری از سیاستمداران آمریکایی وعده داده اند که با معترضان هم صدا شوند.

برخی رسانه های محلی به نقل از سازماندهندگان اعترضات در شیکاگو اعلام کردند که حدود 300 هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند که فراتر از انتظارات بود.

دفتر «بیل دبلاسیو» شهردار نیویورک سیتی هم گفت که 120 هزار نفر در تظاهرات این شهر شرکت کردند. «اریک گارستی» شهردار لس آنجلس هم در حساب توییتری خود نوشت که 600 هزار نفر در تظاهرات این شهر حضور داشتند.

تظاهرات واشنگتن با حضور 470 هزار نفر برگزار شد که ناظران این میزان از حضور معترضان را افزایش اعتراض ها به ترامپ در اولین سالگرد آغاز ریاست جمهوری ترامپ تلقی کردند.
اما چشم ها به شهر لاس وگاس دوخته شده که قرار است روز یکشنبه معترضان به خیابان ها بیایند. این در حالی است که تظاهرات های دیگری در ایالت ها و کشورهای مختلف برای یکشنبه برنامه ریزی شده است.

«تونی فان پلت» رییس سازمان ملی زنان در آمریکا خطاب به معترضان در واشنگتن گفت: پیام دیگری به ترامپ می فرستیم؛ از پنجره به بیرون نگاه کن. ما را ببین، صدای ما را بشنو و قدرت ما را احساس کن. تو نمی توانی با توییت هایت ما را متوقف کنی، نمی توانی با قلدری و سخنان نفرت پراکن خودت ما را متوقف کنی.

«تام پرز» رییس کمیته ملی حزب دمکرات آمریکا با اشاره به این تظاهرات تاکید کرد که در انتخابات میاندوره ای کنگره در ماه نوامبر تعداد نامزدهای زن در این حزب بیشتر خواهد شد.

«نادیا هاشمی» از نامزدهای عضویت در کنگره از تظاهرات واشنگتن به عنوان فرصتی برای تاکید بر مبارزات انتخاباتی خود استفاده کرد. وی قرار است برای کسب کرسی «جان دلانی» عضو دمکرات مجلس نمایندگان رقابت کند. دلانی گفته که قصد دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 شود.

ترامپ نیز عصر شنبه نظر خود را در مورد تظاهرات زنان نوشت. وی گفت: هوا در سراسر کشور بزرگ ما خوب است، روزی عالی برای تظاهرات زنان. بیرون بیایید و این دستاورد تاریخی و موفقیت بی سابقه اقتصادی و مجال خلق ثروت را که در 12 ماه گذشته به وجود آمده است، جشن بگیرید. بیکاری زنان در 18 سال گذشته به پایین ترین حد رسیده است.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که بخش های از دولت ترامپ به دلیل تامین نشدن بودجه آنها تعطیل شده است. برخی از سخنرانان در تظاهرات روز شنبه از دمکرات های کنگره خواستند تا در مذاکرات با همتایان جمهوریخواه و دولت ترامپ بر مواضع خود تاکید کنند.

دمکرات ها خواستار تضمین حمایت های حقوقی از «رویاپردازان» هستند. رویاپردازان به فرزندان مهاجرانی اطلاق می شود که از کودکی به همراه والدین خود به آمریکا رفته اند اما مدارک لازم برای اقامت قانونی در این کشور را ندارند. ترامپ دستور داده که مزایای این افراد از ماه مارس لغو شود.

جمهوریخواهان گفته اند تا زمانی که آژانس های تعطیل شده دولت فدرال بازگشایی نشود، در مورد مسایل مهاجرتی مذاکره نخواهند کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
تظاهرات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است