صدای کودتا در انگلیس شنیده می‌شود
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۹    ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ کد خبر: 146137 منبع: پرینت

جمعی از حامیان برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) قصد دارند در صورت تلاش جدید ترزا می نخست وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار برای نگه داشتن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا، علیه وی کودتا کنند.

گروهی از حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پارلمان این کشور قصد کودتا علیه نخست وزیر را دارند.

به نوشته روزنامه اکسپرس، جمعی از حامیان برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) قصد دارند در صورت تلاش جدید ترزا می نخست وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار برای نگه داشتن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا، علیه وی کودتا کنند.

این نمایندگان مخالف اروپا با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس صحبت و تلاش کرده‌اند نظر مساعد وی را برای این کودتا جلب نمایند.

در این کودتا هدف نمایندگان انتخاب وزیر خارجه کنونی به عنوان نخست وزیر و انتخاب مایکل گوو وزیر آموزش به عنوان معاون نخست وزیر و انتخاب جاکوب ریس-ماگ از نمایندگان حزب محافظه‌کار و از چهره‌های شاخص برگزیت به عنوان وزیر دارایی است.

گزارش‌هایی وجود دارد که بوریس جانسون گفته است سواره‌ نظام در حال آمدن است تا جلوی برنامه‌های ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا را بگیرد.

مردم انگلیس (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال 2016 با شرکت در همه‌پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و مذاکرات 2 ساله خروج از مارس 2017 آغاز شد.

طی مذاکرات میان لندن و بروکسل، مسایل متعددی از جمله آینده روابط مالی و اجتماعی،‌ همچنین هزینه‌های دو سال مذاکره به اضافه مسایل قضایی محل اختلاف بوده و مذاکرات پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

طی هفته‌های اخیر خانم می چندین بار از سوی هم حزبی‌هایش تهدید به برکناری و کودتا شد. برخی از نمایندگان حزب محافظه‌کار انگلیس بر این باورند ترزا می حزب را تضعیف کرده است و گفته بودند اگر تا مهلت 3 ماهه قدرت به حزب بازنگردد، وی را از رهبری حزب و به تبع آن از نخست وزیر برکنار می‌کنند.

حامیان برگزیت در پارلمان انگلیس تاکید دارند این کشور باید اختیار داشته باشد تا بعد از برگزیت، آزادانه توافقات تجاری خود را انجام دهد اما اکنون فیلیپ هاموند وزیر دارایی و امبر راد وزیر کشور انگلیس قصد دارند طرحی را اجرا کنند که بعد از برگزیت در گمرک اتحادیه اروپا بمانند تا تجارت میان لند و بروکسل را حفظ کنند.

از سوی دیگر، لیام فاکس وزیر تجارت بین‌المللی اخیر گفته است انگلیس نمی‌تواند عضوی از اتحادیه گمرکی اروپا باقی بماند زیرا این مساله جلوی تجارت آزاد لندن با دیگر کشورهای غیر از اتحادیه اروپا را می‌گیرد.

ماه ژوین 2017 بعد از آنکه محافظه‌کاران به دلیل برگزاری انتخابات زودتر از موعد کرسی‌های زیادی را در پارلمان از دست دادند، 5 عضو ارشد حزب از جانسون خواسته بودند رهبری ترزا می را بر حزب به چالش بکشاند و برای نخست وزیری انگلیس تلاش کند. اما بوریس جانسون ضمن رد این گزارش‌های منتشر شده، حمایت خود را از ترزا می اعلام کرده بود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انگلیس
کودتا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است