حکومت هیچ مقابله ای در برابر داعش نمی کند
حکومت هیچ مقابله ای در برابر داعش نمی کند و جامعه بین المللی هم سکوت کرده است. ما از این باید چه معنایی دریافت کنیم؟ جز اینکه حکومت و جامعه بین المللی در راستای حمایت از داعش گام بر می دارند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۲    ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ کد خبر: 146366 منبع: پرینت

تحولات اخیر که در فضای سیاسی افغانستان رنگ گرفته است مانند برگزاری نشست قندهار به دنبال آن کنار رفتن یکی از چهره های اثرگذار جمعیت اسلامی از مقام ولایت بلخ سبب تبارز دیدگاه های متفاوت در کشور شده است. موافقان حکومت بر این باور هستند که کنار رفتن عطامحمدنور یک امر معمول حکومت داری است. اما مخالفان حکومت معتقد هستند که کنار رفتن آقای عطامحمدنور سبب شدت تنش در کشور خواهد شد. با توجه به این سردرگمی های سیاسی که بر افغانستان سایه افکنده است وضعیت افغانستان چگونه خواهد شد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، ظاهر قدیر عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگاه ژرف» گفت: وضعیت افغانستان فعلا به چند بخش تقسیم شده است، سیاسی، اقتصادی، امنتیتی و نظامی. مردم ما فعلا شکار وضعیت اقتصادی هستند. چون حکومت پیوسته داد می زند که ما برای اقتصاد افغانستان کار می کنیم. اما اصلا متوجه نکات اصلی مردم نیست. مردم فریب این را خورده اند که اقتصاد روز بروز بهتر می شود. اما اصلا شاهد پیشرفت افغانستان نبوده ایم. و پروژه ها تنها شعار بوده اند.

وی، معتقد است حکومت در این سه سال به قومیت گرایی دامن زده و بیان داشت: وضعیت سیاسی افغانستان هم بسیار پیچیده است. هیچکس نمی داند که ارگ چه می کند. ارگ اقداماتی را انجام می دهد که به خیر افغانستان نیست. از بسیاری از طرفداران ارگ حرف هایی از زبان هایشان بر می آید که به تعصبات دامن می زند. ارگ افرادی دارد که در پشت پرده برای تعصب کار می کند. مشاور سیاسی رییس جمهور به چه کاری مصروف است؟ داکتر اخپلواک به تعصب دامن می زند. وقتی یک نفر ازحکومت به تعصب دامن می زند چه انتظاری می شود از این حکومت داشت؟

قدیر، مداخله خارجی ها در امور افغانستان را یکی از دلایل مهم ناامنی می داند و می گوید: اگر افغانستان یک کشور مستقل باشد و ما افغان ها دارای یک دولت مستقل باشیم دیگر نباید تصامیم ما را کسانی دیگر بگیرند. خارجی ها فقط پشتیبان های افغانستان هستند و به این دلیل به افغانستان آمده بودند که جلوگیری از تروریست ها و تروریزم کنند. آنها حق ندارند که در امورات افغانستان مداخله سیاسی کنند. یا حتی این تصمیم را بگیرند که این باشد یا نباشد. در حال حاضر به سیاسی های افغانستان اصلا وقتی داده نمی شود. همه تصامیم را گویا خارجی ها می گیرند.

این نماینده مجلس، بر این باور است که تمام تصمیم های مهم حکومت را خارجی ها و بادارانش برایش می گیرد و افزود: تصامیمی که حکومت می گیرد مستقل نیست اگر تصامیم مستقل می بود بر این باور هستم که افغانستان به مشکلات دچار و روبرو نمی شد. حکومت مشکلات بزرگی همچون طالب و داعش را دارد. طالبان در اوایل بودند و حکومت افغانستان هم با آن می جنگید. طالبان حکومت افغانستان را یک حکومت نامشروع می دانست و فعلا هم جنگ دارد. بعد از طالب پدیده دیگری به نام داعش پیدا شد که در سوریه و عراق می جنگیدند از سوریه و عراق به طرف افغانستان آمدند و فعلا در افغانستان فعالیت دارند. اولین کسی که در افغانستان بر ضد داعش صدا بلند کرد شخص من بودم و تا وقتی که زنده باشم هم از موضع خود عقب نشینی نمی کنم و گفتم که اگر امروز از آن جلوگیری نشود داعش آرام آرام در همه نقاط افغانستان می رسد و متاسفانه که حکومت متوجه جلوگیری آن نیست و دلیلش را هم خود حکومت می فهمد. بر همین اساس حکومت فعلا هم می گوید که ما داعش را می کوبیم اما این حرف واقعیت ندارد. در حال حاضر در بسیاری از ولسوالی ها هزاران خانواده بی جا شده اند که هیچ چیزی برای زندگی ندارند.

ظاهر قدیر، در خصوص عملیات حکومت در مقابله با داعش می گوید: در حال حاضر حکومت شروع کرده است و به طالبان ضربه های بسیار قوی می زند که در اینجا یک سوال پیش می آید که اگر طالبان دشمن هستند داعش هم دشمن هستند پس چرا طالبان را می زنند اما داعش را نمی زنند. حتی وقتی مردم عام آمادگی می گیرند که با داعش مقابله کنند به آنها اجازه داده نمی شود که با داعش مقابله کنند. در حالیکه در قانون اساسی اجازه داده شده است که وقتی حکومت نتواند از امنیت مردم دفاع کند مردم می توانند که به خاطر دفاع حریم خود، خانه و منطقه خود دست به کار شوند و دفاع کنند. حتی آن حق را هم حکومت از مردم می گیرد. اگر هم اجازه دهد چنان آن را پیچیده می کند و آن را طول می دهد که داعش در همه جا حاکم شود و بعد از آن یک خیزش بسیار کم و کوچک برای توجیه کارشان انجام می دهند و امکاناتی که در اختیار این خیزش های کم قرار می دهند چنان کم است که ما می مانیم که چگونه با این امکانات کم مقابله کنیم. برعکس اگر امکانات داعش را ببینیم مغزمان سوت می کشد. اینها نشان می دهد که حکومت هیچ مقابله ای در برابر داعش نمی کند و جامعه بین المللی هم کاملا سکوت اختیار کرده است. ما از این باید چه معنایی دریافت کنیم؟ جز اینکه حکومت و جامعه بین المللی در راستای حمایت از داعش گام بر می دارند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
داعش
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   ظاهر جان قدير ميگويند كه عيان را چه حاجت است به بيان فريب كارى نكن

>>>   قدیر صاحب سفر دبی بخیر گذشت ،

>>>   سخن تازه : جناب مامون مصاحبه یک پاکستانی رابه نشر سپرده که مدعیست چهار ملیون از پشتون های آنطرف مرز اصلا تاجک هستند که زبان خودرا فراموش کرده اندوما حالا دوباره سعی در زنده ساختن هویت خود هستیم
ر

>>>   درست است

>>>   دولت افغانستان اولتر باید در مقابل دشمنان مجهول مانند این قاچاقبر هروین و اختطاف چی و اجنت معلوم لحال ای اس ای قدیر بیسواد مبارزه کند در قدم دوم همرایی دشمن معلوم الحال مانند داعش و دشمن مجهول هزار مرتبه خطر ناکتر از دشمن معلومدار است این اجنت پاکستانی خطرناکتر از طالب و داعش است و دولت حق مبارزه را به همین نوع دشمن دارد.

>>>   Ariaie
ما مردم هستيم كه:
صد سر را تر كرده ايم يك سر را كل نه.
در كشور خود با تاريخ روشن توسط كسانيكه تاريخ ورود شان از چهار قرن عبور نمى كند، مورد استبداد قرار داريم. براى زبان و فرهنگ ما قانون و شرايط وضع مى كنند. رهبرى سياسى را تنها حق خود مى دانند، انتخابات را جعل ميكنند. شناسنامه ها را گروگان ميگيرند. اجازه استفاده واژه ها را نمى دهند، نام زبان ما را تغير مى دهند، هويت ما را تغير مى دهند. در اين حال دولتى داريم به تمام معنى جعلى، هر روز ان را متهم به دست داشتن در انفجار ميكنيم، ان را فاشيست ميخوانيم ، ادعاى ارضى ان را بر ديگران قومى و دروغ مى دانيم و اسناد مطرح ميكنيم ، حق خود را گرفته نمى توانيم، دولتى را كه براى ما غير قانونى است، استبدادى است، شيونيست و قوم گرا است، حامى ترور است، يكباره ان را مشروعيت مى دهيم و يك تظاهرت خارجى را كه شعار هاى ان مدنى و ربطى به سياست ندارد ، فرصت خوبى براى همين دولت غير مشروع و حامى ترور خود مى دانيم ، به دولت كه تا چند لحظه قبل چهار عيب شرعى بود رجوع نموده مشوره مى دهيم كه هله هله از فرصت استفاده كن و دولت قدرتمندى اتمى را به زانو دربيار تا مرز فروپاشى! بعد دست نگهدار كه نپاشد! ميدانيد چى؟ اين را از دولتى ميخواهيم بر علاوه تحميلى بودن منحيث گداى جهان شناخته شده و يك روز بى خيرات دوام نمى اورد!
ما مردم جالب نيستيم؟

>>>   همی تو ظاهر قدیر ولالی و همایون همایون نه شرم دارید و نه حیا

>>>   قدیرجان دزد!
همه مردم میداند که در ننگرهار داعش در اتش سوخت و باد تو خو زود رفت!
به این بهانه پلبازی نکن تو وفامی فاسد ترا همه ننگرهاریها میدند! ترا همه مردم بنام دزد مشرقی میشناسد!
خدا شمار باز به میدان سیاست نیاورند!

>>>   نظردهنده ششم از این معلوم میشود که خود اقرار میکنی که حکومت همه چیزی مارا جعلی میخواند وشاید که خون رگ تان نیز جعلی باشد چون بدون باد برگ از درخت نمی افتد.

>>>   ظاهر قدیر بیخی از یادش رفته است که یک گروپ دیگر بنام طالبان نیز است که علیه دولت و مردم جنگ میکند.
او فقط پشت داعش و جلال آباد را گرفته است، باقی افغانستان را اگر طالبان نابود کند، برای ظاهر قدیر، مثل مرغابی تا زانویش.
یک روز ندیدیم که یک کلمه از زبانش برضد طالبان برآید، با وجودی که تنها در همین دوسه حمله اخیر طالبان درکابل صد ها نفر کشته و زخمی شدند.

>>>   آقای ظاهر قدیریک انسان غیور وطن پرست و عدالت خواه است . مبارزات او بر
ضد دشمنان وطن عملآ ثابت است او رک و راست شیوه ای حکومت داری
و سیاست کاری اشرف غنی را بطور جدی انتقاد و رد میکند.
و بحران آفرینی تیم اشرف غنی را برملا میکند.
در حکومت داری یک سیاست بحران آفرینی است که تیم ارگ انرا پیش
می برند
قیام و خود گزری آقای قدیر بر ضد داعش و سیاست های ارگ اظهر من الشمس و ابهر من النور است
سیاوش کیانی

>>>   داعش اصلی این قاتل‌.قاچاقچی وغاضب و.......... خود ظاهر قدیر است. دشمن اشرار ..........

>>>   اګر این جاسوس پکستان بداند که از دست اش کاری ساخته است بقه را نعل میکند ولی این صرف مردم را مصروف کار هاب بی هوده کرده خود قاجاق هروین واخطتاف میکند چهل فیصد ناامنی کابل از دست همین. جاسوس ای اس ای است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است