ترامپ: اسراییل برای رسیدن به صلح باید امتیازاتی بدهد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۲    ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ کد خبر: 146371 منبع: پرینت

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا جمعه شب در گفتگو با روزنامه اسراییل «اسراییل هیوم» خطاب به این رژیم گفت: اسراییل نیز مانند فلسطینی ها، برای رسیدن به صلح باید امتیازاتی بدهد.

به گزارش خبرگزاری «معا» فلسطین، ترامپ در گفتگو با این روزنامه اسراییلی که تنها بخش هایی از آن منتشر شده است، گفت که اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییلی موضوع مهم سال اول ریاست جمهوری وی بوده است.

وی با دفاع از تصمیم خود برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییلی مدعی شد: به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت شما (اسراییلی ها) بسیار مهم بود، بسیاری به خاطر این کار از من تقدیر کردند و گروه زیادی نیز از انجام این کار سرباز زدند، اما در نهایت، من به وعده ام عمل کردم.

ترامپ با ادعای این که پیشتر اعلام کرده بود، قصد دارد در 2 سال نخست دوران ریاست جمهوری اش، قدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت بشناسد، افزود: تمامی رییسان جمهوری آمریکا با وجود وعده هایی که در دوران مبارزات انتخاباتی شان مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس داده بودند، در اجرای این وعده ناکام ماندند، اما تلاش های بسیاری صورت گرفت که مانع از انتقال سفارت شود.

رییس جمهوری آمریکا در این گفتگو که نسخه کامل آن قرار است، روز یکشنبه منتشر شود، تاکید کرد: می‌خواستم به صراحت اعلام کنم که پایتخت اسراییل، فقط اورشلیم (قدس) است.

وی بار دیگر تاکید کرد: هر یک از 2 طرف (اسراییل و فلسطینی ها) برای دستیابی به توافق صلح، باید امتیازات گسترده ای بدهند.

«دونالد ترامپ» 15 قوس 96 تصمیم خود را برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییلی و شروع روند انتقال سفارت امریکا به این شهر اعلام کرد.

این تصمیم، اعتراض ها و تظاهرات گسترده ای را در بسیاری از کشورهای عربی، اسلامی و غربی در پی داشته است.

کنگره آمریکا در 23 اکتبر 1995 طرح انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت المقدس را تصویب کرده بود، با این حال، دولت های مختلف آمریکا از آن زمان تاکنون از اجرای این مصوبه امتناع کردند اما ترامپ براساس وعده هایش در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، اجرای این مصوبه را امضا کرد.

این تصمیم ترامپ که نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی است، با مخالفت‌های بسیاری چه در داخل آمریکا و چه در عرصه جهانی رو برو شده است. تحلیلگران سیاسی، این اقدام را خط بطلانی بر طرح احتمالی سازش، زیرپا گذاشتن حقوق مردم فلسطین و نقض آشکار قطعنامه های بین المللی ارزیابی می‌کنند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
اسراییل
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است