کمیسیون انتخابات را منحل کنید
کمیسیون انتخاباتِ زیر سلطه حکومت و تهی از اختیار برای چیست، حیف و میل هزینه ها یا حاشیه امن تروریستان؟ در حالیکه اگر انتخابات پارلمان برگزار شود، ریاست جمهوری در تداوم حکومت غنی بدون انتخابات خواهد بود 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۱۴    ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ کد خبر: 146426 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، امریکا در تلاش است تا شورای رهبری افغانستان را با اشتراک احزاب جهادی و سیاسی تشکیل دهد که هم حافظ حکومت وحدت ملی تا پایان دوره باشد و هم با جلوگیری از برگزاری انتخابات، این حکومت را در دوره دیگر ابقا کند.

انتخابات در شانزده سال گذشته با ابعاد گسترده تقلب و معامله های پس پرده برگزار شد و در حالی که دو رییس جمهور براساس آرای مردم به قدرت نرسیدند و در گزینش نمایندگان نیز کمترین سهم را داشتند به چه دلیل، دگر باره هزینه های هنگفت جانی و مالی پرداخت شود تا مقام تعیین شده در نمایشی از انتخابات به قدرت برسند؟

آنچه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 با لقب انتخابات گوسفندی رخ داد، حجم وسیعی از تقلب برای به کرسی نشاندن اشرف غنی از تلاش های رییس جمهور سابق گرفته تا کمیسیون انتخابات بود که بدون توافقنامه حکومت وحدت ملی باید شاهد جنگ داخلی دیگر می بودیم هرچند این حکومت نیز هزینه های کمتر از جنگ نداشته است.

در این میان، وجود کمیسیون انتخابات که با نگاهی به قانون گزینش اعضا و روسای آن توسط شخص رییس جمهور انتخاب می شود و به عبارتی، حکومت تسلط کامل بر این کمیسیون و مدیریت انتخابات دارد، مردم در برابر تهدید تروریستان به پای صندوق های رای می روند و میلیون ها دالر هزینه می شود.

زمانی کرزی پس از پیروزی در انتخابات در برابر رسانه ها گفت که کدام انتخابات بدون تقلب برگزار شده که انتخابات افغانستان مبرا از آن باشد پذیرش تقلب در سطح بالای قدرت بود اما در سرزمین خشونت ها که از یک سو مردم قربانی و از جانب دیگر، نظام حاکم مملو از خاین و معامله گر است و امریکا از افغانستان برای اهداف شوم خود استفاده می کند آیا کسی انتظار شفافیت آنهم از سوی کمیسیونی زیر سلطه همین حکومت و سپس انتخابات دارد؟

همانگونه که شورای عالی صلح بر مبنای صحنه سازی برای فریب و فساد تشکیل یافت، کمیسیون انتخابات نیز راهی در راستای تقلب و خیانت بود در حالی که نه تنها نیازی به این کمیسیون نیست بلکه وزارت داخله باید عهده دار برگزاری انتخابات باشد.

در این راستا، عطا محمد نور که رهبری جریان مخالف را به عهده گرفته و انتقادهای تندی را روانه حکومت می کند با خلاصه شدن در حزب جمعیت و قومیت تاجیک همچنان تهی از حمایت تمامی قومیت های غیرپشتون می باشد و گمان می رود بیشتر در انتظار مصالحه با حکومت باشد تا براندازی نزاع داخلی و خیزش های مردمی.

و در حالیکه جنرال دوستم با وجود در تبعید بودن و دورماندن از قدرت سیاسی و اجتماعی همچنان موضع سکوت در برابر تنش های داخلی اخیر اتخاذ کرده، توافق رهبران جهادی و سیاسی در اجماعی تحت عنوان شورای رهبری افغانستان که اگر تشکیل شود عمدتا به دلیل زور کاخ سفید می باشد نه خواست آنان، غنی رییس جمهور دولت بعدی خواهد بود اگرچه سرنوشت ریاست اجرایی همچنان ابهام برانگیز است.

عبدالله به دلیل حمایت های گسترده قومی و سیاسی توانست در برابر حذف پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته به ریاست اجرایی دست یابد زیرا حتی امریکا هم نخواست هزینه های هنفگت اختلاف های داخلی کشور را تقبل کند و آن را در حکومت ناقص و خلاف قانون اساسی گنجاند که با گذشت سه سال و نیم می توان مشاهده کرد که چه عواقبی بر کشور و مردم داشت از جنگ های گسترده گرفته تا کشتار مردم و قدرت یابی داعش.

و در حالی که اصلاحات و توزیع شناسنامه های الکترونیک در کنار انتخاباتی که اگر برگزار شود بحرانی بزرگتر در پی دارد، دلیل تداوم کمیسیون انتخابات وابسته که توسط ریاست جمهوری تعیین شده اند، برای چیست؟

با انحلال این کمیسیون نه تنها از فساد بیشتر جلوگیری می شود بلکه مردم نیز بیش از این درگیر تنش های داخلی نمی شوند و در این راستا، اگر انتخابات پارلمان در تابستان آینده برگزار شود، ریاست جمهوری در تداوم حکومت غنی بدون انتخابات خواهد بود.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
ارگ
غنی
نظرات بینندگان:

>>>   کمیسیون انتخابات باید یکجا با شورای ملی و شورای صلح و سایر شوراهای معاش بگیر منحل شوند!!!!!!

>>>   راست گفتی کمیسیون انتخابات منحل کنند تا زور گویان و دزدان حاکم بر ملت شوند.

>>>   این دستور منحل کردن کمیسیون انتخابات ازجانب کیست؟ اگرازجانب نویسنده مقاله باشد ..........بزرگیست.

>>>   به نظر خودم باید اشخاصی را به رهبری ایستاد کرد که پا بند به انسانیت و اصول دیموکراسی باشند نه به قوم سمت و لسان و خداونداشخاص تحصیل کرده ما را هم هدایت کنند که صرف بخاطر لسان و قومیت از اشخاص که هیچ دست اورد به وطن ندارند باید پشتیبانی نکنند.

>>>   بجواب نظردهنده دوم!
حالی خو نام خدا "آدمهای بسیار صادق و اهل ؟؟؟؟؟!!!!" بر ملت حاگم اند. آدمهای بر ملت حاکم اند که سرمه را از چشم میزنند!!!!!!!!!!!!

>>>   انواع کمیسیون های نو ظهور و مشاوران بی خاصیت و شورا های غیر ضروری مانند شورای صلح و پارلمان غیر قانون و دولت مختلف ملی مخالف قانون اساسی همه باید منحل شود تا شر دار و دسته دزدان از سر این مردم کوتاه شود.

>>>   پشتونها فرهنگ و تمدن آنرا ندارند که حاضر به تطبیق واقعی مردم سالاری واقعی شوند۰ فقط زور گوئی میکنند و اگر زور گوئی نشد به خیانت و تقلب روی می آورند۰

>>>   اهل قبیله میداند که اگر درین کشور جلو خیانت و تقلب گرفته شود حاکمیت قبیله هم ختم است۰ به همین اساس از کوچی و تیم قبیلوی او که خود به اساس تقلب و خیانت بر قدرت نسب شده اند توقع نکنید که چنان بنیاد انتخاباتی ایجاد کنند که در آن امکان تقلب و خیانت کم باشد۰

>>>   افسوس که حالا ممکن نیست. اگر نی بهترین راه این بود که امریکاییهااز این کشور رانده میشدند، غنی گنده بغل و تمام افغانهای دارای تابعیت خارجی قواره های خود را از این کشور گم میکردند، تمام "دپلوماتهای" دارای تابعیت خارجی مانند صیقل و معین مرستیال که درین اواخر بحیث کنسول در امریکا مقرر گردید از وظایف برطرف و به کشورهای متبوع شان فرستاده میشدند و آنگاه یک امیر عبدالرحمن (ولوبرای زمان موقت)قدرت را بدست میگرفت و حساب مردم افغانستان را با دزدهای مجا.. مانند عطا در زودترین فرصت فیصله میکرد!!!!!!
شیرولی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است