آمریکا برای صلح و جنگ ما تصمیم می گیرد
این آمریکا است که تصمیم می گیرد ما دیگر صلح با پاکستان نمی کنیم، بعد حکومت و شورای علمای ما هم اعلامیه می دهند که طالبان و انتحارشان خلاف شرع اسلام است 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۴۴    ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ کد خبر: 146428 منبع: پرینت

با توجه به شرایط خاصی که در کشور حاکم است آیا مجالی برای سفرهای دیپلماتیک و تشریفاتی وجود دارد که مقام های کشور ما می روند و آیا این سفر ها می تواند مانعی را از راه دور کند و مسایل میان این دو کشور افغانستان و پاکستان را حل کند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عزیز رفیعی فعال جامعه مدنی در برنامه «حاشیه خبر» گفت: متاسفانه در مسایل مربوط به منطقه و در ارتباط با مسایل صلح و جنگ افغانستان دولت افغانستان یک راهکار بسیار طولانی مدت و دوام دار و طولانی مدت در مسایل بسیار استراتژیک را تابحال مطرح نکرده است. پاکستانی ها در هر تحول منطقه ای و جهانی استراتژی های خود را تغییر می دهند و خیلی زود موضع گیری می کنند و خود را با شرایط وفق می دهند. اما ما هنوز تعریف های استراتژیک خود را در قبال این مسایل نداشتیم حتی هنوز در افغانستان تعریفی از صلح و جنگ و از دشمن و از مخالف و از ناراضی و از امثال اینها وجود ندارد. این بحث ها بیشتر بحث های احساسی و اجتماعی است و بیشتر هم فردی است که هر سیاستمداری در افغانستان نوعی از تعریف خودش را از صلح و جنگ دارد و نوعی از خواسته های خود را یا توقعات خود را از صلح و جنگ دارد.

وی، در خصوص روند اشتباه صلح در افغانستان می گوید: کسانی که در کار صلح دخیل هستند هر گز صلح را نمی خواهند و هیچ گروهی از طالبان هم متاسفانه علاقمندی نشان نداده اند که به صلح بپیوندند و هر گروهی که از قوماندان های بزرگ شان به طرف صلح می آیند به صورت مخفیانه به دولت افغانستان می آیند و یا بسیار به زودی نابود و کشته می شوند. این به این معنا است که سیستم نظامی و استخباراتی پاکستان هنوز حاکمیت بسیار گسترده دارد. ما فکر می کنیم ک طالبان یک هویت افغانی دارند و اینها برادران افغان ما هستند. هویت آنها بیشتر پاکستانی است و بیشتر با استخبارات پاکستان و حاکمیت استخبارات پاکستان ارتباط می گیرد.

رفیعی معتقد است در کشور ما آمریکا ما را به هر سو که خواست می برد و در این مورد بیان داشت: برای ما این آمریکا است که تصمیم می گیرد که ما دیگر صلح با پاکستان نمی کنیم بعد حکومت ما اعلامیه می دهد و پس از آن شورای علمای ما هم اعلامیه می دهند که طالبان و انتحارشان خلاف شرع اسلام است. در حالیکه پانزده سال گذشته ما عملا در انتحار و در کشتار طالبان قرار داشتیم هیچ کسی حاضر نبود آنها را حرام بشمارد. انگار حتی در حلال و حرام ما هم راه را آمریکا نشان می دهد.

این فعال مدنی، معتقد است هم کشورهای منطقه ای و هم کشورهای فرامنطقه ای از پاکستان حمایت می کنند و گفت: متاسفانه ما همیشه به اشتباه فکر می کنیم که حتما باید صلح از طریق پاکستان شود هرچند اطلاعات استخباراتی دقیق گسترده در نزد آنها است اما فعلا حمایت کننده های طالبان دیگر پاکستان نیستند. طالبان حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای دارند. حقیقت این است که افغانستان مرکز تقاطع منافع تمامی کشورهای همسایه ما و کشورهای شریک بین المللی ما است. مثلا آمریکا، انگلستان، آلمان، ایتالیا، ترکیه و در مجموع ناتو و عربستان صعودی دارند. اینها کشورهایی هستند که بسیار منظم و مشخصی را در افغانستان پیگیری می کنند. امکان ندارد که ما صلح را در افغانستان بیاوریم و تنها با یک طرف منازعه که عبارت از پاکستان است با آنها به تفاهم برسیم. آمریکا فعلا نگران چگونگی شکل گیری رابطه بسیار قوی طالبان با متحدین منطقه ای دیگر است. که این خود برای گسترش تروریزم در منطقه کمک می کند. که این بسیار خطرناک است. متاسفانه افغانستان میدان جنگی برای حمایت های کشورهای دیگر از تروریزم علیه هم شده است. حکومت ما اگر به فکر امنیت است باید به این مسایل رسیدگی کند.

کد(30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
افغانستان
جنگ
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   Selsela Ahmad
* از نگاه «عملی»، مقاومت کنونی استاد عطا در مقابل قدرت طاغوتی غنی - اتمر و نه گفتن در برابر فرمان کابل در تاریخ یکصد ساله کشور بی مانند است (همین ایستادگی و نه گفتن به ذات خود بزرگ ترین دستاورد و ادامه راه مسعود است)...

* بیایید نگذاریم که این نور خاموش شود!

تاریخ را ملت ها می سازند و قهرمانان واقعی مردم اند
سفیر امریکا باید بداند اگرملتی یا مردمی اراده برای آزادی خود کنند و بخواهند سرنوشت خود را خود تعیین کنند هیچ نیرویی توان مقاومت دربرابرخشم خروشان مردم را ندارد، و این از ذهن مردم آگاه و مسوول برمی آید، چون ملت ویتنام که برای آزادی سرزمین خود زن ومردش تا پای جان جنگیدند و قربانی دادند و ابرقدرت شما را چگونه به زانو درآوردند وشکست دادند که با هلکوپترها از ویتنام فرار کردید.
ویتنام بزرگمردی چون هوشیمن داشت، رهبران بزرگ از متن جوامع بزرگ و سربلند، از متن مردمان آزاده سربلند می کنند.
اما بیشترینه مردم مان، خود بدون کوچکترین احساس مسووولیت و ایثار، ازیک فرد به عنوان رهبر طلب معجره می کنند وخود در گوشه یی آرام لمیده ومنتقدان تماشاگراند وعقل چهل وزیر را دارند.
پیروزی آقای عطای نور پیوند مستقیم به پشتوانه مردمی و حمایت و احساس آزادیخواهی شما دارد واز تاریخ ویتنام بیاموزید که در واقع تاریخ را ملت ها می سازند و قهرمانان واقعی مردم اند، نه یک فرد به عنوان رهبر.

>>>   Ahmad
امید که گلم.یک .......... دیگر هم جمع شده باشد. این ملاه در آغوش گرم ممالک غربی و به گفته خودشان ممالک صلیبی و کفر زندگی آرام و شکم سیر دارند ولی با اینکه از پول کفار تغذیه.. میکنند مردم و جوانان ساده و گوسفندی افغان را در آن کشور های غربی از انتخاب شیوه های زندگی متمدن و تحصیل منع کرده به آنها نفرت و عقده می‌آموزند و جوان ها را بر ضد همان ممالک که به آنها پناه داده میشورانند و تحریک میکنند. این ملاه در کمال دیده درآیی و ............ بر ضد ممالک که به آنها زمینه زندگی آرام را مساعد ساخته فعالیت میکنند و نامردانه نمکدان می شکنند و اسم اش را جهاد میگذارند

>>>   Aziz Arianfar
هشدار!
ملک خدا داد افغانستان به زباله دانی بزرگ گروه های دهشت افکن مبدل می شود!
اکنون در پی سرازیر شدن سیل داعش، خطر سرازیر شدن سیل نیروهای تروریستی النصره و احرارشام هم با هزینه شیوخ مرتجع سعودی به کشورما بسیار بالا رفته است. دیدارهای پنهانی حکمتیار با اردوغان- سردمدار ررژیم فاشیستی ترکیه و شیوخ واپسگرای سعودی به گمان غالب در راستای انتقال النصره به افغانستان بوده است. اینک سعودی ها نوکر قدیمی خود سیاف را نیز برای انجام حج عمره (بخوانید دادن دستورهای نو) برای انتقال احرار شام که یک گروه وهابی زیر پوشش سعودی است، به ریاض احضار کرده اند. در برنامه است که این نیروها برای انجام عملیات خرابکارانه در برابر ایران و نیز رخنه به آسیای میانه به کشور ما آورده می شوند. در زمینه پیاده ساختن این برنامه سازمان اطلاعات ترکیه با ای اس آی پاکستان هماهنگی های بایسته دارند. همه این مسایل در هماهنگی با اشرف غنی و اتمر نیز می باشد.
اکنون که نیروهای ارتش ملی سوریه در همه جبهات داعش را سرکوب و در پی ریشه کن کردن گروه های دهشت افکن النصره و احرار شام برآمده است، این خطر بیش از هر زمان دیگر بیشتر شده است. عربستان و دیگر کشورهای مرتجع عربی می خواهند همه این گروه های شکست خورده را که متشکل از تروریست های حرفه یی از چندین کشور هستند، به سرزمین ما بفرستند.

>>>   بهتر است ترامپ، وزیر دفاع خود را که بگفته خود "ترامپ" بنام "سگ دیوانه" مشهور است، بجای دو نفر ایزکها، که گزینه "جان کری" اند، بحیث "رئیس جمهور افغانستان" مقرر کند!!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است