آمریکا در طول تاریخ با هیچ ملتی نبوده است
بارها مشاهده شده است که آمریکای ها سلاح و مهمات برای مخالفین توزیع کرده اند. جالب است که طیاره های آمریکایی تجهیزات و مواد عذایی را در ساحه دشمن توزیع می کنند و بعد می گویند که اشتباه شده است 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۲    ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ کد خبر: 146500 منبع: پرینت

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که هرچند دید پاکستان اکنون نسبت به طالبان و شبکه حقانی تغییر کرده است و حالا طالبان و شبکه حقانی را تروریست می خوانند اما واقعیت قضیه چیز دیگری است. این درحالی است که هیات افغانستان از پاکستان دست خالی بازگشت و پاکستان در زمینه مبارزه با هراس افکنی هیچ توافقی با افغانستان نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، آرش شهیدی پور استاد دانشگاه در برنامه «نگرش» گفت: پاکستان از بدو تاسیسش به عنوان یک واقعیت تلخ در منطقه هیچ زمانی حسن نیتش نسبت به مردم افغانستان و دولت و حکومت های وقت افغانستان ثابت نشده و حافظه تاریخی مردم افغانستان هم به یاد دارد که پاکستانی ها در گفتارشان و در رفتارشان یک تفاوت 180 درجه ای برای مردم افغانستان و جهان به نمایش گذاشتند. پاکستان یک حمایت بزرگ را از اروپا و آمریکا دارد و سرانجام با پاکستان هم نمی شود با یک وسیله بسیار ضعیف با دستگاه دیپلماسی ضعیف و صحبت های بسیار پایین پاکستانی که بیشتر از هفتاد سال در این کشور مداخله کرده است حرف زد.

وی، معتقد است وضعیت برای پاکستان در هیچ زمانی از سوی آمریکا تغییر نمی کند و افزود: در حال حاضر هم وضعیت برای پاکستانی ها تغییر نکرده است فقط وسیله تغییر کرده است و اینها وسیله را تغییر داده اند. پاکستان می خواهد نظم حاکم را در اینجا به هم بزند. سرانجام با رویکرد طالب و رویکرد بسیار وحشتناک آمدند و وارد معرکه شدند. هیچ نوع فشاری هم بالای پاکستانی ها نشده و نمی شود و جهانیان هم نمی خواهند چنین فشاری را وارد کنند. بزرگترین تروریست از نظر آمریکایی ها بن لادن بود که در حقیقت آنها آدرسش را در کوه های افغانستان می گشتند اما بن لادن در پاکستان پیدا شد و در پاکستان هم کشته شد. پاکستانی ها چطور توانستند بدنامی به این بزرگی را بپوشانند و آب از آب هم تکان نخورد.

شهیدی پور، معتقد است مشکلات ما از زمامداران خودمان سرچشمه می گیرد چرا که چیزی به نام منافع ملی برای ما تعریف نشده است و بیان داشت: برای مردم افغانستان و زمامداران افغانستان چیزی به نام مصلحت ملی اصلا وجود ندارد درحالیکه پاکستانی ها در هیچ زمانی از مصالح ملی شان عدول نکرده اند دولت نظامی پاکستان اردویش، ملکی اش و روحانیونش و دستگاه روحانیت داخل پاکستان آن دو هزار مدرسه رسما ثبت شده پاکستانی ها در فکر فرد فرد پاکستانی ها آورده اند ومشخص ساخته اند که منافع پاکستانی ها ارجحیت دارد. پس برای پاکستانی ها پاکستان بسیار با ارزش است و برای ما افغانستانی ها هیچ زمانی این مساله مطرح نیست. برای هر یک از افغانستانی هایی که در پاکستان بودند و از آنجا تشنگی شان را رفع کردند در ذهن آنها گفته شده که برای مصلحت پاکستان شما این کارها را بکنید. به اندازه ای که می آیند ترور می کنند، می کشند، توجیه هم می کنند.

وی ادامه داد: ما چیزی به نام سیاست خارجی نداریم. سفرهایی در سطح ریاست جمهوری وزاری خارجه و داخله و روسای امنیت به پاکستان رفتند اما اینها هیچ کدام جرات نکردند بالای معضل اصلی افغانستان صحبت کنند. چندین بار که حامد کرزی به پاکستان برای نشست ها رفته بودند و گفته است که خیلی نشست خوبی بوده و دوباره هم که رفته است گفته است خیلی خوب بوده است. اما نتیجه آن انتحار و کشتار بوده و هر روز ولسوالی های مرزی ننگرهار مورد اصابت راکت های پاکستانی است و سرانجام هر روز اینجا تهدید می شود و فرزند آن سرزمین از بین می رود و خانه های مردم شریف و با عزت و متدین از بین می رود. چه کسی مسوول این اوضاع است؟ من یقین دارم دستگاه استخباراتی افغانستان می داند، شورای امنیت می داند ارگ ریاست جمهوری می داند وزیر داخله می داند، آمریکایی ها می دانند که تمام بدبختی های افغانستان از پاکستان سرچشمه می گیرد اما هیچ کس به روی خود هم نمی آورد.

استاد دانشگاه، آمریکا را صادق برای همکاری با افغانستان نمی داند و می گوید: هیاتی که به پاکستان رفته اند تا صحبت کنند نه طرحی برای امنیت افغانستان و بیرون کشاندن کشور ها دارند و نه نتیجه ای پیش بینی کرده اند. آمریکایی ها هم که در طول تاریخ با هیچ ملتی نبوده اند و تجربه آن را ثابت کرده است. به شکل مطلق با هیچ ملتی نبوده اند که آنها به رفاه برسند. در حال حاضر هم به شکل غیر صادقانه رفتار می کند. یعنی اینقدر آمریکا و سی آی ای ناتوان است که نمی داند تمام بدبختی های افغانستان ریشه در پاکستان دارد؟ آمریکایی ها نسبت به افغانستان حسن نیت نداشتند و در مساله امنیت افغانستان بارها مشاهده شده است که اینها سلاح و مهمات برای مخالفین توزیع کرده اند. طیاره ها را فیلمبرداری کرده اند و جالب است که طیاره های آمریکایی تجهیزات و مواد عذایی را در ساحه دشمن توزیع می کنند و بعد می گویند که اشتباه شده است. این مساله بسیار مضحک است. آیا مردم افغانستان اینقدر از لحاظ ذهنی ناتوان هستند که این مسایل را نتوانند تحلیل کنند؟

شهیدی پور، معتقد است پاکستان هیچگاه از آمریکا جدا نمی شود و اظهار داشت: پاکستان به عنوان یک مهره اساسی برای آمریکا است و در طول این هفتاد سال حتی یک درجه هم در نزد آمریکایی ها پایین نیامده اند.آمریکا این کشور را کاملا حمایت کرده و می کند. فقط ترسی که می تواند از این کشور داشته باشد این است که پاکستان به دامن چین و روسیه نرود. البته پاکستان هم علاقمندی ندارد که از بدنه آمریکایی ها جدا شود. جدا شدن پاکستان از آمریکایی ها مساوی با یک بحران کلان برای پاکستان است.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   پول پرستی را غرب ها و امریکای ها به کشور مان رواج ساختند و حالا بسیاری ها را پول وجدان شان را کشته است جز فکر کردن به چوکی های پر درامد از هر طریقی که شود چه از راه ی نوکری غلامی و جاسوسی به بیگانه و غیره!
بنابرین تا زمانیکه ما صاحب یک دولت قانونمند و عدالت محور نشویم و انسان های وطن پرست و دل سوز به جامعه مان در راس ان نباشد ما هیچ گاهی به یک جامعه سالم و عاری از خشونت و تبعیض نخواهیم داشت!

>>>   هرکشوری با امریکا بوده بجائی رسیده مثلا شاه ایران !
در زمان او ایران به سرعت رشد میکرد

>>>   درافغانستان جنگ بزرگ نیست که امریکایهاومتحدانش باید نیروی نظامی بیشمار مستقرکنند خودنیروهای نظامی افغانها هم میتوانند ازبسشان بربیایند موجودیت خودامریکایها ومتحدانش درافغانستان سبب جنگ بیشتر
شده است دیگرباید امریکایها دولت وسیاست رابه خودافغانهاواگذارکنند که خودافغانها برای سرنوشت کشور خود راه درست راپیداکنندافغانستان درطول تاریخ نشان داده که هیچ نیروی بیگانه را تحمل نمیکند وبه همین خاطر طالب وداعش والقاعده به وجودآمد چون تحمل نیروی بیگانگان راندارند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است