آمریکا و پاکستان کشور ما را مدیریت می کنند
در اینجا آمریکایی ها تسلط کامل دارند چه در بخش سیاسی و چه در بخش اقتصادی و در مجموع در فضای نظامی کشور تسلط کامل دارند. در واقع آنها هستند که حرف اول را می زنند 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۰۲    ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ کد خبر: 146540 منبع: پرینت

در این اواخر هم هیاتی از پاکستان به افغانستان آمدند و هم مقام هایی از افغانستان به پاکستان رفتند تا در مورد صلح صحبت کنند و مناسبات دو کشور را بهبود بخشند. اما آگاهان سیاسی کشور بر این باور هستند که این رفت و آمدها و نشست ها مشکلی از افغانستان را حل نمی کند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالمقدم امین آگاه مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: در هر حوزه ای که قضایای افغانستان را دنبال می کنیم می بینیم که به یک نتیجه مطلوبی نمی رسیم که به ما پاسخ مثبت دهد.

وی ادامه داد: جنگ هم در افغانستان جنگی منظم نیست و استراتژی هم استراتژی منظم نیست. وضعیت کاملا دگرگون است. شما چندی قبل دیدید که نماینده های ارشد رییس جمهور در ترکیه همزمان با سران طالبان مذاکره داشتند و این مذاکرات را متفاوت از مذاکرات دیگر دانستند و این در حالی بود که کابل صحنه خون و وحشت از طرف طالبان و داعش و شبکه حقانی قرار گرفت. اینها وانمود کردند که هیات با صلاحیتی از طالبان و حقانی در اینجا حضور دارد. این هیات هایی که از پاکستان به افغانستان آمدند و از افغانستان به پاکستان آمدند و تبادل نظرهایی اقتصادی و امنیتی و ده ها موارد دیگر که عنوان شد هر دو طرف خوشبینی نشان دادند. ولی همزمان می بینیم که روزانه صدها فیر راکت از خاک پاکستان به خاک افغانستان می بینیم. پاکستان برای این قضیه چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

امین، معقتد است آمریکایی ها در افغانستان تسلط کامل دارند و همه بخش های کشور را مدیریت می کنند و افزود: در بخش دیگر چه بخواهیم و چه نخواهیم فعلا در اینجا آمریکایی ها تسلط کامل دارند چه در بخش سیاسی و چه در بخش اقتصادی و در مجموع در فضای نظامی کشور تسلط کامل دارند. در واقع آنها هستند که حرف اول را در قضایا می زنند. باورم این است که حکومت افغانستان در رابطه با مردم افغانستان، در رابطه با وضعیت فعلی افغانستان برداشت شان یا برداشت ناقص است یا ماموریت طوری است که اصلا به منافع ملی فکر نمی کنند. ما از سال 2007 به این طرف صدها جلسه با پاکستانی ها داشتیم. در فرهنگ جنگ و صلح درست این است که با یک بار جلسه، دوبار، سه بار،اگر صلح نیامد باید سیاست عوض شود. اما افغانستان پالسی مشخصی در رابطه با پاکستان ندارد و پاکستان کاملا در فضای افغانستان مسلط است. پس ابتدا این آمریکا و سپس پاکستان است که کشور ما را مدریت می کنند.

این آگاه سیاسی، پاکستان را نیز با نفوذ در اوضاع افغانستان می داند و می گوید: چهار دهه است که پاکستانی ها افغانستان را با حمایت غربی ها مدیریت می کنند. اطلاعات دسته اول از اردوی افغانستان، از اجتماع افغانستان، از فرهنگ و وضعیت سیاسی افغانستان و حتی از مناسبات بین المللی افغانستان در اختیار پاکستانی ها است. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و ما ندانیم که پاکستان در کجای استراتژی یا در کجای اهداف ما نهفته است این خطر بزرگی برای افغان ها و در مجموع برای افغانستان باشد.

به باور وی، جنگ در اینجا جنگ میان پاکستان و افغانستان نیست. در سطح بالاتر اگر ببینیم هنوز هم مخالفت های روسیه و آمریکا به قوت خودش باقی است. پاکستان همیشه به عنوان یک ابزار در دست انگلیس و آمریکا بوده است و افغانستان هم هیچ استقلالیت سیاسی نداشته است که بر مبنای منافع ملی و در مناسبات بین المللی یک طرف قضیه باشد. وضعیتی را که ما در افغانستان می بینیم همه بازی های تجارتی و استخباراتی است. افراد مسوول در کشور ما جز ماموریتی که در راستای استخباراتی دارند هیچ نوع برنامه ای را ما در سطح ملی در محفل سیاسی یا در حوزه سیاسی نمی بینیم. یعنی ملت جدا حرکت می کند و دولت جدا حرکت می کند.

این آگاه سیاسی معتقد است وابستگی ما به کشورهای غربی و بیرونی باعث شده است که نتوانیم به منافع ملی خود فکر کنیم و بیان داشت: کشورهایی که اقتصادشان و امکانات شان به نحوی وابسته به کشورهای بیرونی است گرایش هایشان هم به نحوی وابسته به کشورهای بیرونی است. بنابراین این را به عنوان یک واقعیت باید بپذیریم افغانستان برای فعلا یک تهدید کلی برای کشورهای همسایه است. پاکستان با وجود اینکه خودش هم ضررهای بسیار زیادی دید اما مدارس در پاکستان در نظام مهم است و در برابر کشورهای دیگر قرار دارد. اوضاع کشور ما طوری است که اگر ما ریشه ای قضایا را بررسی نکنیم نمی توانیم در هیچ سطحی به نتیجه برسیم. با تمام احترامی که به شخصیت های طراز اول کشور دارم اینها نه ظرفیت و نه حتی علاقه دارند که به کشورها خدمت کنند.

امین، رسیدن صلح در افغغانستان توسط مذاکرات با طالبان را بی فایده می داند و می گوید: بحث صلح در افغانستان یک بحث بی مفهوم و بی معنا است. یعنی طالبان و داعش و شبکه حقانی به هیچ صورت آماده مذاکره با دولت افغانستان نیست. این که حکومت افغانستان در این مورد به بیراهه می رود شاید مشغول داشتن اذهان مردم به این موضوع باشد که ما مشغول ایجاد زمینه های صلح هستیم.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
پاکستان
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   Raheel
روسپیگری را جلوه های زیادیست. یکی این که در آغوش این یکی است و به ده تای دیگر اشاره و دلربایی دارد. درست مانند این که زیر نام صلح به کابل می آید اما حرف و سخن و ادا و ایمایش به تایید طالبان و قاتلان و جنایتکاران است و این از بدترین و قبیح ترین انواع روسییگریست.
همین قدر بس باشد مر خردمند را!

>>>   Ariaie
حكمتيار گفت انتحار كاملاً حركت مقدس است!
اين بيانگر ان است كه چقدر سياست در افغانستان غير اخلاقى و جعلى شده است! طرف با پول امريكا زنده، در زير ريش دولت انتحار را تبليغ و حمايت ميكند، اما دولت و متحدين خارجى ان شعار جنگ عليه ترور مى دهند و پناهگاه هاى فرا مرزى را عامل ان مى دانند. سرباز اين وطن با كدام انگيزه بجنگد وقتى شما تروريست شناخته شده را هم حمايت ميكنيد و هم پلاتفورم تبليغ مى دهيد؟
ايا هنوز انتظار داريد تا مردم به شما شك نكنند ؟

>>>   فاشیست های................... و دیده درایی خودشان را به هر شکلی در می آورند و به صورتهای مختلفی تظاهر می نمایند !
یکی دوهفته پیش با یک گروپی زیر نام " دانش نانه آریانا " آشنا شدم که در نگاه اول و مراحل ابتدایی خیلی دموکرات و لاهک می نمودند ولی با چند تکان چلوصاف شان نمایان شد که از همان فاشیست های درجه اول هستند ؛ از فاشیست های ظاهرخوانی افراطی که تاب و تاقت شندیدن یک کلمه را بر ضد ظاهرخان ندارند و با اندکترین ضدیت با پادشاه پوسیده شان به فحاشی می پردازند ...
ما مردم سخت در چمبر دسایس فاشیست ها گیر افتادیم و گیر مانده ایم ! رهبران ما هیچ کدام فکر همدستی ظاهرخان و آمریکا و عاقبت کار را نکرده بودند ، در حالیکه فاشیست ها از همان ابتدا فکر اینروز ها را کرده بودند و برای عاقبت کار یعنی همین چند سال آخیر برنامه ریزی و خیلی دقیق داشته اند ؛ به شکرانه همین پلانهایشان اکنون کاملا بر اوضاع مسلط شده اند و بزودی مراحل بعدی برنامه های فاشیستی شان که تصرف مناطق و سر زمین های مخصوص تاجیک ها و واگذاری آنها به کوچی های آنطرف سرحد می باشد ؛ به مرحله ای اجرا خواهند گذاشت ...
افسانه دیورند و دست اندازی های پاکستان هم در همین راستا صورت می گیرد و جز دسایس برای حاکمیت مطلقه ای فاشیست های قبیله می باشد !
رهبران و نخبه گان ما باید متوجه دغلی ها و صورت سازی های فاشیست ها باشند و در این مرحله اساس و سرنوشت ساز در فکر منافع مردم خودم ما باشند و انگاره های فاشیزم قبیله را شناسایی کنند !


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است