آنفلوانزای پرندگان از خوست به کابل و هرات رسید
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۳۶    ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ کد خبر: 146544 منبع: پرینت

شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در چند نقطه کابل مشاهده شده است.
بیماری آنفلوانزای پرندگان که دوماه پیش در ولایت خوست مشاهده شده و نگرانی‌های گسترده مردم را بر انگیخته بود، هم اکنون در شماری دیگر از ولایات شیوع یافته است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت می گوید که بیماری آنفلوانزای پرندگان که شیوع آن از دوماه پیش در ولایت خوست آغاز شد، هم اکنون در چندین نقطه هرات و کابل نیز به مشاهده رسیده است.
وی گفت که بر اساس بررسی‌های این وزارت بیماری یاد شده در نقاط مختلف شهر هرات و در بخشهای کمپنی، بادام باغ و شهرستان بگرامی شهر کابل تثبیت شده و مناطق یادشده نیز کامل قرنطینه شده است.

به گزارش جمهور، رستمی بیان داشت که مناطق که بیماری آنفلوانزای پرندگان در آنان تثبیت شده کامل تحت کنترل قرار گرفته و در ولایت هرات بیش از 180 هزار مرغ کشته و در مناطق محفوظ دفن شده است.
به گفته وی براساس تدابیر پیشگیرانه وزارت زراعت هم اکنون واردات گوشت مرغ، مرغ زنده و تخم مرغ از خارج به طور موقت متوقف شده و انتقال آن از یک ولایت به ولایت دیگر نیز منع شده است.

وی تصریح نمود که براساس همین تدابیر و تجهیزات پیشگیری از شیوع این بیماری، مواد ضد عفونی در تمام ولایات کشور موظف شده اند و در صورت مشاهده این بیماری در هر نقطه کشور مبارزه جدی با آن صورت خواهد گرفت.
وی همچنین بیان داشت که این وزارت روی یک واکسن کار می کند که برای پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان در کشور کاربرد داشته باشد.

گفتنی است که بیماری کشنده آنفلوانزای پرندگان که احتمال شیوع آن در میان انسان‌ها هم موجود است برای اولین بار در اواخر ماه قوس همین سال در ولایت خوست در میان پرندگان مهاجر مشاهده شده بود.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آنفلوانزای پرندگان
هرات
کابل
نظرات بینندگان:

>>>   ...... افغانستان شده بار غم در جهان برأي خودش و برأي جهانيان

>>>   بالاخره درین وطن که باشی یا به آنفلوانزا یا به انتحاری و استشهادی کشته می شوی، بیائید تدابیر پیشگرانه نگیری مثل نهاد های امنیتی، شاید هم یک دسیسه از طرف استخبارات منطقه و پاکستان باشد.

پیلوت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است