هدف آمریکا ناامنی افغانستان است
بازی که تازه آمده یک نوع بازی اغفالگری از طرف آمریکا است. آمریکا داعش را به افغانستان آورده تا منافع ایران و آسیای میانه و روسیه و چین را به خطر بیندازد 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۶    ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ کد خبر: 146576 منبع: پرینت

اخیرا پس از ناامنی ها و انتحاری ها در کابل، آمریکا حملات هوایی خود را بر مواضع داعش در افغانستان افزایش داد و با هواپیماهای ب 52 بر آنها حمله نمود. اما برخی از کشورهای منطقه و برخی آگاهان سیاسی افغانستان بر این باور هستند که آمریکا برای از بین بردن داعش این حملات را انجام نداده است بلکه آندسته از گروه هایی را مورد اصابت قرار داده که با آمریکایی ها همراه نیستند و یا برای توجیه حضور خود در افغانستان این کار را انجام داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، توریالی غیاثی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: داعش در افغانستان تغیر یافته گروه طالبان و حقانی و امثالهم است. بالاترین مقام های اعضای پارلمان و همچنین شخصیت های مخالف متهم ساختند که سازمان های استخباراتی افغانستان در انتقال داعش و داعش سازی نقش دارند. طبعا پاکستانی ها هم در این حالت نقش بسیار بسزایی داشتند. پاکستانی ها می خواستند تبلیغ کنند که در افغانستان دیگر طالبی نیست و اگر بود ما حالا فشار آوردیم و اینها جلوش گرفته شده است. در حالیکه خود از بوجود آورندگان آن می باشد.

وی معقتد است داعش و طالبان در افغانستان منشاهای پیدایش گوناگونی دارد و گفت: ما در وضعیت بدی قرار داریم جنگ موجود در افغانستان یک جنگ استخباراتی است. سال ها از وجود طالبان و داعش می گذرد اما هنوز هیچ کس بر عهده نگرفته است که چه کسی طالب و داعش را بوجود آورده است.

غیاثی، معتقد است بازی داعش بسیار پیچیده است و افزود: این بازی ها هم تنها به دست یک کشور نیست و در این بازی ها هم افغانستان نیاز به یک سازمان استخباراتی قدرتمند دارد که نقش خود را بیشتر پیدا و تعقیب کند و نگذارد که جنگ های فرقه ای و جنگ های مذهبی و جنگ هایی که از سوریه کشانده می شود به اوجش برسد. پای روسیه را هم پاکستانی ها به قضیه کشانده اند و وارد ساختند.

این آگاه سیاسی، در مورد ورود نقش روسیه در مورد قضیه داعش در افغانستان بیان داشت: ابتدا روسیه می خواست فقط یک مانور داشته باشد. اما پاکستانی ها آنها را هم داخل ساختند و یک مثلث ساختند و اینگونه بازی بسیار پیچیده شد. ما باید قبل از اینکه بازی ها اینقدر پیچیده شود مشکل خود را با پاکستان حل می ساختیم تا قضیه به دست روسیه و دیگر کشورها نمی افتاد.

این آگاه سیاسی، درمورد هدف آمریکا از تولید و سپس حمله بر داعش گفت: همه بر این باور هستند که حالا آمریکا داعش را بر می گرداند به طرف افغانستان و آن را به طرف حیات خلوت روسیه سرازیر می کند. در این هم شکی نیست که جنجگویان این کشورها، یعنی کشورهای اسلامی مقابله خواهند کرد اما مهم این است که بازی که تازه آمده یک نوع بازی اغفال گری از طرف آمریکا است. به این معنا که داعش را آمریکا به افغانستان آورده تا منافع ایران و منافع آسیای میانه و روسیه و چین را در این منطقه به خطر بیندازد در عین حال در بطن آن جنبش داعش، مخالفان و جنگجویان چچنی و همه اینها هستند. اینجا یک نوع تناقض بوجود می آید که ما می گوییم آمریکا داعش را در نقاط مختلف افغانستان مخصوصا شمال مستقر ساخته است. حالا آمده است و با حملات هوایی آنها را سرکوب می کند. این اوضاع نشان می دهد که هدف ناامنی افغانستان است.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
داعش
افغانستان
ایران
نظرات بینندگان:

>>>   Fekri
والله هیچ چشم امیدی هم نیست خارجی ها حامی اینها همین ملیونها بیکار همه اش مردم غیر قوم غنی است حالا شما فکر کنید این معین ها وروسا یک غیر خودی را مقرر میکند ابدا

>>>   تحلیل عالی

>>>   Feroughi
بن بست -
حکومت وحدت ملی به بن بست رسیده است .
فساد اداری در تمام ارکان دولت رخنه نموده و مردم در هیچ محلی - حتا در قشله های نظامی مصوونیت ندارند .
رییس جمهور غنی ، بجای مبارزه ی قاطع در برابر طالبان و داعشیان وبجای کوشش صادقانه بخاطر تامین ثبات و صلح در کشور ، خود اش را با کشمکشهای شخصی در برابرمعاون اش ، با والی ، قوماندان و شریک حکومت اش ( جمعیت اسلامی ) مصروف نموده است .
عدم توانایی حکومت در حل قضیه ی برکناری والی بلخ و ادامه ی سخنرانی های تند انتقادی عطامحمدنورعلیه حکومت ، عملاً رژیم دست نگر کابل را به تضعیف تباه کننده ای روبرو نموده است .
ایالات متحده امریکا و ناتو که به بهانه های بزرگتری برای مداخله ی جدی در قضیه ی کابل - بلخ نیازمند اند ، آگاهانه ، از میان ماجرای بلخ پا پس کشیده و به نظاره گران بیطرف مبدل شده اند .
عقب نشینی امریکا از قضیه ی کابل - بلخ ( با وجود سه بار تهدید و غُرابه بروالی سرکش و با وجود شدت بخشیدن بمباردمان شمال کشور توسط طیاره های بی 52 ) میتواند علت ها و دلایل زیادی داشته باشد . که به گمان اغلب محتمل ترین دلیلِ آن پیوندهای محکم خارجی - منطقوی عطامحمد نور و کسب حمایت روز افزون محلی - منطقوی وی خواهد بود ــ پیوندهایی که تاکنون امریکا را از برخورد قاطع و فیصله کن در برابر والی برکنارشده ی بلخ بازداشته است .
شاید امریکا آرزو نداشته باشد که در اذای حمایت از دولتی فاسد و نا کاره ، دردسری بیجا و جبهه ی تازه ای بروی خود باز نماید .
ناظران به این باوراند که این سردرگمی سیاسی در کشور ، خود سبب تضعیف بیشتر حکومت شده ، امریکاییان را وادار خواهد ساخت تا از حمایت دولت ضعیف و بیکاره ی وحدت ملی دست کشیده ، راه های دیگری برای ادامه ی حضور گسترده و دایمی شان جستجو نمایند ــ راههایی که هنوز مسیرآن بخوبی شناخته نشده است .
هم اکنون سیاستمداران امریکایی درک نموده اند که نه امریکا و نه حکومت وحدت ملی ، هیچکدام از کوچکترین حمایت مردمی برخوردار نیستند.
مردم به سیاست زورگویانه ی دونالد ترامپ و در نهایت به بُرد امریکا در جنگ باور ندارند.
مردم میدانند که استراتژی جدید جنگی امریکا ، نه برای پایان بخشیدن به جنگ چهل ساله ی افغانستان بلکه برای حفظ حالت بی ثباتی در افغانستان است .

>>>   بازي را چي ميكني افغانها و به خصوص پشتونها چوب سوخت اين بازي بوده و است كشوريكه كه از ريس جمهور تا پياده دفتر مزدور و خاين باشه لازم كسي فكر هم در باره ان كشور بكنه
احمد

>>>   اقای غیاثی !
امریکا بجای خود خودت و معشوقه ای دلباخته ات عبدالله ودر اصل هم قدرت وکرسی در کجا موقف ثابت وروشن داری وکجای این وطن را در امن گذاشتی که از خارجی ها گیلایه داری کرسی قنصلی برایت هم پدر است وهم مادر وهم وطن چند روز که دوره ای خدمت در داخل میباشد با مداحی وخوش خدمتی میخواهی دوباره در کدام جای خوبتر مقرر شوی وبرای رسیدن به این ارمان حتی یاران سابق مسعود قهرمان را چیز های زیر لفافه نثار کردی میترسم که روزی این چوکی نشین ها سرنگون شوند وتو بدون پشتوانه وبیچاره به میدان بمانی وان روز دور نیست این بار بسیار بد محاسبه نموده ای وبا یک قمار بزرگ مواجه هستی بهتر است همین حالا از رجز خوانی های عبدالله دست بردار وبه مردم وملت خود مراجعه نما شاید هنوز دروازه های توبه باز باشد
انجنیر رحیم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است