تلاش امارات برای برکناری وزیر خارجه آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۸    ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ کد خبر: 148025 منبع: پرینت

ایمیل های هک شده یکی از حامیان اصلی مالی «دونالد ترامپ» حکایت از تلاش و رایزنی های امارات برای برکناری «رکس تیلرسون» دارد.

به گزارش بی بی سی، ایمیل‌های درز کرده حاکی از لابی گری امارات متحده عربی برای قانع کردن دولت ترامپ به اخراج رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، به خاطر عدم حمایت از این کشور در مقابل قطر است.

براساس این ایمیل‌ها که بی بی سی به آنها دست یافته «الیوت برویدی» بازرگان مرتبط با امارات متحده عربی که برای مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا کمک جمع آوری می کرد، در اکتبر 2017 از او خواست تیلرسون را کنار بگذارد.

او در ایمیل دیگری وزیر خارجه آمریکا را آدمی سست و ضعیف توصیف می کند که باید کنار گذاشته شود.

یکی از سخنگویان برویدی گفت که ایمیل‌های او را قطر هک کرده است و افزود که بعضی ایمیل‌ها ممکن است دستکاری شده باشد اما توضیح بیشتری نداد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و شماری از کشورهای عربی در ژوین 2017 روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند چون گفتند این کشور از تروریسم حمایت می کند. قطر این اتهام را رد می کند.

آن حرکت بی سابقه شکافی جدی میان کشورهای قدرتمند خلیج فارس بود که متحدان آمریکا هستند. مقام های قطری در گفتگو با بی بی سی ادعای هک ایمیل‌های برویدی را رد کرده اند.

به گزارش نیویورک تایمز شرکت امور دفاعی «سیرسینوس» متعلق به برویدی صدها میلیون دالر با امارات قرارداد دارد.

او پیش از ملاقات ماه اکتبر با دونالد ترامپ در کاخ سفید به تازگی از امارات بازگشته بود.

براساس یادداشتی که برویدی درباره آن ملاقات تهیه کرده، از ترامپ خواسته بود از امارات متحده عربی و عربستان حمایت کند و به او توصیه کرده بود وارد نزاع آنها با قطر نشود.

براساس این ایمیل‌ها او قطر را یک ایستگاه تلویزیونی مالک یک کشور توصیف کرده بود که اشاره به شبکه الجزیره است و گفت این کشور هیچ کار مثبتی نمی کند.

او همچنین نوشت به رییس جمهوری آمریکا توصیه کرده تیلرسون که عملکرد ضعیفی دارد باید در یک موقعیت مناسب سیاسی برکنار شود.

تیلرسون از محاصره اقتصادی قطر انتقاد کرده و خواستار کاهش شدت آن شده بود. آن سخنان مغایر موضع ترامپ بود که از اقدام کشورهای عربی علیه قطر حمایت می کرد.

تیلرسون بخش مهمی از سال اول کاری خود به عنوان وزیر خارجه را تحت فشار بوده است.

پاییز گذشته گزارش شد که او رییس جمهوری آمریکا را یک آدم «کودن» خوانده است، اما تیلرسون در بیانیه ای این خبرها را تکذیب کرد.

دریافت کننده ایمیل‌ها که بود؟

برویدی شرح دقیق دیدارش با ترامپ را در ایمیلی به «جورج نادر» بازرگان لبنانی- آمریکایی نوشته است. نادر سابقه ده ها سال میانجیگری میان کشورهای خاورمیانه و آمریکا را دارد.

منابع آگاه نزدیک به تحقیقات دادستان ویژه رابرت مولر - که درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا و احتمال ارتباط میان کرملین و کمپین ترامپ تحقیق می کند - به بی بی سی گفتند که نادر از افرادی است که موضوع کنجکاوی این تحقیقات است و در هفته های اخیر از او سوال شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، محققان از نادر و سایر شاهدان در مورد هرگونه تلاش اماراتی ها برای خریدن نفوذ سیاسی از طریق انتقال پول به کمپین ریاست جمهوری ترامپ سوال کرده اند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
امارات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است