چرا آمریکا به دنبال محدود کردن شبکه الجزیره است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۷    ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ کد خبر: 148249 منبع: پرینت

شبکه الجزیره قطر تلاش برخی قانونگذاران آمریکایی برای معرفی این شبکه به عنوان «عامل خارجی» با هدف نظارت بر محتوای این رسانه را محکوم کرد.

در بیانیه ای که الجزیره منتشر کرد ، آمده است: چنین اقداماتی تلاش برای جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات، محدود کردن کار روزنامه نگاران و جلوگیری از انجام وظیفه آنها است.

الجزیره افزود: این شبکه از ابتدای تاسیس، استقلال خود را حفظ کرده و از گرایش به گروه های سیاسی یا ایدیولوژیک دور بوده است.

این شبکه قطری تاکید کرد که فشار قانونگذاران آمریکایی بعد از آن آغاز شده است که الجزیره مستند نفوذ لابی اسراییل ها در لندن را منتشر کرد.

برخی نمایندگان کنگره آمریکا از جمله «جاش گاتمیر» در تلاشند الجزیره را تحت قانون ثبت عوامل بیگانه به عنوان یک عامل مورد حمایت نیروی خارجی معرفی کنند.

آنها مدعی اند که شبکه الجزیره با پرداخت پول و ساخت مستند به دنبال نفوذ بر روی عوامل این سازمان ها و همچنین پیشبرد جنبش تحریم اسراییل است.

به گفته آنها (آمریکایی ها) این اقدامات شبکه الجزیره به معنای عملیات جاسوسی خارجی علیه شهروندان آمریکایی در خاک این کشور است و اکنون به موضوعی برای معرفی کردن این شبکه به عنوان عامل جاسوسی خارجی تبدیل شده است.

نمایندگان آمریکایی پیش از این اقدام مشابهی را علیه شبکه راشا تودی روسیه انجام دادند و این شبکه را به تلاش برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی آمریکا با هدف تغییر روند انتخابات متهم کردند.

شبکه راشاتودی روسیه در آمریکا به درخواست وزارت دادگستری این کشور و به موجب قانون ثبت عوامل بیگانه، رسما به عنوان عامل بیگانه در آمریکا معرفی شد.

در پاسخ به این اقدام آمریکا، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه قانونی را امضا کرد که به دستگاه قضایی این کشور اجازه داد برخی رسانه ها از جمله رادیو صدای آمریکا و رادیو آزاد اروپا که توسط کنگره آمریکا تامین مالی می شوند را تحت عنوان عامل بیگانه طبقه بندی کند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
شبکه الجزیره
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است