همه مخالف حضور آمریکا در افغانستان هستند
یکی از عوامل وجود جنگ در افغانستان، حضور قوای خارجی است. همسایه ها، قدرت های منطقه ای و حتی جامعه اروپا مخالف حضور نیروهای خارجی ناتو و در حقیقت آمریکا در افغانستان هستند 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۲۷    ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ کد خبر: 148314 منبع: پرینت

پس از پیشنهاد دولت افغانستان برای طالبان برای آغاز مذاکره با آنان، به استثنای شماری از مخالفانی که درون افغانستان نسبت به این پیشنهاد وجود دارد واکنش ها از هر جانبی مطرح می شود. در تازه ترین مورد در روز پنجشنبه نشستی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شده بود روی صلح افغانستان صحبت صورت گرفت. برخی از اعضای این شورا مشارکت و همکاری سازنده منطقه ای را در روند صلح افغانستان مهم خوانده اند. در همین حال معاون وزارت خارجه آمریکا برای آسیای جنوبی و مرکزی گفته است که گروه طالبان بخشی از بافت های اجتماعی جامعه افغانستان است. او با اشاره به اینکه فقط پنج درصد مردم افغانستان با طالبان همدردی دارند اضافه نموده است حالا اگر طالبان یکپارچه اند باید فراخوان مذاکرات را بپذیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، موسی فریور استاد دانشگاه در برنامه «بازنگاه» گفت: حمایت هایی که از صلح می شود حمایت های دروغین است و واقعی نیست. اگر این حمایت قانونی می بود که نیست ملت افغانستان کشورهای درگیر جنگ از شر هیولای جنگ و جنگ افروزان نجات پیدا می کردند. نقشه راه صلحی که دولت طرح کرده است ظاهر بسیار زیبا دارد اما بسیار ناقص است و از بنیاد نادرست است. چرا که یکی از عوامل وجود جنگ در افغانستان حضور قوای خارجی است کشورهای همسایه، قدرت های منطقه ای و حتی جامعه اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا مخالف حضور نیروهای خارجی ناتو و در حقیقت آمریکا در افغانستان هستند. این که اروپایی ها از روی مجبوریت و ناچاری با آمریکایی ها همکاری می کنند بحثی است که قابل لمس و درک است. با همان حال فکر می کنم که اگر برای خروج نیروهای خارجی یک ضرب العجل تثبیت شده معین می شد مخالفان مسلح دولت هم خواهی نخواهی مجاب می شدند و در یک تنگنا قرار می گرفتند تا روی به صلح بیاورند.

وی، در خصوص صلح واقعی در افغانستان می گوید: صلح یک فریضه الهی است و هر مسلمان باید برای آن تلاش کند. متنها ما باید دنبال صلح پایدار و عادلانه باشیم و تا نگاه خود را به صلح اصلاح نکنیم و کینه و مصالح شخصی و علایق و سلایق خود بیرون نیاییم نمی توانیم صلح را درست بازشناسی کنیم و آن را تعریف کنیم. کاری که دولت در حال حاضر کرده است و طرح صلح روی هیچ پایه و اصول درستی نمی باشد.

فریور، از وجود افرادی در کشور که خواهان صلح نیستند سخن می زند و می گوید: یک موضوعی که در افغانستان باید به آن اعتراف کرد این است که کسانی هستند که از آمدن صلح در افغانستان در هراس هستند. فکر می کنند اگر صلح بیاید این وضعی که به نفع شان هست دیگر به نفع شان نخواهد بود. بنابراین فکر می کنم فقط عده معدودی در افغانستان مخالف صلح اند و باقی مردم تشنه صلح هستند.

استاد دانشگاه با بیان اینکه مخالفان مسلح دولت از چند چیز بسیار جدی بهره برداری می کنند، گفت: از افکار عامه در افغانستان، آنها مخالف قوای خارجی در افغانستان هستند. به جز از عده معدودی که در سایه حضور نامیمون قوای خارجی از هیچ به همه چیز رسیده اند. اما اکثریت قاطع ملت مخالف حضور قوای خارجی در افغانستان هستند. همانطور که مخالف اشغال شوروی بودند مخالف اشغال آمریکا، ناتو و سایر شرکایشان نیز می باشند. تا وقتی که حضور قوای خارجی در افغانستان ادامه پیدا کند مخالفان مسلح دولت چه به این نام و چه به آن نام از این وضعیت حاکم در افغانستان بهره برداری می کنند.

فریور، وجود آمریکایی ها را مخل امنیت در افغانستان دانسته و گفت: وجود نیروهای خارجی نه تنها برای ما فایده ای ندارد بلکه باعث برافروختن آتش جنگ ها می شود. اگر حضور آنها در افغانستان باعث بهبود اوضاع می شد و باعث ثبات امنیتی و اقتصادی می شد ما ناگزیر تمکین می کردیم و از حضور آنها استقبال می نمودیم ولی این نیاز نتوانست ما را به آن وضعیت نسبی برساند بلکه وضعیت افغانستان را خرابتر ساخت.

وی ادامه داد: معاهده قضایی با آمریکایی ها حلال مشکلات ما نشد، دادن نه پایگاه در افغانستان به آمریکایی ها حلال مشکلات ما نشد. اگر اینها به شکل طبیعی یک ثبات نسبی را به بار می آورد ما دیگر شاهد این وضعیت دردناک و فجیع نمی بودیم انتحار و انفجار و موج سیل آسا و فرار جوانانی که این مملکت به آن نیاز دارد اگر وجود خارجی ها مفید می بود دیگر ادامه نمی یافت. بنابراین با ادعای دولت افغانستان برای آوردن صلح موافق نیستم. چرا که وی اجازه و اراده آوردن صلح را به افغانستان ندارد.

فریور در خصوص راه حل بیرون رفت از این اوضاع پیچیده بیان داشت: تا ملت افغانستان تصمیم نگیرند و علیه جنگ و جنگ افروزان و حامیان جنگ و کسانی که به نحوی در این تجارت دست دارند بر نخیزند ما روی صلح را نخواهیم دید. به صراحت هم می گویم جنگ در افغانستان از سه جهت تجارت می باشد. هم از جانب دولت و هم خارجی ها و هم از جانب مخالفان مسلح دولت.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فریور
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   یک لیدرتوریسم گفت من مشتریم یک بازنشسته سازمان ملل بود ازاوپرسیدم که چراشماشم به جنایاتی همچون یمن پوشیده ایدگفت سازمان ملل...اقاماباامریکاقرارداد بستیم که هرکشوری به کشوری ماهمله کوند امریکا بدونی هیچ سوال ازماحمایت میکوند اگرامریکا هرجنایتی که درهرکشور مرتکب شود مامیگیم که نخیرم امریکانبوده ویاهم بوده هدفش خوبی بوده

>>>   امپریالزم لیتیم خوار امریکا نمنافقانه بر خورد میکند ، چگونه رهبران طالبان پاکستان را اززیر هربته پیدا میکند وتوسط بی پیلوت آنرا بدوزخ می فرستد اما درافغانستان هر روز سی چهل جوان اردو وپولیس شهید میشود اما یک نفر سرگروپ اشرار توسط بی پیلوت به قتل نمیرسد دیشب قوماندان امنیه یکجابا پانزده پولیس درالسوالی انار دره شهید والسئوالی سقوط داده شده ،
ر

>>>   Parsa
رئیس مجلس سنا - مسلمیار: ما صلحی نمی خواهیم که برای طالبان بی عزتی باشد.

برای کرزی - غنی - گلبدین - خپلواک - مسلمیارو سایر پشتونیست ها که در گذشته حامی طاب و شناخت طالب منحیث دولت مشروع افغانستان بودند ؛ اندیشه و اعمال جنایتکارانه ، قتل و سربریدن ، نوکری و خدمت به پاکستان از جانب طالب مهم نیست. چون پشتون هستند برادر اند ، مخالف سیاسی اند و با تعجب " مخالفین مسلح" اند. اما اگر این دسته مسلح جنایتکار اوزبیک ، تاجیک و یا هزاره می بودند خاین ، تروریست ، وطنفروش ، خاک فروش ، نوکر بیگانه واجب القتل تلقی می شدند.

این کافریار نه مسلمیار نیات نیک پشتونیست ها را نسبت به طالب بی عزت ، پست ، ....بیان کرده است. خدایا کاش این تبار را در قاره دیگر خلق میکردید که ما از شر شان در امان میبودیم !!!!!! هیچ تفاوتی بین تحصیلکرده و خارج دیده و ملا و مولوی این طایفه وجود ندارد از گلبدین تا قاضی وقاد و مولوی خالص ....... و حتی پیر های شان که برای شان استخاره می کنند و دعا می نمایند.

این خو وعادت و سرتنبگی ، لجاجت خود بزرگ بینی و شوونیسم در بین پشتون ها از شاه تا گدا در 4 دهه اخیر هویدا شده است البته با استثناات اندک . برای ارضای این بر تری طلبی و حاکم بودن بالای سایر اقوام به هر نوع نوکری ، حتی قتل پدر و برادر، جعل و تزویر هم حاضرند ، چه این بادار مغل باشد چه انگلیس چه روس چه امریکا چه ایران چه پنجابی.

>>>   Zahir
حرف های فهیم را یک طفل هم میداند
50 سال قبل از امروز در ولسوالی ما یک مکتب افتتاح شد اما بنام لیسه زرغنکوت که نام پشتون بود اما باشنده های آنجا 100 فیصد تاجیک ازبک بودند همیشه از آن رنج میبردم چرا با وجودیکه صد ها دانشمند شاعر نویسنده ما داریم اما یک نام بیگانه در پیشانی مکتب ما نوشته شده است البته یک طوطیه استبدادی قبیلوی از همان وقت جریان داشت

>>>   کسانیکه مخالف بودند با آنها جنگیدید حالا باز چی گپ شد که یکبارشما مخالف شدید بادوست خود کس مخالفت نمیکند

>>>   روس ها هیچ وقت از ناموس افغانستان ستاره اوغان درست کرده به رقص نیاورده بود
روس ها هیچ وقت به ناموس وفرهنگ مردم تجاوز نکرده بود
روس ها هیچ وقت به کشور و دولت داری مردم کارنداشت
رفیق دور ازوطن

>>>   رفیق دور از وطن چرا بیخود نوشته میکنی؟تو مگر در ان زمان بوده ای؟تو مگر روس ها را به چشم دیده ای؟تو مگر از کارهای ان زمان روسها خبرداری؟اگر همین امریکا نمیبود هرروز یا هزاران نفر به دست طالب سربریده میشد یا از خاطر جنگهای داخلی هیچ کس زنده نمیبود.
ایمان

>>>   موتر پولیس رنجر از آمریکا
معاش پارلمان و وزارت داخله از آمریکا
تیل از آمریکا
رتبه نظامی از آمریکا
امتیازات از آمریکا
نمک حرام

>>>   امريكا از مواد مخدر افغانستان سالانه 75 مليارد دالر عايدات دارد كه ازين مبلغ يك يا دومليارد را به دولت ودهاقين ميدهد

>>>   ایا کسانکی به جنایتکاران کمک و پناه میدهد باید ب انها پاداش داد تا در کار شان تشویق شوند یا انان نیز مجریم هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
در هر روز طالبان جنایتکار دها شهروند مظلوم افغان را گردن میزنند ولی از ساخت فلمی که این جنایتکاران را و جنایت این ادمکشان را به نمیش بگزارد اصلا"خبری نیست که نیست چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایا اگر امریکا در افغانستان نیامده بود کسی قادر به نفس کشیدن بود امروز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ایا در اطراف افغانستان شاهید امضای قرارداتها نستید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تا دیروز همین کشورها افغانها را به جنگ در برابری انها دعوت میکردند. باید از گزشتها درس گرفت. اگر امریکا افغانستان را ترک گوید دوباره افغانستان میدان تاخت و تازی کشورهای همسایه خواهد شد/
ادرس

>>>   امریکا حامی و پشتیبان طالبان است که از آنها حمابت صریح میکند. همه جوامع ملل و همه ملت های جهان امروز از این واقعیت آگایی حاصل نموده اند که تروریستها بدون کمک امریکا و انگلیس قدرت مقاومت یک ساعت را ندارند.
گرز رستم

>>>   آی اس آی بدون کمک امریکا هرگز شب را روز کرده نمیتوانند. اگر حمایت امریکا از سر پاکستان برداشته شود . پاکستان بدون مقاومت دو باره با هندوستان می پیوندد

>>>   خوانندگان عزیز،
از سوی فرماندهی ایالات متحده من تایید میکنم که ما هم از انتشار این فیلم در آینده نزدیک آگاه هستیم . ما هم همان گزارشها و نظریات را که شما خوانده اید، خوانده ایم. رسیدگی به این حادثه در تاریخ 2009 مه، مدت کوتاهی پس از آنکه این حادثه در استان فرح رخ داد، در سال گذشته انجام گرفت .
درست مانند فیلم آخرمنتشر شده از ......، ما اقدامات مناسب را در هنگام نیاز انجام داده وهر گونه اطلاعات نادرست و یا تجزیه و تحلیل گمراه کننده را تصحیح خواهیم کرد. همانطور که ما همگی می دانیم، ویدئوهایی که پ منتشر می شوند هرگز تصویر کامل وقایع را نشان نمی دهند و به همین دلیل برخی اوقات مورد بررسی و تحلیل اشتباهی قرار می گیرند.
از سوی دیگر ، نیازی به گفتن نیست که ما بارها نشان داده ایم که زمانی که سربازان ما مرتکب عمل غیر قانونی و یا رفتارغیر قابل قبول می شوند ، ما بدون هیچ تردیدی آنها را مسشمول قوانین نظامی می کنیم.
مجروح و یا کشته شدن غیر نظامیان در صحنه جنگ همواره بسیار اندوه بار و تأسف آمیز است. قوانین نظامی ما در هر مورد و موقعیتی نیروها را مستلزم به احتیاطات لازم برای حفاظت از امنیت غیرنظامیان هنگام عملیات نظامی میکند.
در نهایت ، من باید تصریح کنم که به دلیل تاثیر اطلاعات طبقه بندی شده بر امنیت ملی و عملیات های ما در خارج از کشور، ما کنترل لازم در این مورد را جدی می گیریم. به خصوص هنگامی که تصویر ارائه شده می تواند گمراه کننده و در نتیجه مانع تلاش های ما در منطقه برای تامین امنیت باشد. شما درست می گویید ، تحقیقاتی در رابطه با ویدئو اخیر منتشر شده از سوی ویکی لیک در حال انجام شدن است.
نکته دیگر ذکر شده در اینجا، با اشاره به نوشته ای در سایت ضد جنگ که هدف و حضور ما را در افغانستان زیر سوال برده است ، اتهامی بی اساس و کهنه می باشد و این را هیچ فرد معقولی آن را قبول نمی دارد. من چندین بار در اینجا خوانندگان را به خواندن گزارهای رسمی توسط بسیاری از سازمان های غیر دولتی و یا توسط خبرنگاران مستقل در رابطه با پیشرفت ما و توسعه در افغانستان تشویق کرده ام. ما به منظوربر قراری امنیت و جلوگیری از تبدیل شدن دوباره افغانستان به حاشیه امنی برای طالبان، با این گروه شبه نظامی مبارزه می کنیم.
با مراجه به سایت آیسف و یا سایت خود سنتکام شما می توانید مقالات متفاوتی را در زمینه های گوناگون ، برای مثال تعداد تلفات ناشی از عملیات نیروهای ائتلاف ، وضعیت عملیات ویا پیشرفت و توسعه را مطالعه کنید..
بنا بر یک تحقیقی که اطلاعت خود را فقط از مطبوعات عرب زبان جمع آوری کرده است، تنها 15درصد از 3010 نفر از قربانیان حملاتی که القاعده مسعولییت آنها را بر عهده گرفته است غربی بوده اند.
مطبوعات بین المللی، سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل متحد اعلام کرده اند که همچنان اکثریت تلفات حملات طالبان غیرنظامیان افغان می باشند. این حقیقت در یکی از گزارش های اخیرا سازمان ملل تائید شده است. بر اساس این گزارش، تلفات حاصله از حملات افراطیون طالبان در افغانستان از سال 2008 تا 2009، 41درصد افزایش یافته است، در حالی که تلفات غیرنظامیان ناشی ازعملیات نیروهای ائتلاف 30درصد کاهش یافته است.
با تشکر
سنتکام

>>>   /... وقتی که طالب افراد ملکی را مثل گوسفند میگشد همه شما ساکت هستید ولی حال که یک بمباران قطعااشتباهی رخ داده همه شما انسان دوست شده اید؟یک بمب امریکایی به اندازه همه کسانی که کشته میشوند ارزش دارد . در ان صورت کدام ..... به جز خود شما که برای مطرح شدن این دروغها را پخش میکنید این حرفهای مفت را باور خواهد کرد؟

>>>   واقا جای بسیار تاسف است که سندی ازجنایات خارجیهاکه زنان وطفلان وطن تو رابه خاک وخون میکشدو برای شما ارائه داده میشودکه توسط خودشان به نشر میرسدو این رامیرساند که ببینیدای افغانها چطور زنان وطفلان شمارابه قتل میرسانیم و شما کاری نمی توانیدبکنیدشما بعوض محکوم وتقبیح کردن و نفرت خوداز بیگانگان واجنبی هابه دفاع ازآنها می پردازید یا به حاشیه میروید تاکی نوکری وبندگی این خارجیها رامکنیداینهااگر غمخوار من وتو می بودندنمی گذاشتند وضعیت افغانستان به این حالت دچار شود مزدورانی به مثل طالب و جبهه شمال وغیره هم که کم ندارد به فرمایش امام حسین رضی الله تعالی عنه اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
عطالله خواجه صدیقی

>>>   امريكا شيطان بزرگ

>>>   متأسفانه در ولایت هلمند درین رابطه هیچ تحقیقات صورت نگرفته است، جائیکه عساکر انگلیس اورانیوم اخراج میکند.
هنوز کجاست، صبر کنید، تا تمام این ممالک یکه با کرزی قرارداد امضأ کرده اند، شروع به استخراج معادن ما کنند. بعد خواهید دید، که تا چه اندازه مواد مسموم کننده کیمائی محیط زیست را برای مردم بیچاره مسموم خواهد ساخت. آبها و زمین های ما قابل استفاده نخواهد بود و مردم به امراض گوناگون مبتلا خواهند شد.
در افریقا همینطور کردند، در افغانستان نیز همینطور خواهند کرد.
نادر

>>>   خیل ناراحت کننده است که ما افغان ها به جای رسیده ایم که بر سر ما هرگونه سلاحایشان را امتحان میکنند نسل های اینده افغانستان را این گونه به طرز وحشت نا کی نا بود می کنند وبعد دم ازحقوق بشر می زنندچرا ما به خود نمی ایم اخر گناه ماچیست افغان بودن ما مشکل دارد یا مسلمان بودن ما که کفار مسلمین به جان مال این مردم تشنه هستند ایا از مردانگی مردان افغان خبر ندارن یا از غیرت شهامت . افغانهاراه نجات همان راه پدران مان است که برای پاسداری از این مرزوبوم دلیرانه جنگیدنند یک پارچه ومتحد بودنند این عکسها نشادهند ه ای ضعف ما است قدری فکر کنید که چرا این بلا برسر ما امده است .
باز گشت مسیح اله از ایران .سلام بر شرف وغیرت افغان

>>>   سلام دوستان هم وطنان عزیز من نام ‌ام مهدی است در استرالیا زند گی‌‌ میکنم. من با آنکه خودم مقسسر هستم از انکه از وطنی مون فراری هستم خودم را مقصر هم نه مدانم ولی‌ حققت این است که اگر در افغانستان هرچی‌ مگوزرد تقسرری همین دولت ماندن بقیرت است که از هم وطنان خود گوشته قدم روی مقام و پول مانده است اما خدا بر ان جیب دوستان لعنت کند. اگر دولت با ملت دست رو هم دهد پس آمریکا هیچ وقت نه میتواند که با ما مبارزه کند و هیچ طفلی هم با مشکل به دنیا نه‌ خواهد آمد.

>>>   برای مسئول درج این عکس ها واقعاً متأسف شدم که ذره ای به احساسات بشری توجه نداشته است و به اندازۀ همان امریکایی ها سنگ دل و بیرحم هستی و اینقدر اغراق آمیز و با اندازۀ یک آلبوم عکس گذاشتی که نمی تونیم از دیدن آن ها عبور کنیم.

>>>   همين موارد در عراق مخصوصا شهر فلوجه وجود دارد يعني افزايش سرطان ها و افزايش كودكان ناقص الخلقه و افزايش تولد نوزادان دختر

>>>   با سلام: من به این همه تعّجب میکنم که با وجود درک این همه (اکنون همه میدانند که قوای خارجی به نفع کشور نیست) مردم و ادارات دولتی خاموشند.دیدند که پس از یازده سال حکومت روبه فقر و روبه خرابی است.واز سوی دیگر حرکات منفی خارجیها نمایان شده میرود.
پس چرا،حکومت نمیخواهد این همه را بس کرده،یک عده تغیراتی در کشور بیاید؟و از سوی دیگر بازی های گوناگونی با فرهنگ ودین اسلام را به پیش گرفته اند.
شادان

>>>   این است نتیجه حکومت پشتونها در افغانستان
مردم افغانستان را خوار و ذلیل ساختند
دست افغانستان پیش همه ممالک دراز است
صالح از بدخشان

>>>   خدایا !!!! این جنایت خیلی وحشت ناک و یک جنایت وحشیانه است. تصاویر خیلی دلخراش است. اگر افغان پیپر عکس ها را خیره تر نشر می کرد بهتر بود. وحشت ناک است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

>>>   آفرین بر تو نویسند، ونشر کننده ، که در افشاء چهره جنایت کار شیطان بزرگ کوتاهی نکردی
احمدی

>>>   سلام بر ملت افغانستان...
یک دولت خودخواه و حیله گر مانند آمریکا که با افکار یک مشت فراماسون اداره میشود...پایه و اساسش اینست که با هزار و یک نیرنگ و فریب مخفیانه... یک کشور را یا با کشوری دیگر وارد جنگ میکند و یا جنگ داخلی در یک کشور راه میندازد...
اول دور ایستاده و به شما سلاح و مهمات میفرشد که همدیگر را بکشید...بعد شعار دادن رو شروع میکنه و به دروغ از شما دفاع میکنه...حالا به اسم حقوق بشر و آزادی و غیره.
بعد به شما حمله میکند و به اسم اراجیفی که گفته شد بر خاک و ناموس شما تسلط پیدا میکند و هزاران نفر رو میکشد و انواع و اقسام سلاح ها رو بر روی مردمتان آزمایش میکند...
و در حالی که تو فکر میکنی که کشورت را آباد و آزاد میکنند او در حال استخراج معادن و ثروت و میراث کشور توست...

>>>   این گناه از آمریکایی ها فقط که نیست. گناه از مردم است که سالها از طالبان حمایت کردند بدون اینکه به عواقب آن فکر کنند. این مردم بودند که طالبان را به عنوان یک حکومت پذیرفتند و این همان مردم بودند که سالها بی هیچ دلیلی بی گناهان را که از مردم خود ما بودند را کشتند. و این همان مردم هستند که هنوز از طالبان و وهابیت حمایت می کنند. آخر ای مردم چرا به عقل نمی آیید. بی دلیلی هم گناه را از جانب آمریکا ندانید. اگر شما فکر می کردید و از طالبان که دست پرورده پاکستان و عربستان است حمایت نمی کردید الان این وضعیت ما نبود. اگر به نام اسلام آدم بی گناه نمی کشتید این وضعیت ما نبود. اگر به نام سنت پیامبر زن های بی گناه را در خانه حبس نمی کردید و زن های بی گناه را به دلیل اینکه در جامعه فقط قدم زده و کار دیگر نکرده سنگسار نمی کردید این وضعیت ما نبود. این اجر دنیوی شماست به خاطر کارهایی که کرده اید و تا خودتان را اصلاح نکنید همین وضعیت خواهد بود. آمدید و با نام پیامبر و سنت تحجر را پیش گرفتید.

>>>   امیدوارم همه روزه جنایات پنهانی امریکای تروریست و مسلمان کش را افشا کنید تا به مزدوران شان ثابت شود که باداران شان بسیار ظالم و سنګدل هستند و یکروز خود شانرا (مزدوران شانرا) را هم بیرحمانه میکشند ویا ذوب خواهند کرد.
یک افغان

>>>   اگر طالب نمیبود و جنایت بشری ونسل کشی نمیکرد امروز ما شاهد نیروی امریکا هم نبودیم . جنایت طالب خیلی زیادتر ازین است .

>>>   یک اصل مدیریتی می گوید: اگر خودت برای خود برنامه ریزی، سازماندهی، تعیین هدف و ... نکنی دیگری برایت و به نفع خود برنامه ریزی، سازماندهی، تعیین هدف و ... می کند. این خواب سنگین دولت مردان جای بسی تعجب است.
420 از هارت

>>>   واقعاً جنایت بزرگی است که این حامیان حقوق بشر در کشور مظلوم ما انجام میدهند خداوند ا بداد این ملت مظلوم برس عاملین آن را بشمول دلالان دین فروش وطنی که لکه ننگ بنام مجاهد و اسلام بدامان این کشور هستند نابود بساز آمین.

>>>   دیگر ما نباید دم از دموکراسی بزنیم دیگر بس است بسیار خود را فریب داده ایم این هم نتیجه دموکراسی کسانی که به این بهانه میخواهند ثروت و مقام داشته باشند و این که ۳۰ میلیون افغانستانی دیگر به چه مشکلاتی بر میخورند برایشان بیتفاوت است. حالا من از شما مقام پرستان و پول دوستان میپرسم چند سال زندگی خواهی کرد ۸۰ سال ۱۰۰۰ ولی بعد از آن خو هم مرک است با چه روی با جلال با عضمت کبریا روبرو میشوی چه جواب داری واقعاْ متاسفم که فریب این دنیا را خورده کمی خود را تکان بده هنوز هم سر وقت است کمی به حال مردمت اطفال و زنان غم کشیده این ملت دل بسوزان شاید فردا زنده نباشی .
منیر از نیویارک

>>>   البته بايد قبول كنيم كه تمام بدبختي ها ما از اثر مداخلات همسايه است و هم نفهميي خودما چون ما بعد از سه دهه جنگ هنوزهم به نتيجه نرسيديم و خوب و بدرا فرق نمي توانيم اما يك چيزرابايد بدانيم كه جنگ دركشور ما دروضعيت قرار ندارد كه ما درنوشته هاي ما زياده روي كنيم و ازسلاح ها با اورانيوم صحبت نمايم چون تمام اين حرف ها همان جنگ نرم است كه كشور بيروني براي خراب نمودن وجه يكديگر انجام ميدهند و ميدان جنگ هم كشور ماست استخراج معادن هم كار ساده نيست دراراضي كه هنوز ساده ترين امكانات براي زندگي روزمره وجود ندارد مانند برق ، راه مواصلاتي چگونه استخراج معدن ممكن است . تمام اين حرف ها جنگ كشور ها همسايه با امريكا و غرب براي بيرون رفتن انها و دوباره افغانستان را برگرداندن به دهه هفتاد ميباشد.

>>>   این است نتیجه فروختن افغانستان توسط نیروی های مقاومت که برای قدرت همیشه از چیزی دریغ نمیکنند حتی از ..؟
هیچ یادم نمیرود رادیو بی بی سی را میشندیم ربانی جان و فهیم جان گپ میزد و میگفت که ما از نیرو های برادر امریکایی ها میخواهم که حملات خود را سنگین سازد تا خطوط جبهه بپاشد
و حالی همین خایین علیه امریکایی ها ایستاده اند ای کاش کمی غیرت میداشتید افسوس به شما لعنتی ها که در دوران جهاد از همین امریکا و غرب پول میگیرفتید و سرمایه های ملی را به اتش میکشانیدید
و حالی هم برای قدرت حتی ناموس خود را میفروشید
پس میماندید تا شهید و قهرمان ملی داکتر نجیب وطن را جور میکرد شما خو همان دزد های استید که سرمایه ملی به یغما بردید
...بر شما ای ... و دیگه دله و دوس اگر قدرت میداشتم تمای اینها را گردن میزدم تا ملت افغانستان نفس راحت میکشید
کابلی
کابل

>>>   این جنایت ما از طالبان می بینیم اگر طا لبان نه بودن این جنایت هم نه بود طا لبان زاده ی اینگلیس هستند
میر ویس از کاپیسا نجراب

>>>   این رهبران مجاهد ما کجا هستند؟ چرا علیه امریکا جهاد را شروع نمی کنند؟ چرا از دین، خا ک و ناموس این سرزمین مقدس دفاع نمی کنند؟ این شیاطین بزرگ که امروز خود را ...خطاب می کنند کجا هستند؟ اینها برای خدا نه بلکه برای مقام و ثروت جهاد کردند. این محقق و داکتر عبدالله و قانونی و سیاف وغیره چرا صفوف مجاهدین را تنظیم نمی کنند؟ ازین معلوم می شود که این خاینین ملی دروغ می گویند. به خاطر رضای خدا هیچ کاری را انجام نه دادند، سرمایه ملی را مال غنیمت گفته چورو چپاول کردند، کشور به ویرانه تبدیل نمودند، به خانه جنگی پرداختند و زمینه را به امدن طالب و بالاخره امریکا که همانا شیطان بزرگ قرن 21 است مساعد ساخت. امروز به پست های بالای دولتی تکیه زده اند و خون این مردم بیچاره را نوشیده میرند. زمانیکه حرف از اسلام و جهاد و وطن پرستی زده می شوند،اینها خود را در جمع بهترین محسوب می کنند؟
فواد

>>>   دولت افغانستان اگردولت قانوني اين ملت است بامستندات وشواهدبايدازعاملان اين جنايات درمحكمه بين اللملي لاهه وسازمان ملل شكايت رسمي ودرخواست غرامت به ساكنان مناطق مربوطه نمايند.نوانديشان

>>>   جنایات سنگینی است اما قابل توجه برادران ناراضی نیز می باشد چرا که آنها سبب شدند خارجی ها به افغانستان بیایند و الان هم تنها بهانه ماندنشان هم همین طالبان جنایت کار است اگر جنایات طالبان را لیست کنید چند ده برابر این جنایات خواهد شد چرا کسی از آن سخن نمی گوید اگر خارجی ها می کند بیگانه هستند از بیگانه چه انتظار است اما طالبان که خود را مسلمان و افغان می دانند چرا؟؟ پس طالبان خود در خون این بیگناهان شریک اند اسلحه را کنار بگذارند که بهانه ای برای ماندن بیگانگان در کشور نباشد.
غریب کار از ایران

>>>   آیا این عکس های جگر سوز و دلخراش بچه های افغانستان را سلطه خواهان سر سپرده به کافران ندیدند! یادیدند ولی خدیدند!
شهرستانی از دیار هجرت

>>>   لعنت خدا بر جنايتكاران باد
حامدي تهران

>>>   افسوس صد افسوس :که افغانستان کشور"همچون جان ما بازیچه دست این و ان شده است
این مردم پست و خونخوار در این کشور جا گرفته اند
و دست به هزار ها جنایات میزنند
امیدکه دولت افغانستان و کرزی یعنی مزدور امریکا از این حقایق اگاه شوند

>>>   در هر یک از عملیات انتحاری طالبان و حکمتیار و و و متحجرین ده ها انسان بیگناه کشته و مجروح می شود. آیا این عملیات انتحاری و ترور و مرگ و آدمکشی را هم آمریکائیها انجام میدهند؟ چرا شیپور را از سر گشادی آن می دمید؟ چرا سعی می کنید تمامی حقایق را وارونه تعبیر و تفسیر کنید؟ آیا اینگونه تبلیغات کور و ایجاد پروپاگاندا و تحریک افکار عمومی صرفاً بخاطر پوشاندن جنایتکاران متعصب اسلامی از جمله طالبان و ببرک کارمل و حکمتیار نیست؟ من نمی خواهم بگویم آمریکائیها مرتکب اشتباه و یا خونریزی نشده اند ولی اینگونه اتهامات بیمورد به آمریکا جامعه ما را به صلح و آرامش نخواهد رساند. سرمایه هایی که القاعده داشت و یا در راه ترور و آدمکشی هزینه و خرج شده است می شد افغانستان را 2 بار آباد کرده و به صلح امنیت رساند ولی وقتی بینش و تفکر ارتجاعی حاکم باشد، آنوقت بازهم حتی اگر کل سرمایه جهان را به صاحبان ذهنیت و بینش ارتجاعی بسپارند، باز هم کشتار و آدمکشی و انتحاری و ترور را ترویج و گسترش خواهند داد و لاغیر. چاه کن همیشه در ته چاه ماند

>>>   ای مردم عزیز من، از برای خدا، ازبرای هر آن چیزی که در نزد تان مقدس است...
فقط یکبار سر به گریبان برده و صادقانه بگو ئید که همه بد بختی ها آیا از دست خود مان نیست؟ این خود ملت افغانستان نیست که افغانستان را به دست بیگانه ها برده و اسیر ساخته است؟ چرا؟؟؟
چرا دیگران را دیگران را انگشت نشان میسازیم؟ یک بار ببینیم اگر ما آمریکا را انگشت نشان میسازیم، برعکس سه انگشت مان به طرف خود مان است....
پس بیائید تا اول از خود شروع کنیم و بعداً قضاوت دیگران را نمائیم...

>>>   امام خمینی رح به مسلمانان جهان هشدار داد بود که امریکا شیطان بزرگ است واقعا همین طور بوده است

>>>   مسول این همه جنایات کرزی ویک تعداد... های است که بنام ....به این خودفروخته رای دادندآغایون محترم شماازهرکی انتقادمیکنیدحتاازقهرمان ملی افغانستان کسیکه چیزی دراین دنیانداردازشهادت مسعودوربانی معلوم میشودکه مجاهدین واقعی بودنداین رهبرهای که شمااسم میبرین درزمان طالبهاکجابودندکه جلوتجاوزعربهاوپاکستانیهای ....رامیگرفتندنکنه فروخته شده بودندشماجواب مسودراکه به وزیرخارجه وقت آمریکاداده بودنشنیده ای که گفته بودبرای هیچ کشوری پایگاه نظامی نمیدهم امیرازقندوز

>>>   من نمیدانم که بر چنین اعمال جنایتکارانه بوش در اول تجاوز بکشور، کی مهر صحه گذاشت!!! آیا فهیم و قانونی وبسم الله عبدالله واستاد ربانی و شاگردان اخوانی اش نبودند؟

>>>   آنچه بيان شده گوشه اي از جنايات جنايگران داخلي و خارجي است اگر مسئولين داخلي چراغ سبز نشان ندهند و عده اي ديگر سكوت نكنند چرا اين اتفاقات بايد ايجاد شود.
البته اين جنايات بسيار جاي تاسف دارد اما درد ديگر كه پنهان است واز اين اورانيم ضعيف شده هوناكتر مي باشد سمپاشي در دين وعقايد مردم است
اميد به ظهور منجي عالم بشريت و آزادي تمام محرومين در سر تاسر جهان

>>>   جان افغان 2 روپیه هم ارزش ندارد.
سازمان حقوق بشر!!

>>>   فقط با یک دست شدن مردم و مبارزه بی امان شان ممکن است که به ازادی وافعی رسید

>>>   سه سرباز پولیس دیروز در غوربند از سوی نظامیان جنایتکار امریکای کشته شدند اما هیچ کس واکنش نشان نداد صدای ملت ما مرده .
آرمان

>>>   5 سربازپولییس توسط جنایت کاران طالبنما درهرات کشته شد اما میگن طالب را هدف قرارندهید.انهاشما رامیکشند پروا ندارد شما انها رانکشید!!
بچه خاله کرزی

>>>   مجرم ومقصر پدران اینهاست که با اشرار رابطه وتماس وهمدردی دارند

>>>   ع وغ ..... و غلام امریکاهستند وبه زور و پشتیبانی امریکا سر مردم افغانستان حکومت میکنند
واگرحکومت مستقل میبود خودشان هم میفهمندکه حکومتشان فسادپیشه وبیکاره است و مردم هم میداند اما همین حکومت هرچی که است باید باشد چونکه امریکامیخواهد.امریکامیخواهدکه جنگ در کشور افغانستان تمام نشود تاآنها سودببرند آنهابتوانند چپاول وغارت کنند.معدنهای رنگارنگ افغانستان را امریکایهااز
صدسال پیش برسی وعلامتگذاری کرده بودند ووقتی شوروی در افغانستان آمدامریکایهاخون میگریستند که بزرگترین ثروت دنیارا از دست داده بودند ووقتی شوروی از افغانستان برامد زمینه مداخله امریکابیشترشد وبین مردم تفرقه انداخت وبرای خود در افغانستان جای پای بازکرد وبه بهانه نابودسازی القاعده وطالب واردصحنه شدکه در اوایل در همه جبهه هات شرکت میکردند دیدن برایشان که به نفع
شان نیست تلفات زیاد است وبه سرنوشت شوروی دچار میشوند وبه فکر پلان دیگر افتادند که همه مسولیت دفاعی را انداختند به گردن خود نیروهای اردوی ملی افغانستان که کشته و معلول ومعیوب افغانهاشوند همدیگر را بکشند دوطرف ولی منفعت وسود را امریکا و انگلیس ببرد شانزده سال است که امریکادر افغانستان درگیراست مگرطالب چقدر قدرت نظامی دارد از کجا تقویت و اکمالات میشود یک چیز ملومداراست کمکی که به نام مردم افغانستان تخصیص میدهند یک مقدارش را به مردم میدهند یکمقدارش را مزدوران میخورند ویک مقدارش هم ازطریق همین نوکران به طالب رسانیده میشود که جنگ ادامه داشته باشدبه امید روزیکه جنگ خانماسوز
در کشورما تمام شود وجای همه دشمنیهارا صلح ودوستی وبرادری بگیرد...ش ی

>>>   ملا متقی (ملاپتاقی)ودیگر ملاهای نام گذاری شده پاکستان که بالای جاسوسان شان نامگذاری کرده است اگر اینها بخاطر طرح واماده شدن حملات خونین شان در خانه ملا پتاقی جمع نمی شدند و امادگی تکرار جنایت گذشته شانرا برای کشتن مردم بیگناه قندوز نمیگرفتند چرا خود شان و اولاد های انها مورد حمله هوایی قرار میگرفتند و کشته می شدند پس خود کرده را نه درد استونه درمان مسول این همه جنایت ملا پتاقی و همکاران جنایت پیشه ان است که بخاطر چند کلدار پاکستانی حلقه غلامی پاکستان را بگردن انداخته و بدستور پاکستان وبخاطر اهداف شوم پاکستان هم خود را تباه کردند وهم اولاد های شانرا و هم دنیا و اخرت شانرا برباد کرده اند .

>>>   این نتیجه همان بندوبست های اقوام تاجک و ازبیک در سال 2001 با بادارانشان است چتاقی را دور گذاشته و استفاده منفی بخاطر مظلوم نشان دادن خود نکنید.

>>>   مجرم ومقصر پدران اینهاست که با اشرار رابطه وتماس وهمدردی دارند.
باید گفت که نویسنده مطلب فکر داعشی و طالبی دارد.
والسلام
ابوذکی

>>>   ما مردم افغانستان بعداز نجیب آله دیگر دولت مرد نداشتیم حالا اگر داوود خان زنده ميبود . جنایت کار آن را به چهل محاکمه می کشاند . میگویند در شهر کسی پیدا نشد نام بز را گذاشتن عبدالکریم. دولت زن های فعلی ما صبح ها که از خواب بیدار می شو ند فقط به آن مقام و چوکي هایشان فکر می کنند نکنه یک نفر پیدا شود این را ازمن بگيرهد. اصلا به فکری هیج چیز نیستن . اگر میشدن تا حالا خیلی پیش رفت داشتیم مملکت ما به این روز نمی رسید

>>>   ظالم .در چنین شرایطی که همه زیر بنا کشور ما درین جنگ های خانمانسوز خراب شده بود پانزده سال پیش تاحالا کشور ما به یک نفر خیلی کار کشته .ماهر وکار دان .و همچنین دیکتاتور و سیاست مدار نیاز داشت که در پست ریاست جمهوری مقرر می گردید که کشور را از باتلاق جهنمی نجات میداد البته اشخاص های فهمیده دربین اقوام های مختلف کشور ما وجود دارند فقط از آبرو و حیثیت خودشان مترسند .مثلی کرزي و غنی چاپلوس و خایه مال نیستن که بخاطر رسیدن به قدرت حاضر اند که همه چیز شان را در اختیار غربی ها بگذارند

>>>   این یک اقدام بسیار عالی است تا مزدوران استخبارات منطقه و همسایه های افغانستان که معلوم است دو کشور همسایه افغانستان که از تروریستان طالب حمایت می کند باید همین طوری چوچه کش گردد و نابود شوند تا ریشه این ها خشک گردد و مقصر هم خود این مزدوران است که برای منافع بیگانه ها جنگ می کند و خانواده های خود را و مردم عادی و نیروهای دلیر و جان برکف افغانستان را هدف حملات تروریستی خود قرار می دهد

>>>   حکومت که خود از آمریکا خواهش کند که دوباره حملات هوایی شان را بالای مخالفین و افراد ملکی آغاز کند، چطور میتواند آن حملات رابه باد انتقاد بگیرد. نیروهای هوایی آمریکا بخاطر جان باختن دو نفر شان خانه های افراد ملکی را بمبارد میکند. و بعدش همه را به یک جمله که میگویند ما معذرت میخواهیم تمام میکنند. و دولت هم نمیتواند جز این بگوید که در آن مناطق افراد بلند پایه طالبان در خانه های افراد ملکی بودند و نام های را قطار کنند که در آن حمله از بین رفته اند.

>>>   مقصر اصلی خودی دولت و دستگاه استخباراتي افغانستان است که اطلاعات غلط را در مورد تجمع طالبان بدسترس نیرو های آمریکا میگذارند مرده باد نالایق

>>>   باسلام امریکایها ومتحدانش به بهانه آموزش نظامی ومشوره دهی به نظامیان افغان لنگرانداخته اند ومعدنهای
افغانستان راپاکسازی کرده روان هستند وطالب هم به بهانه جهاد درمقابل خارجیها معدنهای قیمتی راچپاول میکنند واشرفغنی واشرفغنی وگرو چپاولگرش کمکهای که خارجیهابه مردم افغانستان میدهد چپاول میکنند و
دوباره به خودخارجیهابرمیگردانندجهادیهای هم که یک وقتی داد ازجهاد ومسلمانی میزدند وشعارمیدادندکه درکشورمسلمانی که کفارجای بگیردنمازهمگی باطل است حالابعداز چور وچپاول که کرده اند وبه حساب خودشان خوب(وندشانخورده) چنان خود راآرام گرفته اندکه ازسنگ صدامیبراید ازآنهانه یعنی کاملا درافغانستان زنگ چورکن چورکن نواخته شده هرکی خورد و بردنوشجانش
انهم نه چورهای کوچک وخورد و ریز همگیش ملیاردی
ودراین وسط اولادغریب بخاطر یک پول ناچیزمعاش سربازی قربانی میشود واصل عیش ونوش رادزدان میکنند...بریالی ح


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است