آمریکا رکورد سانسور اطلاعات را زد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۱    ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ کد خبر: 148402 منبع: پرینت

طبق یک گزارش تحلیلی دولت آمریکا در جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات رکورد زده است.

نتایج تحلیلی خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که دولت «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور آمریکا طی یک سال گذشته، بیش از هر مقطع زمانی دیگر در دهه گذشته در پاسخ به درخواست شهروندان و روزنامه‌ نگاران این کشور برای دسترسی به اسناد دولت فدرال، این اسناد را سانسور کرده یا گفته که قادر به یافتن سند مورد نظر نیست.

این تحلیل را خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس برای یک بازه زمانی هشت ماهه از دوران ریاست‌ جمهوری ترامپ انجام داده و برای آن به بررسی رفتار دولت او در برابر درخواست‌های ذیل «قانون آزادی اطلاعات» پرداخته است.

«قانون آزادی اطلاعات»، قانونی است که به موجب آن شهروندان و روزنامه‌ نگاران این کشور می‌توانند خواستار دسترسی به اسناد و اطلاعاتی شوند پیشتر منتشر نشده‌اند و کنترل آنها در اختیار دولت فدرال است. این اسناد نباید محرمانه باشند و دسترسی به آنها نباید منع امنیتی داشته باشد.

آسوشیتدپرس نوشته شمار افرادی که خواستار دسترسی به اسناد دولت فدرال شده‌اند اما دست خالی برگشته‌اند بیش از هر زمانی در دهه گذشته افزایش یافته است. دولت فدرال، به متقاضیان گفته که قادر به یافتن حتی یک صفحه از اسناد درخواستی نیست و یا اینکه انتشار آن اسناد، با قوانین آمریکا مغایرت دارند.

مطابق این گزارش، از میان مجموع ۸۲۳۲۲۲ مورد درخواست برای دسترسی به اسناد به موجب قانون آزادی اطلاعات در ۷۸ درصد موارد به متقاضیان اسناد سانسور شده تحویل شد و یا سندی تحویل نشد.

دولت فدرال آمریکا همچنین سال گذشته مبلغ ۴۰.۶ میلیون دالر در دعوی‌های حقوقی برای دفاع از تصمیم‌هایش جهت جلوگیری از انتشار اسناد هزینه کرده که این رقم هم رکورد محسوب می‌شود.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
سانسور اسناد
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است