تیلرسون: روسیه مسوول مسمومیت جاسوس روس
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۹    ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ کد خبر: 148409 منبع: پرینت

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن با این ارزیابی مقامات انگلیس که روسیه را «مسوول احتمالی» مسمومیت جاسوس دوجانبه و سابق روس و دخترش می داند، موافق است!

به گزارش رویترز، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن با این ارزیابی مقامات انگلیس موافق است که روسیه «مسوول احتمالی» مسمومیت «سرگئی سکریپال» جاسوس سابق و دوجانبه روس و دختر ۳۳ ساله وی است.

تیلرسون در این بیانیه می نویسد: «ما با این موضوع موافقیم که مسوولان این اتفاق- هم آنهایی که به این جنایت دست زده اند و هم آنهایی که دستور انجام آن را صادر کرده اند- باید به نحو مقتضی با پیامدهای جدی آن روبرو شوند».

گفتنی است که «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با ادعای اینکه روسیه «به احتمال بسیار» مسوول بیماری و شرایط جسمانی وخیم سرگئی سکریپال و دخترش به دلیل استفاده از یک ماده شیمیایی سمی است، به مقامات مسکو دو روز مهلت داد تا در این باره توضیح دهند.

نخست وزیر انگلیس مدعی شد که مسمومیت و بیماری این جاسوس سابق روسیه «یا نتیجه اقدام مستقیم دولت روسیه در خاک انگلیس است یا دولت روسیه اجازه داده است که این ماده شیمیایی سمی موسوم به ناویچاک به دست افراد ناباب بیفتد».

ترزا می در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «دولت انگلیس در نهایت به این نتیجه رسید که دولت روسیه به احتمال بسیار مسوول این اتفاق است».

نخست وزیر انگلیس در ادامه افزود که «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه این کشور روز دوشنبه سفیر روسیه را احضار کرده است.

وزیر خارجه انگلیس به سفیر روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو باید بگویند کدامیک از دو توضیح احتمالی صدق می کند: اقدام مستقیم دولت روسیه در خاک انگلیس یا سوء مدیریت مسکو و امکان دسترسی افراد ناباب به این ماده شیمیایی سمی.

نخست وزیر انگلیس همچنین گفت که چنانچه روسیه «پاسخی معتبر و قابل قبول» ارایه ندهد، دولت انگلیس اینطور نتیجه گیری خواهد کرد که این حمله «کاربرد نامشروع زور از سوی دولت روسیه علیه انگلیس» است و اگر دولت انگلیس به یک چنین نتیجه ای برسد، با ارجاع موضوع به مجلس عوام انگلیس، درصدد طرح ریزی اقدامات تلافی جویانه برخواهد آمد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
آمریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است