کدام کشورها تسلیحات عربستان را تامین می کنند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۳    ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ کد خبر: 148430 منبع: پرینت

روزنامه گاردین در گزارشی برگرفته ازتحقیقات موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم عنوان کردکه آمریکا و کشورهای اروپایی تامین‌کننده 98 درصد تسلیحات وارداتی عربستان به شمار می‌روند.

گاردین در این گزارش آورده است که روند انتقال اسلحه در جهان در دوره پنج‌ساله 2013 تا 2017 در قیاس با مدت مشابه دوره قبل 10درصد افزایش داشته است. حجم فروش تسلیحات نظامی آمریکا که بزرگترین صادرکننده سلاح در جهان به شمار می‌رود در این مدت 25 درصد افزایش داشته است و این کشور به بیش از 98 کشور در جهان سلاح فروخته که حجم آن با یک‌سوم صادرات اسلحه در جهان برابری می‌کند.

این در حالی است که روسیه به‌عنوان دومین صادرکننده سلاح در جهان در همین مدت شاهد روند نزولی بوده و 7.1 درصد بازار خود را از دست‌داده است. فرانسه، آلمان و چین نیز به ترتیب در صدر فهرست 5 کشور صادر کننده اسلحه قرار دارند و انگلیس در ردیف ششم می‌باشد.

گاردین در ادامه گزارش خود آورده است: خاورمیانه، منطقه‌ای که طی 5 سال گذشته شاهد ناآرامی‌های زیادی بوده، 32 درصد واردات اسلحه در جهان را به سمت خود جذب کرده است. واردات اسلحه به این منطقه در دوره پنج‌ساله 2013 تا 2017 دو برابر شده و آمریکا و انگلیس و فرانسه به ترتیب اصلی‌ترین صادر کنندگان اسلحه به شمار می‌ روند. در این میان عربستان سعودی، مصر و امارت اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان این تسلیحات بوده‌اند.

انگلیس که هفته گذشته برای سفر ولیعهد عربستان به لندن فرش قرمز پهن کرده بود نیمی از صادرات تسلیحاتی خود را راهی عربستان کرده. این در حالی است که بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم، عربستان سعودی بخش زیادی از این تسلیحات را در عملیات نظامی یمن استفاده می‌کند.

«پیتر وزمن» محقق ارشد موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم با اشاره به این مطلب که تداوم ناآرامی‌ها درخاورمیانه و شمال آفریقا، منجر به نقض گسترده حقوق بشر در این منطقه شده است افزود:آمریکا و کشورهای اروپایی جزو اصلی‌ترین صادر کنندگان اسلحه به منطقه و بالغ‌ بر 98 درصد جنگ‌افزارهای وارداتی عربستان را تامین کرده‌اند.
این درحالی است که به نوشته گاردین، ایران حتی در فهرست 40کشور واردکنندگان جنگ‌افزارهای نظامی قرار ندارد و سیاست‌ های منطقه‌ای خود را از طریق 'قدرت نرم' پیش می‌برد.

گاردین افزود: اسراییل واردات خود را که عمدتا از سوی آمریکا، آلمان و ایتالیا است 125 درصد افزایش داده و در کنار هند، مصر و امارات نیز در صدر فهرست واردکنندگان اسلحه قرار دارند.
گزارش گاردین درباره حجم واردات تسلیحات نظامی به عربستان در حالی منتشر می‌شود که این کشور به دلیل تجاوز نظامی به یمن از سوی نهادهای حقوق بشری و پویش‌های ضد جنگ به ارتکاب جنایت جنگی متهم است.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که تاکنون موجب شهادت بیش از 14 هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است، مجوز فروش حدود 4 میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

انگلیس هفته گذشته تفاهمنامه‌ای را با عربستان امضا کرد که بر اساس آن 48 جنگنده پیشرفته تایفون به ریاض می‌فروشد. این تفاهم‌نامه متعاقبا از سوی سازمان عفو بین‌الملل و شمار زیادی از نهادهای حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفت.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
تسلیحات نظامی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است