رسانه های چینی علیه آمریکا موضع گرفتند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۴۰    ۱۳۹۷/۱/۲۰ کد خبر: 149553 منبع: پرینت

رسانه های جمعی چین پس از آنکه وزارت تجارت این کشور در بیانیه ای از روی میز بودن همه گزینه ها علیه آمریکا خبر داد به طور یکپارچه سرمقاله ها و مطالب خود را به این موضوع و جنگ تجاری دو کشور اختصاص دادند.

تارنمای روزنامه 'مردم' ارگان حزب حاکم چین نوشته است که آمریکا می گوید برای جنگ تجاری آماده است ، پس باید ضربات سخت و درد آوری به این کشور وارد کرد که هرگز فراموش نکند.

این روزنامه می نویسد: کاخ سفید حس واقعیت شناسی خود را به طور کامل از دست داده است و با هر اقدامی که انجام می دهد بیش از قبل به روابط 2 کشور صدمه می زند.

همزمان خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) نیز در سرمقاله خود آورده است: آمریکا می گوید هر بهایی را برای این جنگ تجاری پردازد پس باید با قدرت مورد حمله قرار گیرد.

این در شرایطی است که وزارت بازرگانی چین در بیانیه جدید خود تاکید کرده است که آمریکا هرگز نباید تردید به خود راه دهد که چین در مقابلش تسلیم نخواهد شد و همه گزینه ها علیه واشنگتن روی میز قرار دارد.

رسانه های جمعی چین اعم از تلویزیون مرکزی و روزنامه گلوبال تایمز چین هم در گزارش هایی مشابه نوشتند که چین ضربات متقابل و قوی را به پیکره تجارت آمریکا وارد خواهد کرد.

نشریه گلوبال تایمز در همین راستا نوشت: چین فقط به یک نتیجه رسیده است و آن این که آنقدر محکم به آمریکا ضربه بزند که هرگز این خاطره را فراموش نکند.

آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت با وجود اعتراضات جهانی، بر واردات فولاد از برخی از کشورها از جمله چین 25 درصد و بر واردات آلومینیوم نیز 10 درصد تعرفه اعمال کند.

به دنبال این اقدام آمریکا، وزارت بازرگانی چین نیز اعلام کرد در مقابله با اعمال تعرفه آمریکا بر روی کالاهای چینی، این کشور نیز بر 128 قلم کالای وارداتی از آمریکا از جمله گوشت خوک و میوه ها تعرفه اعمال کرده است.

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا موسوم به (USTR) نیز در ادامه جنگ تجاری با چین، یک روز بعد، فهرست جدید خود برای اعمال تعرفه بر روی 1300 کالای وارداتی دیگر از چین از جمله کالاهای صنعت هوافضا، تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی، محصولات رباتیک و ماشین آلات به ارزش 50 میلیارد دالر را منتشر کرد.

چین نیز مجددا مقابله به مثل کرد و یک روز بعد از این تصمیم آمریکا، در اقدامی مشابه بر لیست جدیدی از محصولات وارداتی آمریکا از جمله سویا، موتر و محصولات شیمیایی، تعرفه اعمال کرد.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد اگر آمریکا اصرار به مبارزه تجاری دارد چین به طور قاطع تا آخرین لحظه می ماند و کنار نمی کشد.

'گنگ شوانگ' در نشست مطبوعاتی بار دیگر نسبت به جنگ تجاری چین و آمریکا واکنش نشان داد و افزود: با این وجود درب مذاکرات با چین همواره باز است اما مشورت و مذاکره باید براساس احترام متقابل و رفتار برابر صورت گیرد.

در واقع به نظر بسیاری از تحلیلگران، آمریکا این بار خیلی جدی تر از قبل روی چین متمرکز شده است و این نشان می دهد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در حال عمل به وعده ای است که در کارزار انتخاباتی داده بود.

او گفته بود وقتی قدرت را در اختیار بگیرد بتدریج تعرفه بر روی کالاهای چینی را تا 45 درصد افزایش می دهد او تا کنون بخش عظیمی از این قول خود را عملی کرده است و از یک ماه دیگر این اتفاق خواهد افتاد.

چین می گوید مازاد تجاری 275 میلیارد دالری در برابر آمریکا دارد ولی آمار واشنگتن رقم 375 میلیارد دالر را ثبت کرده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
چین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است