عربستان با پروژه 3 میلیارد دالری به جنگ قطر رفت
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۱    ۱۳۹۷/۱/۲۱ کد خبر: 149623 منبع: پرینت

پروژه‌ای که آل‌سعود با استفاده از آن قصد دارد به جنگ قطر رفته و این کشور را به یک جزیره تبدیل کند، تحت عنوان یک «پروژه اقتصادی» و با بودجه‌ای حدود 3 میلیارد دالر آغاز می‌ شود.

از جوزا ماه گذشته سعودی‌ ها به همراه چند کشور ریز عربی، قطر را محاصره و ارتباطات خود با این کشور را به طور کامل قطع کرده‌ اند. در 10 ماه گذشته اما قطر به کمک کشورهای ایران و ترکیه موفق به شکستن این محاصره شده و عملا آل‌سعود را ناکام گذاشته است. حالا خبر رسیده سعودی‌ ها در توطئه‌ ای جدید سعی دارند به بهانه احداث یک منطقه گردشگری، قطر را تبدیل به جزیره‌ای منزوی کرده و از خلیج‌ فارس جدا کنند.

به گزارش روزنامه «السبق» عربستان، این کشور سرگرم بررسی پروژه‌ای گردشگری و توریستی است که بر اساس آن کانال آبی بزرگی در طول مرزهای مشترک با قطر احداث کرده و به این ترتیب این کشور را به یک جزیره تبدیل کند. مجری این پروژه مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری 9 شرکت سعودی فعال در این بخش هستند. به نوشته این روزنامه، این طرح بزرگ برای اجرایی شدن در انتظار موافقت رسمی و کسب مجوز است و پیش‌بینی می‌ شود تکمیل آن فقط 12 ماه طول بکشد.

روزنامه السبق در گزارش خود آورده است: «نقشه این پروژه شامل احداث کانال دریایی است که از گذرگاه مرزی «سلوی» بین عربستان و قطر آغاز شده و به «خور العدید» در خلیج‌ فارس می‌ رسد، به گونه‌ ای که به طور کامل در ساحل شرقی عربستان امتداد می‌ یابد.»

بر اساس جدول اجرایی این پروژه، انتظار می‌ رود ارتباط دریایی منطقه سلوی و خور العدید با کانالی به طول 200 متر و عمق 15 تا 20 متر و طول 60 متر برقرار شود به گونه‌ ای که قابلیت پذیرش انواع کشتی‌ ها از جمله کشتی‌ های کانتینری و مسافری با طول 295 متر و عرض 33 متر را داشته باشد و حداکثر عمق آن در منطقه مرزی 12 متر باشد.

هزینه اولیه این پروژه 12 ماهه تقریبا دو میلیارد و 800 میلیون دالر برآورد شده است و هدف اعلامی آن ایجاد مجتمع‌ های گردشگری در طول ساحل جدید ذکر شده است. این پروژه در حالی در دست بررسی قرار دارد که تنش در منطقه خلیج‌ فارس بین محور سعودی با قطر همچنان ادامه دارد. به نظر می‌ رسد عربستان به دنبال قطع ارتباط زمینی قطر با کشورهای شورای همکاری خلیج‌ فارس است. قطر فقط با عربستان مرز زمینی دارد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
قطر
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است