آن از گذشته ایران و این از امروز عربستان برای ما
همانگونه که رفتارهای ناپسند ایرانی ها شیعیان مهاجر را نسبت به اعقادات و تدین بی باور ساخت، اصلاحات امروز عربستان نیز پایگاه باورهای دینی اهل سنت را در جهان و به خصوص در افغانستان به نابودی کشانید 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۴    ۱۳۹۷/۱/۲۲ کد خبر: 149662 منبع: پرینت

(این نوع نگاه به باورهای اعتقادی ممکن است زود باشد اما واقعیت انکار ناپذیری است که نمی توان بسادگی از کنار آن گذشت. هرچند مورد غضب وابستگان به ایران و عربستان قرار می گریم).
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، خاورمیانه در خود دو قدرت بزرگ یکی در میان اهل سنت، عربستان و دیگری شیعه مذهب، ایران دارد که از گذشته تا آینده ای نامعلوم در رویارویی به سر می برد و حال، در اصلاحات گسترده ولیعهد عربستان که در راستای کاهش قدرت ایران در منطقه صورت گرفت، وهابیت چه خواهد شد و اهل تسنن سرخورده به ویژه در افغانستان به کدام سو پناه می برد؟

همانگونه که رفتارهای ناپسند و نادرست برخی از مسوولان اجرایی ایران با مهاجران افغانستانی در گذشته، تعداد زیادی شیعیان مهاجر را نسبت به اعقادات و تدین بی باور ساخت و ایران به عنوان اتکای مذهبی آنان در اذهان شان آوار شد که باعث فرار از ایران و پناه آوردن شان به کشورهای دیگر گردید و حتی برخی از دین اسلام روی گردانده و به مسیحیت گرویدند، به اصطلاح اصلاحات اجتماعی و سیاسی امروز ولیعهد عربستان نیز پایگاه باورهای دینی اهل سنت را در جهان و به خصوص در افغانستان به نابودی کشانید.

ولیعهد عربستان سعودی زمانیکه قدرت را به دست گرفت در برابر رسانه ها از عزم خود برای اصلاحات اجتماعی و مقابله با اندیشه های تندرو و استقبال از میانه روی و اعتدار سخن گفت تا تحولی ژرف در جامعه پدید آید در حالیکه کنارزدن قدرت جامعه دینی این کشور برای جلب رضایت غرب است و مهمتر از آن، ایفای نقش پررنگ تر در خاورمیانه برای تقابل با ایرانی می باشد که در فرجام وارد روابط بهتری با اروپا و امریکا شد.

و اینک، عربستانی که با قدرت وهابیت خود تکیه گاه اهل تسنن بوده و به وسیله آن القاعده تا طالبان و اکنون داعش را به وجود آورد، روابط خود با امریکا را در ایجاد اصلاحات بی پروا با قربانی کردن وهابیت گسترده تر می کند در حالیکه اهل تسنن در جهان که به این قدرت تکیه کرده بودند سردرگم، هراسان از به انزوا رفتن هستند.

عربستان رابطه ای عمیق با مجاهدین سنی مذهب در افغانستان دهه هشتاد علیه حکومت تحت حمایت شوروی داشت و سپس با حمایت همه جانبه از افراط گرایان و روی کارآمدن طالبان در کشور در کنار پاکستان و امارات متحده عربی حاکمیت این گروه تروریستی را به رسمیت شناخت.

کشوری که همواره از زاویه استراتژیک پاکستان به افغانستان می نگرد هیچگاه دست از حمایت و تمویل گروه های تروریستی در کشور برنداشت و پس از به سر آمدن تاریخ مصرف این طالبان، داعش را به وجود آورد.

احداث دانشگاه و مراکز دینی تنها رویکرد ریاض در افغانستان می باشد تا به آموزش افراط گرایان و گسترش وهابیت در ایجاد جنگ مذهبی بکوشد در حالیکه از کمک به زیرساخت ها و سازندگی کشور دوری می کند زیرا هدف، ایجاد ناامنی از جانب تروریستان برای کنترل قدرت ایران و رخنه در آسیای مرکزی است، رویکردی که امریکا و غرب نیز بنا به آن ماندگار در کشور شده و به جای مبارزه با تروریسم اقدام به ایجاد فضای باز برای آنان می کنند.

اما آنچه بیش از همه پس از اصلاحات ولیعهد عربستان روی دارد به انزوا رفتن وهابیتی است که هست و نیست این کشور را به وجود آورد و بند اتصال سنی مذهب های جهان به ریاض است که اکنون در سخت ترین روزگار به سر می برند، همچون آن عده از وابستگان مذهبی در کشور که با پانهادن بر روی منافع ملی از هیچ کاری برای تضمین و رشد منافع ریاض در کشور دریغ نکردند.

و بنا به موارد مشابه، به طور حتم عده ای از عالمان دینی برای وجههِ مشروع دادن به رویکرد اصلاحات ولیعهد در کنار حکومت این کشور خواهند ایستاد اما برای جریان وهابیت و اسلام گرایان وضعیت فرق می کند زیرا اکنون نظاره گر فروریختن بتی هستند که تمامی ایدیولوژی آنان را شکل می داد اما این حقیقت را نیز باید مد نظر داشت که تروریسم بیش از اینکه وابستگی مذهبی داشته باشند در راستای نابودی و تحقق اوامر حامیان خود پیش می رود.

فشار جمال رهبر ملی گرای مصر در دهه شصت قرن بیستم بر اسلام گرایان اخوانی در این کشور سبب شد که بسیاری از سران اخوانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان پناه ببرند که از تلفیق آنان با وهابیت، رادیکالیسم اسلامی ترویج شد و سازمان های بنیادگرای خونریزی همچون حزب التحریر، القاعده، طالبان، داعش به وجود آمد.

در این میان، عربستان با وجود اصلاحات گسترده ولیعهد که خواهان جلب توجه غرب برای نقش فعال تری در منطقه می باشد، موجب قطع رابطه با وهابیت نمی شود زیرا با تاریخ و هویت این سرزمین پیوندی ناتمام دارد و مشروعیت آن را شکل می دهد اما آنچه اجتناب ناپذیر است، ماندگاری تروریستان تحت نفوذ این کشور در خاورمیانه با حمایت امریکا می باشد.

این در حالی است که عواقب پانهادن عربستان به دنیای مدرن و به گفته ولیعهد، جامعه ای صلح طلب عواقب گرانی همچون از دست دادن طیف گسترده از اهل تسنن جهان خواهد داشت در روزگاری که ترکیه در تلاش است که بدل به قطب قدرت مسلمانان پیروی تسنن شود.

و می ماند بیشمار دولتمردان و رهبران دینی وابسته به ریاض در کنار گروه های تروریستی تحت حمایت و تمویل این نظام که با وجود سست شدن وهابیت در عربستان که هم دچار وحشت شده اند و هم به سختی می توانند روابط عمیق خود را با این قدرت کم رنگ کنند.

در این میان برخی از سران اهل سنت با ناامید شدن از عربستان به سوی ترکیه به عنوان کشوری در راستای تمدن اسلامی روی آوردند که ترکیه نیز با حملات متعدد به مسلمانان در کشور های دیگری مانند سوریه و عراق و قلع و قمع کردن کردها و حمایت از داعش، این پایگاه دوم فرضی را نیز در اذهان عامه به نابودی کشانید.

ما نه از جهت اینکه بخواهیم در حدی باشیم که برای علمای دینی کشور راهکار ارایه کنیم، بلکه از شورای علمای افغانستان که نتوانستند اتکای دینی مدارس و مکاتب علوم دینی را در کشور به وجود آورند و یا با نزدیک شدن مجدد به جامعه الازهر مصر، خلای ذهنی و اعتقادی مذهبی را پر کنند، کلایه داریم.

والسلام علی من التبع الهدی
کد (2)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
عربستان
افغانستان
شیعه
سنی
نظرات بینندگان:

>>>   ازدواج در روز که بر اساس آن زوج فقط در ساعاتی از چاشت با هم ملاقات می‌کنند از مدل‌های جدید ازدواج در عربستان است.
این نوع ازدواج را بسیاری از زنان و مردان عربستانی ترجیح می‌دهند.

به نقل از روزنامه المدینه عربستان؛ طبق قوانین عربستان، در ازدواج روزهنگام، مرد و زن فقط ساعات کوتاهی از روز، معمولا چاشت را در کنار هم هستند و در دیگر اوقات، هیچگونه مسوولیتی نسبت به هم نخواهند داشت.

ازدواج روزهنگام، از جمله ازدواج‌های موقت در عربستان است که در آن مرد و زن با حکم شرعی به عقد هم در می‌آیند.

تفاوت این ازدواج با ازدواج‌های موقت دیگر از قبیل: المسیار، المسفار، المصیاف و الابتعاث؛ محدود بودن ملاقات زوجین به ساعات مشخصی از روز است.
سرنوشت اطفال حاصل ازین ازدواج نامعلوم است

>>>   افتتاح بزرگترین قمارخانه در سرزمین وحی!!!
حکام عربستان بعد از افتتاح شهرک تفریحی لاس وگاس دست به کار بزرگ دیگری زدند.
وان افتتاح یک قمار خانه بزرگ در سرزمین وحی شدند.
که مورد استقبال عربستانیها قرار گرفت.
خادمین حرمین شریفین مدتی است که حرکت های خارقالعادهای انجام میدهند.ولی در کنار آن از نسخه وهابیت را برای کشورهایی چون افغانستان تجویز میکنند

>>>   داعیه ی جهاد راهم مجاهدین ما کثیف ووحشی ساختند - آهسته ، آهسته در مجموع اسلام بخاطر اعمال ناپسند ما روبه زوال میرود

>>>   اسلام واقعا مظلوم است
که خواست های دنیوی و تعصبات قومی خود را با نقاب اسلام پنهان میکنیم و شعار دفاع از اسلام میدهیم
در حالی که خطری که از جانب ما مسلمانان نماها بر اسلام تحمیل میشود هزاران برابر از خطر دشمنان خارجی است.

>>>   دین چیست؟مذهب چیست؟
ایا دین امده که ما هم دیگر را به خاطر بعضی از دروغ های ملاهای شیعه وسنی بکشیم.
خیر حرف دین دوکلمه است.
1-یکتا پرستی
2-انسانیت
ودیگر حرفها ساخته پرداخته ملاها است که میخواهند به نام دین بر مسلمین حکومت کنند .
هزاره

>>>   بزرگترین قمار خانه توسط خادمین حرمین شریفین در سرزمین وحی افتتاح شد
بر همه وهابیون تبریک باشه.

>>>   نوکری اسرائیل و معامله بر سر بیت مقدس با اسرائیل خدمت بزرگ عربستان به اسلام است.

>>>   خادمین حرمین شریفین
در عربستان رقاص خانه وقمار خانه راه می اندازند ولی در افغانستان مراکز ضد دینی وهابیت.!!!!

>>>   شهزاده های بیشمار سعودی نه سنی اند نه شیعه ، آنهابرای مردم عرب گرگهای هتند کههمه زندگی مردم عرب دراختیار این چوچه گرگهاست
اینها مفسد ترین افراد در روی زمین هستند نان راکه می خورند از پول حلال نیست ،اینان غرق در شراب قمار زن بازی وصد فعل نامشروع دیگر هستند

>>>   من در یکی از ممالک اروپایی زندگی میکنم. هنگامی که طفل های من خورد بودند، برای آن که خواب شان ببرد، یگان وقت از طرف شب برایشان قصه بزک چینی را میگفتم. آنها با شوق و علاقه گوش میکردند و خواب شان میبرد.
بعد ازین که یک اندازه بزرگتر شدند، یک روز غرض تفریح به یک باغ وحش رفتیم، تصادفی در آنجا یک بز هم بود.
اولاد های من از بز پرسان کردند که چطور است انگک و بنگک و کلوله سنگک؟آنها جور هستند؟
هرچقدر سوال کردند، بز تره تره به طرف شان سیل میکرد و جواب نمیداد.
آخر اولاد ها از من سوال کردند که، بابه چرا بز جواب نمی دهد؟
من در جواب شان گفتم که: بچایم این یک قصه است. واقعیت ندارد. بخاطری که اشتوک ها آرام باشند و آرام خواب کنند، پدر ها و مادر ها برایشان بعضی قصه ها را میسازند و میگویند.
هردویشان از یخن من گرفتند که نی، این قصه ها راست است و ما را نا امید نساز.
حالا در طول موجودیت کره زمین، چندین مرتبه مناطق شمال و جنوب کره زمین یخبندان شده است و مردمانی که در مناطق قطبی زندگی میکردند و پوست حیوانات را که گرم بود، منحیث لباس استفاده میکردند، اما با وجود آنهم در مقابل کوه های یخ که چند کیلومتر ضخامت آن بود، مقاومت کرده نتونستند و منبع غذایی آنها که شکار ماهی بود ، نیز به علت ضخامت چند کیلومتری یخ از بین رفت و مجبور شدند به سمت جنوب یعنی افریقای امروزی مهاجرت کنند.
چون در افریقا هوا گرم است و مردم از طریق شکار حیوانات امرار معیشت میکنند، نظر به گرمی هوا، زن و مرد هیچ لباسی در تن ندارند.
این برای مردم های شمال کره زمین، مثلی که یک ملا مسجد افغانستان را در لب بحر که زن و مرد با کالای شنا آب بازی میکنند، ببری، خیلی غیر اخلاقی به نظر میرسد، برای آنها نیز چنین بود.
بنأ آنها برای شان گفتند که چرا لباس نمی پوشید؟
آنها گفتند که چرا لباس بپوشیم؟ گرمی میکنیم؟
آنها گفتند که خدا امر کرده است.
آنها جواب دادند که اگر خدا امر میکرد، خودش ما را بی لباس خلق نمیکرد.
آنها در جواب قصه ساختن آدم را توسط خدا و اخراج آنها را از جنت همراه بی بی حوا ،بخاطر گناه شان، بدون لباس از جنت بیان کردند تا دلیلی برای خلقت بدون لباس انسانها بمیان آورده باشند.
حالا این داستانها و قصه ها و اسطوره ها ،بمرور زمان به عقاید و کلتور و دین مردم تبدیل شده است و مردم نیز مثل اشتوک های خوردسال به آن باور دارند.
همانطوری که طفل های خورد را بگویی که قصه بزک چینی دروغ است، قهر میشوند، به همین ترتیب اگر برای مردم بگویی که دین دروغ است و ساخته و پرداخته خود انسانها است، مردم قهر میشوند و میگویند که کافر شدی.
اما ما در قرن بیست و یکم زندگی میکنیم، قرنی که دانشمندان اتم های مواد را میشگافند و آنها را تجزیه کرده تحقیق میکنند. قرنی که اعضأ بدن انسانها را بصورت مصنوعی در لابراتوار ها می سازند. قرنی که در مغز انسانهای پیر که حجرات مغزی شان پوسیده میشود، مواد ترزیق میکنند که دوباره حجرات مغزی شان رشد کنند، قرنی که ذریعه تلسکوپ ها ملیارد ها کهکشان را که هرکدام شان صد ها ملیارد ستاره همراه با سیارات دارند، مورد تحقیق قرار میدهند.
آیا فکر نمی کنید که شما چه سنی هستید و چه شیعه، چه مسلمان هستید و چه یهود و نصارا و بودایی و هندو و غیره، مثال همان اطفالی هستید که به قصه بزک چینی عقیده دارید و اگر برایتان بگوییم که این دروغ است، یا قهر میشوید و یا هم به خنده تیر خود را می آورید و قسمی نشان میدهید که شما حق به جانب باشید و این همه دانشمندان علوم طبیعی و غیره که صد ها سال درین راه تحقیق کردند و اختراعات کردند و همه تان از اختراعات آنها هر روز در زندگی روزمره تان استفاده میکنید و در آینده نیز از اختراعات زیاد تر آنها استفاده خواهید کرد و حتی وجود خود شما را به نیمه بیولوژیکی و نیمه میخانیکی و بالاخره تمام داشته های مغزی شما را که وجود و شخصیت شما را تشکیل میدهد که در طول زندگی تان تمام خاطرات شما در آن ثبت است، را یک روزی در وجود یک روبات ثبت خواهند کرد و به شما حیات جاودانگی خواهند داد، حق به جانب نیستند.

>>>   عرب ها باید اسلام را از مردم افغانستان بیاموزند هدف مردم مسلمان واقعی است نه اشرار طالب نما !

>>>   رفتارهاي ناپسند مسلمانان بهمديگر بايست ميشود كه مردم گروه گروه بمسحيت واديان دگرداخل شود اين نتيجه همان انتحار وانفجارها ونابرابريها و بغضها وزخم زبانهاكه مسلمانان بر همديگر روا ميدارد هست. ما مسلمانها از يكطرف ميگيم دين اسلام دين رحمت است واز طرف ديگر قران ميگه( اقتل الكفاروالمشركين حيث وجدتموهم) سوره توبه ايه٥. يعني كافران ومشركين را هر جا يافتيد بكشيد.
حق گوي از كراچي

>>>   یک شهزاده سعودی برای یک کمپنی فرانسوی در بدل 90 هزار دالر یک فلم سکسی فرمایشی خواسته بود آن کمپنی مکطابق فرمایبش شهزاده فلم را ساختند اما حالا شهزاده گرگ وعده خلافی کرده ومنکر پرداخت است ، کمپنی سکسی ساز برایش اخطارداده که اگر پول راندهد تمام ایمیل های شهزاده را که دران چگونه ساخت فلم را تشریح داده در رسانه ها منتشر خواهد شد

>>>   رئیس جمهور به آنطرف دیورند در بدل راکت های شان برق میدهد :
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در سخنرانی اش در ولایت جنوبی خوست از تعهدش مبنی بر دادن برق به مردمان آن سوی خط دیورند به نخست وزیر پاکستان خبر داد.
رییس جمهور در حالی که در جمع از باشندگان، دانشگاهیان و دانشجویان ولایت خوست سخنرانی می کرد گفت:« من به‌ صدراعظم پاکستان گفتم که ما برای سال‌های بعد به‌ مردمان آن سوی‌خط دیورند از خوست، پکتیا و ننگرهار برق توزیع خواهیم کرد».

>>>   روزی سیدی از خراسان زمین قیام خواهد کرد و به یاری مظلومین و کمک دهی به امام عصر خواهد پرداخت.

>>>   سالها شيعه وسنى برادر وار در كنار هم زيستيم ولى حالا جرا ؟

>>>   وضعیتی که امروز در دنیای اسلام شاهد ان هستیم ؛ویرانی زیر ساخت های کشورهای اسلامی ؛قتل وکشتارمسلمانان در یمن؛میانمار(برمه)افغانستان ؛بحرین فلسطین وبسیاری از مناطق دگر حاصل مفکوره تقابل افراطی گری وسلطه طلبی در جهان است که در راس ان امریکا واسراییل وانگلیس است که بااستفاده از ابزار ضد دینی وهابیزم سعودی صورت میگیرد.
شدیدا تاکید میکنم وهابیزم هیچ ارتباطی با اسلام واهل سنت ندارد.
دلیل این گپم ایجاد جریانهای افراطی وتکفیری وسلفی است که از شکم وهابیزم بیرون امده وبی انصافی است که وهابیزم را به اهل سنت ربط بدهیم زیرا ارتباط دادن وهابیزم به اهل سنت یعنی خدای ناکرده شریک ساختن علمای پاک وپرهیزکار وروحانیت ارزشی اهل سنت والوده کردن دامن پاک اهل سنت به جنایاتی که امروزه از القاعده وطالبان وداعش که زایده تفکر باطل وهابیزم سعودی است؛ و این بی انصافی است ومن درهمین جامیگویم علمای پاک اهل سنت را نباید به وهابیزم ربط داد.
هرچند که بعضی از ملاهای خودفروخته وباتمویل دالرهای سعودی اهداف سعودی را دنبال میکندد. ولی علمای راستین ومسلمان واقعی از وهابیزم بیزاری می جویند.
دامن اسلام عزیز(اهل سنت وشیعیان)رامتاسفانه افراد افراطی وبا افکار التقاطی الوده کردند وبا بدعت والودگی گام دراهداف صهیونیزم وامپریالیزم گذاشتند.
اسلام راستین شریعت پاکی است که حضرت محمد ص پیامبرگرامی ما وقران کریم کلام و وحی وحدت بخش ما وقبله مشترک تمامی مسلمانان بیت الله الحرام است و اهل سنت و اهل تشیع با چنگ انداختن به ریسمان الهی باید جلوی اهداف شیطانی دشمنان دین خدارا بگیرند وبا وحدت کلمه باهم متحد شوند.
اخوان المسلمین هم با اهداف اولیه توسط بعضی از مبارزین اسلامی از خاطر توطئه هایی که صهیونیزم واستکبار جهانی وروباه صفتانی که دنبال منافع استعماری بودند ایجاد شد بعد ادامه دهندگان راه خود راگم کردند وبه انحراف افتادند. وگرنه اخوان المسلمین را با وهابیت چکار با رجیمهای سعودی وقطر وترکیه چکار
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   عربستان باوجود مفتیان تند رو، ماهیت نکاح متعه را پذیرفته وتنها اسم آن راعوض کرده اند، مثلا نکاح مسیار ونکاح مصیاف ودهها اسم دیگری که برای عقدموقت گذاشته اند همان متعه شیعیان است که بسیاری ازبزرگان اهل سنت درالاظهرمصر درقدیم آن را ازامتیازات مذهب شیعه دانسته بودند. لطفا درمورد سخنان بنده تحقیق کنید وبعد انتقادکنید.
باکول

>>>   حکومت امریکا با شهزاده محمد بن سلمان قراردادی را امضا کرده اند که براساس آن تانیمه سال 2019 به تعداد پانزده سینما درعربستان ساخته شده وفعال میگردد

>>>   اصلا هیچ گروه افراطی چه اخوانی مصری، شیعه ایرانی و یاوهابی عربستانی و یا داعش ترکی و یا تفاله های آنها مثل القاعده، طالب و یا تحریر و غیره به درد جامعه مسلمان امروزی نمی خورد.
آنها اکثرا ساخته و پرداخته سازمان های اطلاعاتی اند که زیر نام دین فعالیت تخریب کارانه میکنند.

>>>   محمد سلمان بن ترامپ گفته است درجنگ ترامپ علیه حکومت سوریه با امریکا همکاری میکند
اینست پیروی عربها از دین شان !

>>>   عرب ها باید از نو مسلمان شوند

>>>   دین آله دست قدرت های جهانی ومنطقوی شده اند تاحاکمیت وطن مارا تهدید کنند.اما خائنان داخلی گناهی سنگین تر بدلیل خیانت ومزدوری برای بیگانگان دارند.
شیوای بلخی

>>>   اولآ هیچ اهل سنتی وابسته به عربستان نیست، بخاطر اینکه در هر یک از کشورهای اسلامی حکومت اهل سنت و مردم اهل سنت هستند، پس نیازی نمیبینند که به حکومت عربستان یا حکومت دیگر اهل سنت وابسته باشند. اما این موضوع در مورد اهل تشیع برعکس است چون تنها حکومت داعی اهل تشیع در جهان اسلام فقط ایران است و تمام شیعیان وابسته و متکی به ایران هستند و اگر به حکومت ایران مشکلی پیش بیاد تمام شیعیان دنیا آشفته و از هم میپاشند.
ثانیآ سیاستهای دولت سعودی به خودش مربوط است و هیچکدام از کشورهای جهان اسلام از سیاستهای آنها پیروی نمیکنند و صرفآ به حرمت و احترام حرمین شریفین با حکومت سعودی تأمل و احترام دارند.
هروی

>>>   ایران باعث شده مهاجران افغان به مسیحیت گرایش پیدا کنند!!!!؟ نه برادر عزیز ایران در این زمینه نقشی نداشته... هموطنان شما برای گرفتن اقامت در کشورهای غربی از هیچ کاری فروگذار نبودند و نیستند... از تظاهر به مسیحیت تا حتی قبول همجنسگرایی... تا به کی و کجا بنا دارید از حقیقت فرار کنید؟! تا کی از عالم و آدم توقع دارید به شرایط شما رسیدگی کنند و جور کشور و هموطنان شما رو بکشند؟؟ شمایی که برای استقلال کشور خودتان حتی حاضر نیستید در اون زندگی کنید و هر کدام از شما عزیزان به دنبال بدست اوردن اقامت در گوشه ای از جهان هستید حق ندارید بی مسئولیتی و ندانم کاری خودتان را بر سر دیگران خراب کنید... ایران برای استقلال خود بهای سنگینی داده است و شما تحت هیچ شرایطی حق ندارید این استقلال را زیر سوال ببرید... امروز ایران علیرغم تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی پنجه در پنجه ی ابر قدرت ها انداحته و به اذن خدا تا امروز پا پس نکشیده بنابراین کسانی که خاک کشورشان قدمگاه انواع سرباز اجنبی ست حق توهین به ایران عزیز را ندارند...
روزبه از تهران

>>>   من ایرانم و به مردم افغانستان حق میدم که از ایران دلخور باشند چون حکومت ما یک وظیفه ای در قبال مردمانی که به ایران امدند داشت که انجام نداد
اهل سنت افغانستان هم به ایران امدند هم از برادران تاجیک هم از برادران پشتون یعنی فقط شیعیان (هزاره ها) نبودند. و به شخصه حق میدم به هر کس که از ما دلخور باشد.
اما خداوکیلی وضع خود ما مردم ایران هم خوب نیست. یعنی اینطور نیست که تصور کنید پول و امکانات هست ولی از برادران افغانستانی دریغ میشود. ما خودمان هم به سختی زندگی میکنیم و به همین دلیل خود مردم ایران هم نسبت به عقاید مذهبی بی اعتماد شدند.
اما جدای از حکومت ها والله و بالله ما مردم ایران دشمنی با شما نداریم و نژاد پرست هم نیستیم که اگرم نژادپرست بودیم شما هم نژاد مایید
اگر مردم ایران شما را دوست خود نمی دانستند شما این همه ازدواج ایرانی و افغانستانی در ایران نمی دید و مردم دخترانشان را به برادران افغانستانی شوهر نمی دادند.کسی عزیز تر از دختر خودش دارد؟
من از سایت افغان پیپر خواهش میکنم نظر من را منتشر کنه تا مردم افغانستان بدونن رفتار حکومت مورد تایید ما نیست.

>>>   دیدگاه‌های ولیعهد سعودی، لغو ممنوعیت سفر یک شاهزاده و بازگشت به کار وزیر سابق اقتصاد عربستان با وجود چند هفته بازداشت مسایل تازه‌ای است که «مجتهد» وبلاگ نویس معروف سعودی فاش کرده است.
به گزارش مشرق به نقل از تسنیم، «مجتهد» فاش کننده اسرار خاندان سلطنتی آل سعود و وبلاگ نویس معروف سعودی اطلاعات عجیبی را در مورد دیدگاه ولعیهد سعودی به مسائل خارجی و رسانه های غربی و چگونگی لغو ممنوعیت سفر شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و نیز بازگشت به کار ابراهیم العساف وزیر سابق اقتصاد و دارایی عربستان با وجود چند هفته بازداشت در ماجرای پرونده فساد فاش کرد.
عصبانیت بن سلمان از شکست‌های گسترده
وی در توییت های تازه خود نوشت: بن سلمان در نشست های خصوصی نمی خواهد به شکست سیاست های خارجی اش اعتراف کند، اما همواره از اینکه روند امور نه در قطر نه در یمن و کویت و نه در عراق و سوریه و نیز مصر و ترکیه طبق خواست او پیش نمی رود، شکایت دارد وعلاوه بر این از اینکه روزنامه های غربی او و دیدگاههایش را به تمسخر می گیرند، خشمگین است.
مجتهد در بخشی از این توییت ها نوشت: ولیعهد سعودی از سیاست خارجه خود تعریف و تمجید می کند و سپس اعتراف می کند، تحریم قطر نتایج معکوسی داشت و عملیات موسوم به توفان قاطعیت به فاجعه تبدیل شده است و عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر نیز پول ها را بلعید و در مقابل چیزی اعطا نکرد و در عراق به خدمت ایران و در سوریه به خدمت بشار اسد رییس جمهور این کشور در آمد و لبنان نیز گرفتاری دیگری است.
حاتم بخشی بن سلمان برای بهبود وجهه خود در رسانه‌های غربی
به نوشته مجتهد، البته به همه این موارد بالا باید میلیون ها دالری را که بن سلمان برای بهبود وجهه خود در روزنامه های غربی هزینه کرد افزود زیر این روزنامه ها علیه او مطلب می نویسند.
به گفته او، هنگامی که ولیعهد صحبت می کند به مشاورانش گوش نمی دهد بلکه او است که راه حل را تشخیص می دهد و معین می کند و به این نتیجه رسیده است که سیاستش درست بوده و هیچ اشتباهی در هیچ پرونده ای نداشته است اما مشکل در حمایت آمریکا است به این معنی که دونالد ترامپ از او حمایت می کند اما نهاهای آمریکایی از جمله وزارت خارجه و وزارت دفاع و آژانس اطلاعات مرکزی این کشور حامی او نیستند.
راه حلی که بن سلمان در این شرایط به آن رسیده است، اینکه تبلیغات گسترده ای را برای متقاعد کردن نهادهای آمریکایی برای حمایت از او آغاز کند.
لغو ممنوعیت سفر شاهزاده سعودی با وساطت سفیر آمریکا
در مورد احمد بن عبدالعزیز برادر ناتنی ملک سلمان که چند ما ه قبل اخباری در مورد ممنوعیت سفر او به خارج و نیز حصر خانگی او منتشر شد نیز باید گفت وی اکنون در مغرب به سر می برد.
وی چند ماه پیش به دلایل شخصی در صدد سفر به آمریکا بود بنابراین نماینده خود را به فرودگاه فرستاد تا ترتیب سفر را بدهد اما تصور نمی کرد بن سلمان جرأت کند مانع سفر او شود در این شرایط با سفیر آمریکا تماس گرفت و از او خواست ولیعهد را ادب کند و چند دقیقه بعد ممنوعیت سفر او لغو شد.
احمد بعد از بازگشت از آمریکا راهی مغرب شد بدون اینکه هیچ مشکلی برایش ایجاد شود.
ماجرای بازگشت به کار وزیر اقتصادبه کار چه بود؟
مجتهد در توییت خود به ماجرای بازگشت ابراهیم العساف وزیر سابق دارایی به کار نیز اشاره کرده و نوشته است وی در ارتباط با ماجرای مبارزه با پرونده فساد چند هفته در بازداشت بود و بعدها مشخص شد بن سلمان تمام د ارایی او را داخل کشور تصاحب کرد اما نتوانست اموال او در خارج را مصادره کند و بهترین راه برای این کار بازگشت او به کار بود زیرا بانک های و موسسات مالی غربی امضای کسی را که در بازداشت به سر می برد، قبول نمی کنند بنابرین بازگشت به کا ر او این مانع را برطرف می کرد.
به گفته مجتهد چنانچه بن سلمان موفق شود اموال العساف در خارج را بازگرداند هم این اموال نصیب او خواهد شد نه خزانه دولتی.
وی همچنین در و بلاگ خود نوشت: در صدد است اطلاعاتی را در مورد وضعیت روانی محمد بن سلمان و شیوه غذا خوردن و نوشیدن او ارایه دهد و اینکه وسواس او درمورد خطر وجود سم در غدایش تا کجا پیش رفته است.

>>>   واقعا متاسفم برای شما که نمیدانید چرا غربی ها در آنجا سروصدا را نمی اندازند وانعکاس نمیدهند. منافع شان در آنجا تامین شده است تمام ثروت اعراب بادیه نشین در دست شان است دیگر چیزی ضرورت ندارند. آخر حقوق بشر یعنی منافع غربی ها
سادات هرات

>>>   عربستان مایه بد نامی مسلمانان است.
کابلی

>>>   این کشور وهابی ابروی بشریت را برده.
ما این کار را محکوم میکونیم.

>>>   این هم یکی از بدبختی های عمده جهان اسلام است که ناشی از عدم موجودیت یک نظام اسلامی (خلافت) در جهان میباشد، در غیر ان انگونه افراد را حاکمیت چه حتی چوپانی هم نمی زبد و نخواهد برایشان همان هم داده شود.

>>>   این گناه اسلام نیست کناه انسانهانهیی است که در کشور اسلامی تولد و رشد یافتند وگرنه اسلام و قانون الله به هیچ فردی ظلم نمیکند جز خود و همجنسان خود بالای یک دیگر ( یعنی ما انسانها) اگر فانون الله ج را به شکل درست تطبیق کرده بتوانیم به هیچ یک بنده الله ج و حتی به هیچ یک از مخلوقات الله ج ظلم نمیشود و غیره قانونها نزد قانون الله ج ذلیل خواهد شد .

>>>   عربهای وهابی اصلا در مورد اسلام معلومات ندارند اینها همان کسانی استند که دختر های خردسال را زنده بگور میکردند متاسفانه که این طالب ها و وهابی خواهان بیدین نیز انها را نمونه گرفته خلاف سنت های پیغمبر اسلام رفتار مینمایند و از دین مقدس اسلام اینطور برداشت نادرست و جاهلانه دارند.پس برماست که نگذاریم این جاهلان و خدمت کاران ابلیس بر دین و مملکت عزیز ما مسلط گردند.
پرویز

>>>   برادرها اول که قانون قبیله با قانون اسلام فرق بسیار دارد، مثل همو قصه عایشه که در افغانستان اتفاق افتاد که قانون قبیله ای بود نی اسلامی. و دیگه عربستان از نظر قانونی زیر دست ملاهای وهابی استن که در افراطی بودن نامدار استن

>>>   عربستان نه فقط در کشور خود بلکه برای مردمان افغانستان هم تصمیم گیری میکنند و این خود مایه شرمندگی ماست .
تفکر التقاطی و متهجرانه ای که باعث پس رفت مسلمین جهان شده است .

>>>   اسلام به ذات خود ندارد عيبي هر عيب كه هست از مسلماني ماست
اميره

>>>   پادشاه عربستان از نظر کلامی امام اهل ُسنت است و اطاعن از امام حتی جایر در در نزد ابوحنیفه واجب است . نگاه کنید به فقه اکبر در بحث امامت.
مولوی جلیل

>>>   اين وهابي هاي بي دين نسل يزيد لعنتي كافر به طاهر مسلمان ولي در أصل نوكران انگليس وامريكاي شيطان وصهيونيستي هستند مدت دوسال واندي ميشود كه شب وروز بالاي مردم بيگناه أطفال زنان ومردن غريب وبيگناه شب روز بمب هاي أنشئ وانواع بمب وموشك هاي مدرن كه تازه خريده شده وصد ها نوع سلاح وتجهزات خريده شده را بالاي مردم بي گناه استفاده ميكنند.
كجاست عدالت جهان حقوق بشر ساخته خود انگليس وامريكا وقدرتمندان كه از حال روز مردم بيچاره يمني ها خبر باشند درحاليكه باخبراند ولي خودها را مثل كور ها كر ها كناره گرفتن اين وهابي هاي ال سعود لعنتي كافري نه از دين خبراند كه هيچ حطا از انسانيت بي خبر اند فقط اسم شان مرد است وبس از مردانه گي غيرت كه هيچ زره اي بوي نبردند فقط زور وغيرت شان بالاي مردم غريب ترين وبي چاره ترين مردم عرب هستند ولي شجاعت غيرت مردانه گي إيمان واقعي اسلامي را دارند مردم يمن با غيرت ترين مردم جهان اسلام هستند با انواع مشكلات بدون سلاح غذا دارو وانوع امراض از اهداف شان در مقابل زور وهابي هاي السعود نسل صهيونيست ويزيدي كافر سر تسليم نمياورند ...
حالا مردم جهان اسلام ومسلمانان جهان خوب فكر كنند كه در مقابل اين وهابي هاي تكفيري اين مردم چي كنند در حال كه اين وهابي هاي به ظاهر مسلمان پشت پرده خانه خدا مسجد پيامبر پنهان شده وهزاران جنايات را انجام ميدهند ايا اين عمل شان درست است حالا يك موشك كه از طرف أنصار الله يمني خوردن وفير شده همه مسلمان ها بيدارند ....
يك مهاجر از مشهد مقدس

>>>   آل یهود(آل سعود) مایه ننگ جهان اسلام است. رژیم وحشی سعودی در سال سوم به صورت یک طرفه و با حمایت لوجیستگی و انسانی آمریکا، انگلیس و برخی از دولت های مزدور به مردم بیگناه یمن حمله می کند. من در تعجب هستم که دولت افغانستان باچه منطقی از این رژیم وحشی وهابی حمایت میکند. چرا دولت افغانستان رژیم سعودی را به خاطر بمباران زیر ساختهای یمن و منازل مسکونی غیر نظامیان محکوم نمی کند؟ شما که خود درگیر یک جنگ نا خواسته درافغنستان هستیدف بایستی مفهوم جنگ و خونریزی را بهتر از سایر دولت ها درک بکنید.
به شما پیشنهاد میکنم که به جای حمایت از دولت شرور و خائن الحرمین روابط را با آنها قطع کنید و کلیه عوامل وهابی آنها را از افغانستان اخراج کنید، در این صورت آرامش نسبی و صلح به افغانستان باز خواهد گشت.
به امید صلح و آبادانی در افغانستان

>>>   سلام . مایک بام و دو هوا شنیده بودیم ولی یک بام و چهل هوانشنیده بویدم این چطوری هست که این همه عربستان یمن را بمب باران میکندو این همه زن و کودک بی گناه کشته می شود کسی نمی بیند و کسی محکوم نمی کند ولی همین که یمنی ها یک مو شک به طرف عربستان روان می کند همه می بیند و یمنی هارا محکوم می کند وهمه به فکر دفاع از حرمین شریفین می شوداین که نمی شود که عربستان خودش هر کاری که بکند آزاد هست ولی اگر دیگران از خودش دفاع کند آن وقت حرمین شریفین را سپر قرار دهد اگر راست می گویید که خُب این چی حرمین شریفین است که این همه مردم بی گناه می کشد ؟؟؟؟
یک نظاره گر

>>>   آقای مولوی جلیل
پادشاه عربستان شرابخوار است پادشاه عربستان با یهود صلح کرده و فلسطین را به یهود سپرد پادشاه عربستان کودکان یمنی را قتل عام میکند. ایا حکم خدا بالا است یا پادشاه عربستان؟ ؟؟
تو بنده خدا هستی یا بنده عربستان ؟
لغمانی

>>>   همه جهان میدانند به جز از حکومت های مرتجع جهان که عربستان مرکز خیزش القاعده ، داعش و سایر گروه های تروریست و ضد انسانیت است از ۱۹ تن تروریست عضو القاعده که مر کز تجارت جهانی را در نیویارک و مرکز پینتاگون را با طیارات پر از مسافرین بیگناه منفجر و ۳۰۰۰ انسان بیگناه دیگر به قتل رسانید ۱۷ تن آن اتباع عربستان بودند اما همین امریکا تا امروز از این عمل ضد بشری سعودی ها و از آل سعود که بر عربستان حکومت میکند حرفی را پرسان نکرد اما به این بهانه ۱۶ سال است که افغانستان به آتش میسوزد و افغانها کشته می شود. دنیا می بیند که سعودی ها به پیشتبانی امریکا و انگلیس چه جنایاتی را در یمن انجام می دهند اما چشم همه کور و گوش همه کر اند اینست آزادای و دموکراسی و حقوق بشر! شاهزاده های گاومیش صفت سعودی هر روز برای دوشیدن به امریکاو انگلیس دعوت می شوند و سلاح برای شان علرغم عدم ضرورت آن به قیمت های بسیار گزاف به فروش میرسد. ننگ اسلام و اسلامیت است اینها.

>>>   امان از دست دولتمردان بی لیاقت افغانستان که ملت افغان را به مشتی سعودی جاهل می فروشند که کارشان فقط کشتن زنان و کودکان و افراد ضعیف در یمن می باشد .
عایشه از ایران

>>>   وهابیت که ایدیولوژی رسمی دولت شاهی عربستان سعودی بود با به میان آمدن ملک سلمان در قدرت و سپردن پایه های اساسی قدرت به پسرش محمد بن سلمان دارد که از مسیر اصلی آن خارج می گردد و در حال جدا شدن دین از دولت است ، شاید یگانه علت آن این باشد که ارمغان وهابیت در منطقه و جهان انواع و اقسام گروه های افراطی و تروریستی بود که کنترل آن از دست سازمان استخبارات عربستان سعودی و متحدان عربستان سعودی خارج گردیده و در بسا موارد خود سرانه عمل می نمایند.
گرچه عربستان سعودی می خواست که از طریق همین گروه ها عراق و سوریه را ببلعد و در آن کشور ها رژیم های متحد به خود را ایجاد نمایند که بنا به دلایلی در هر دوی آن کشور ها ناکام گردیدند و اکنون متوجه شده است که دیر ویا زود وهابیت خود عربستان سعودی را زود تر به جای دگر کشور ها می بلعد ، لذا با باز کردن جامعه به روی زنان عربستان سعودی ، از قبیل اشتراک در کنسرت ها ، در بازی های سپورتی ، مسافرت ها ، رانندگی ماشین ها ، شرکت در انتخابات وغیره با ایدیولوژی سرسختانه وهابیت نه گفتند و با اعمار شهرک تفریحی مانندی لاس وگاس و بالاخره با افتتاح بزرگترین قمار خانه و استقبال مردم عربستان سعودی از آن در پی دفن وهابیت برآمده اند ، تا جاییکه مسوولین عربستان سعودی کمیته را تعیین کرده اند که کتاب ها را از منبع که دلالت به قتل ،خشونت و افراطیت دارد پاک نمایند و همچنان صلاحیت های مامورین امر به معروف و نهی از منکر را محدود کرده اند.
قابل یاد آوری می دانم که افغانستان باید تا دیر نشده است تکلیف مدارس دینی را که بر اساس معیارهای وهابیت فعالیت می کنند روشن نمایند در غیر آن صورت مصیبت که از این ناحیه بر مردم افغانستان وارد می گردد بالا تر از هر مصیبت است که تا هنوز مردم افغانستان دیده اند.
حسن علی

>>>   ما با ایران منافع مشترک داریم نه با سعودی ها
وارد شدن در نبرد سیاسی-اطلاعاتی و همراهی با ناسیونالیسم تهاجمی کشور های عربی علیه ایران، به نفع ما نیست.
ما با سعودی و امارات منافع راهبردی مشترک نداریم.
درست است که با نظام ولایت مطلقه ی فقیه مشکلات جدی داریم، اما با ایران همخانه ایم، با مردم ایران؛ دارای زبان مشترک، فرهنگ مشترک، تمدن مشترک، تاریخ مشترک و هویت مشترک هستیم و این اشتراکات عدیده به ما گوشزد می کند که در اتخاذ سیاست های استراتژیک مان بادقت و با درنظرداشت این مولفه ها عمل نماییم.
ما با عربستان سعودی ممکن است منافع مقطعی سیاسی مشترک داشته باشیم، اما نه فرهنگ مشترک داریم، نه زبان مشترک، نه تاریخ مشترک، نه هویت مشترک، نه تمدن مشترک و نه قرائت مذهبی مشترک، پس لازم است در اتخاذ سیاست های منطقه ای و جهانی ما با عربستان فقط منافع اقتصادی را مدنظر قرار بدهیم و بس.
اما سوال بزرگ این است که آیا نظام مطلقه ولایت فقیه در مورد اتخاذ سیاست های خود با افغانستان تمام مولفه های مشترک را مد نظر قرار می دهد یا فقط با نگاه ائیدیولوژیک و امنیت محور عمل می نماید؟
اگر ایران در رابطه با افغانستان براساس مولفه های مشترک در سیاست خارجی خود تغییر وارد نکند، آینده روابط این دو کشور با توجه به تحولات جهانی و منطقه ای با بحران جدی روبرو خواهد شد.
قربانیان اصلی بحران در روابط ایران و افغانستان تاجیک ها و هزاره ها هستند و امیدوارم اهمیت راهبردی و درک این اشاره را همه دریابند.
عبدالحی خراسانی

>>>   جنگ به نفع هیچ کشوری نیست جنگ بجز خرابی، قتل، ویرانی و پسمانی حاصلی ندارد.
ایران همسایه و همزبان ما است و یکتعداد زیادی مشترکات قومی، زبانی، فرهنگی، تاریخی و ... داریم.
عربستان هم یک کشور اسلامی است و خانه کعبه در عربستان وجود دارد و منشأ اسلام از عربستان است.
ایران و عربستان هر دو کشور مسلمان هستند و افغانستان علاقمند جنگ این دو کشور به هیچ وجه نیست و طرفداری از هیچکدام شان نمیکند و نخواهد کرد و تنها علاقمندی میانجی گری میان این دو کشور و ختم خصومت شان است. این جنگ فقط به نفع کشور های صادر کننده سلاح و به نقص مسلمانان است

>>>   بعداز انقلاب 22دلو1357 ایران وفروپاشی نظام شاهی موروثی ایران وبرپایی حکومت جمهوری اسلامی به رهبری ایت الله خمینی رحمت الله علیه که تقریبا همزمان با حمله نظامی واشغال کشور توسط قوای ارتش سرخ شوروی به کشور ما بود؛دست امریکا واسراییل از منطقه اسیای جنوب غرب یا میدل ایست توسط انقلاب اسلامی ایران کوتاه گردید وباهمه قدرت ظاهری؛ نظام پادشاهی سقوط کرد که درانزمان موشه دایان جنرال یک چشم ووزیر جنگ اسراییل انقلاب ایران را زلزله ای بزرگ نامید که بخش عظیم از کره خاکی را در برگرفت.امریکا باتمام قدرتی که در میدل ایست بادست نشانده اش محمد رضا پهلوی داشت سرخورده موقتا دم خودش را روی کول خود گذاشت واز منطقه موقتا خارج شد اما با توطیه وایجاد جنگ نیابتی وعوامل خودبایجا ایجاد کودتا وجنگ وتحریم وتروربسیاری از رهبران وانقلابیون ومردم ایران را بخاک وخون کشید اما این انقلاب ایران با رهبری امام خمینی رحمت الله علیه بمثل کوه ایستاد .ومن این موفقیتها وقدرت امروز منطقه وپیشرفتهای ایران را دلیلش همان ولایت فقیه و رهبری واحد مییدانم.انقلابی که از اول گذاشتن سنگ تهدابش تا به امروز تحریمهای زیادی از سوی امریکا ومتحدانش واپوزیسیون داخل وخارج وسلطنت طلبان با اینهمه صرف دالر وحمایه از سوی وهابیزم عربستان ورژیم صهیونیست اسراییل وپروپاگاند مدیای غرب توانسته سر پای خود به ایستد واقعا جای ستایش دارد وبا یک اتیولوجی وعلت شناسی این پیروزی ومقاومت واینکه حتا یک مرمی به این کشور داده نشده چگونه توانست 8 سال صدام حسین دیکتاتور عراق را که بیش از سی وهشت کشور مستقیم وبیش از هفتاد کشور بطور غیر مستقیم تمویل وحمایه میشد شکست دهد .ومن راز این موفقیتها را همان ولایت فقیه میدانم.ااتحاد و وحدت سنی وشیعه واتحاد قومیتها هم یکی دیگر ازاین موفقیتها است. کمک درنابودی داعش درعراق وسوریه وکمک به مسلمانان غزه درفلسطین اشغالی هم دیگر موفقیت حکومت ایران است.در زمان حکومت شاهی در ایران محمدرضا پهلوی متحد اسراییل بود ودرتهران سفارتخانه داشت اما باپیروزی انقلاب ایران سفارت اسراییل مسدود وسفارت فلسطین ایجاد گردید.من رمز تمام این موفقیتهای ایران را همین الگو وپترن شیوه نوین حکومت داری را که مبدع ان شخص ایت الله خمینی رحمت الله علیه بود یعنی ولایت فقیه میدانم.وبعد از رحلت این مرد بزرگ تاریخ این الگو توسط جانشین وی ادامه یافت وچنانکه دیدیم چند سال پیش دشمنان وحدت مسلمین وعوامل انان سعی بر تفرقه وجنگ مذهبی داشتند وفحش وناسزاوبی ادبی به خلفای راشدین داشتند که رهبری ایران با فتوایی که توهین به خلفای اسلام را حرام اعلام کرد جلوی بسیاری از توطئه ها گرفته شد.امروز شیعه انگلیسی وسنی امریکایی از سوی دشمنان اسلام)وهابیزم سعودی اسراییل وامریکا تبلیغ میشود وهدفشان توهین وتخریب چهره مسلمانان واسلام پاک وناب محمدی ص(اهل سنت واهل تشیع)است و قلب وحدت جهان اسلام را نشانه رفته اند که باید اگاه وبیدار بود.

>>>   محترم برادر عبدالحی خراسانی..-وکلیه برادرانی که نظر خود را ابراز نمودند.باید بگویم نقطه مشترک ونقطه عطف تمام مردمی که چه در ایران چه در افغانستان ویاتاجیکستان صرفنظر از نقاط عدیده مشترکات فرهنگی اعم از زبان واداب وسنن وعنعنات ملکلی ومنطقوی دین مبین اسلام وکدام فرقی نمیکند سنی باشیم یا شیعه بنآء این سلسله الذهب اعتقادی وایدیولوجیک وجهان بینی یعنی دین مبین اسلام است که مارا بهم پیوند میدهد.اما دشمنان واقعی واساسی رانیز باید خوب بشناسیم که همانا استکبار جهانی بسرکردگی امریکا وشیر بی دندان ویال وکوپال استعمارگر پیر انگلیس واسراییل و وهابیزم عربستان وشیخ نشینهای کوچولوی حاشیه خلیج فارس است.در خصوص ولایت فقیه در ایران هم بگویم که امروز اگر جهان اسلام باتمام سمپاشی وایجادتفرقه ای که محور عربی(وهابیزم عربستان وقطر وشیخ نشینها)

>>>   ومحورعبری(رژیم اشغاگر قدس شریف)ومحور غربی(امریکا ومتحدانش) در دستورکارردارند واز سه عنصر اصلی زر(دالر وهابیزم)زور(قدرت هژومونی وزورگویی امریکا)وتزویر(شبکه جهانی مدیا ورسانه امپراطوری مرداک وجورج سوروس صهیونیست ؛نتوانسته بین مسلمانان علیرغم تلاش وکوشش زیاد تفرقه بیندازد همانا این نیروی بزرگ وبازدارنده ولایت فقیه رهبر ایران است وگرنه من از شما محترم خراسانی..پرسان میکنم چرا پنج میلیون صهیوننیست با اتحادشان توانسته اند بر بیش از دومیلیارد مسلمان که باهم اتحاد ندارند غلبه داشته باشند؟به عنوان نمونه اینهمه قتل وکشتار وانتحاری که درکشور ما هر روز شاهد ان هستیم چرا صدایی از مسلمانان در نمی اید وچراهیچگونه اقدامی از این کثرت مسلمانان جهان در فشار اوردن به سازمان ملل متحد ویا فشار به سعودی از طریق سازمان ملل متحد انجام نمیشود ؟؟چرا ده هزار مسلمان یمنی زیر بمبارد هواپیماهای رژیم سعودی انجام میشود از هیچ کشور صدا درنمی اید؟؟؟ایران یک تنه در مقابل این هجمه وپروپاگاند ودشمنان ایستاده .حتا بی انصافی است ایران را هم طراز وهم سطح عربستان بدانیم .
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   نه سعودی نه ایران افغانستان افغانستان ایران همسایه ماست و روابط مساویانه هسمایگی ضروراست

>>>   ایران طی ۲۰ سال اخیر دچار مشکلات اقتصادی ، اجتماعی و خصوصاً سیاسی عظیمی شده و بدرد خود خورده نمیتانه چه برسد به افغانها که ایران آنها را به چشم طعمه و مقروض میبیند!
لازم است که افغانها ایران را جدی تر بگیرد تا حکومت مطلقه آن همراه با جواسیس خود در حصه افغانستان و شرایط آن تجدید نظر کنند وگرنه بآسانی ممکن است این مشترکات و ارتباطات عمیق با پاسخ متقابل افغانهای داغدیده روابط و بعضی خاطرات دو ملت را به مرز نابودی برساند
شرایط تغییر کرده و اتومات اوضاع منطقه به ضرر حکومت مطلقه و حتی مردم روشنفکر ایران خواهد شد بناً از خواب خرگوش برخیزید و بعضی ها هم زیاد کاسه داغ تر از آش نشوید که با این پوف پتاق ها شرایط متآثر نمیشود!

>>>   اگر عقل داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران تنها یار و یاور اشتراتژیک ما می باشد و نه تنها ولایت فقیه خطری برای افغانستان محسوب نمی گردد بلکه اگر آن را خوب بشناسیم بهترین یاور ما نیز خواهد بود و حضرت آیت الله خامنه ای مانند برادری دلسوز همیشه از ملت افغانستان حمایت کرده اند.
عایشه از ایران

>>>   آقای خراسانی!
شما همه را در آیینه خود میبینید. شما واقعا با اعراب وجه مشترک ندارید، چون زیربنای فکر شما را قومپرستی و نژادپرستی تشکیل میدهد. ما در حالیکه حکام عرب را مستبد و خود خواه می پنداریم، اما وجوهات مشترک دینی خود را فراموش نمیکنیم. ایران و افغانستان امروزی از برکت همین اعراب افتخار مشرف شدن به دین مبارک اسلام را کسپ کردند، در غیر آن امروز همه آتش پرست و بت پرست میبودند. لسان زیبای عربی غنای زبانهای های ملی ماست. خلاصه ما هم با ایران و هم با اعراب وچوهات مشترک داریم. اگر و جوهات آریایی منظور تان باشد، در آنصورت ایرانی های نژادپرست با برادران هزاره و ازبک ما هیچ وجه مشترکی ندارند.
نه افغانیم و نی ترک و تتاریم
چمن زادیم و از یک شاخساریم
تمیز رنگ و بو بر ما حرام است
که ما پروردهٔ یک نو بهاریم
حسیب

آقای حسیب پارسیان دین اسلام را اختیار کردند چون آن را دین برتر یافتند.زمانی که دنیای غرب غرق در بت پرستی و گمراهی بود ما پارسیان یگانه پرست بودیم زمانی که همین اعراب بچه های خودشان را زنده به گور میکردند ما یگانه پرست بودیم اما دین ما هم مثل دین موسی و دین عیسی تحریف شد.پدران ما دین اسلام را با قلب خود انتخاب کردند چون آن را دین حق دانستند.و این ویژگی خاص ما پارسیان ست که دین برتر را انتخا میکنیم(اینکه حال چرا تعدادی از شما وهابی شدید خدا داند).
از ایرانی متعصب تر توی کار دین نیست
اما ببین اسلام با ما چه کرد که تمام آداب و رسوم و دین پدرانمان را کنار گذاشتیم و مسلمان شدیم.

پدران ما اسلام را با قلب خود انتخاب کردند گر قرار بود با زور انتخابش کرده باشند ما دوره های بعدی بر اعراب ستمگر پیروز شدیم.میتوانستیم باز هم زرتشتی باشیم.اما همه ی حکومت های پارسیان بعد از اعراب ستمگر اسلام را دین خود انتخاب کرد.
در دوره هایی اسلام سنی اما بعد از آن با صفویان اسلام شیعه.

ما از امت محمد مصطفی هستیم و این حدیث را هم از یاد نمیبریم که گفتند روزی خواهد رسید که همین پارسیان شما اعراب را بخاطر دین اسلام و خدا میزنند.
و آن روز نزدیک خواهد بود.

ما در عین حال که اسلام ناب محمدی را قبول داریم و اجرا میکنیم پارسی هم هستیم.ویژگی مشترک ما پارسیان با محمد مصطفی و ائمه اطهار هست نه اعراب ستمگری که در حال از بین بردن دین خدا هستند.ما دستورات ائمه و پیامبر را اجرا میکنیم.

امام حسین توسط همین اعراب نماز خوان و نماز شب خوان شهید شد.
در دنیای امروزش هم همین داعشی های فعلی که گاهی بعضی اشان نماز شب هم حتی میخوانند اما داعشی بودند.و مومنین خدا را میکشند.
پس ما هیچ وجهه اشتراکی با اعراب ستمگر نداریم و هیچ وقت امثال این اعراب را نباید به دوستی گرفت تا زمانی که به راه حق بیایند.

>>>   بـــه حســـــیب !
تو همه را در آیینه خود میبینید. شما واقعا با اعراب وجه مشترک ندارید، چون زیربنای فکر شما را قومپرستی و نژادپرستی تشکیل میدهد ،
1- همین یک هفته پیش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت»:
وهابیت وافرا طیت را ما به دستور امریکا ایجاد کردیم چون شوروی درحال پیشرفت وتوسعه بود مابرای جلوگری آن به افرا طیون مانند بن لادن ودیگران نیلازداشتیم
2 - همین حالا پولا مدارس ترورستی پاکستان را کی می پردازد ؟ شیخ های مفسد عربی ، برای اشرار خود ما کی پول میدهد؟ شیخ های مفسد واستخبارات عربی ، کدام کشور با پاکستان ائتلاف نظامی دارد؟ عربستان ، روزانه ده هها راکگت بالای مردمان ملکی هموطن ما درالسوالی های کتنر وجلال اباد توسط پاکستانی ها پرتاب میشود چرا عربستان هیچ عکس العملی نشان نمیدهد؟؟
علاوه برهمه اینها ظالمانه ترین حکومت درعربستان است تعداد شهزاده های طفیلی اش از حدود هزار گذشته هرکدامش از بیت المال لک ها دالر ماهانه معاش میگیرند ، شاه فرتوت سعودی ماهانه هشتصد ملیون دالر معاش دارد که درحقیقت دزدی از بیتالمال مردم سعودی است
ر

>>>   برادرعزیز ما افغان هستیم باید منافع افغانستان عزیز رامد نظربگیریم نه ایران پرست شویم ونه عرب پرست ما باید هویت افغانی خودرا بشناسیم وافغان پرست باشیم ولی برادرعزیز ما فارسی زبان نه بلکه دری زبان هستیم ولهجه ما بافارسی زبان ها فرق میکند به تاریخ وفرهنگ خود نظر اندازید این ایرانی ها است که علما وفرهنگیان مارامی دزدد ازبوعلی سینا گرفته مولانا وغیره شما ازخود تاریخ درخشان دارید

>>>   ما اگر رهبران صادق و وطندوست داشته باشیم میتوانیم با تمام کشورهای جهان منافع مشترک داشته باشیم!

>>>   هیچ‌کدام‌دلسوز‌افقانستان‌نیستند‌فقط‌منافع‌خود‌را‌دنبال‌میکنند.

>>>   سرزمین که "افغان ستان" ناميده مى شود،از پيکره سرزمین مادری ایران اش جدا شد. هنگامی که من دانش آموز دبستانى(واژه ناصر بلخى) بودم، دولت که حاکمان غالـب و بسرقدرت آمده از قوم پشتون و مترادف اش برنامه آموزشى را برپايه سياست پشتونى سازى يعنى افغانى سازى عيار مى نمودند و آموزگاران را مجبور مى ساختند تا پيرامون بدست گرفتن قدرت دولتى و قدرتگيرى همکارى با حاميان خارجى شان قدرت خود را گسترش و بلاخره نام افغانستان ازسوى يک انگليس بالاىا ش گذاشته شد. بجاى آموزش گذشته فرهنگى ميهن دروغ هاى اغراق آمیز در باره کشور مى گفتند. اگر چه اکثریت کشور غير افغان و يا غير پشتون بود چون طرح آموزش و پرورش تحت انحصار گروه افغان (مترادف پشتون ) بود که هر زمان با فعاليت سياست پشتونى چرخ تکامل سياسى و اقتصادى و آموزشى ستان من را با پادشاگردشى هاى شاهان پشتون و با کودتا هاى پى در پى همين اقوام ايستاد و مانع رشد کشور مى شد .آنها ادعا کرده که "افغانستان قدامت 9 هزار ساله دارد" . و من به دنبال جهان نما ها (نقشه ها اطلس ها) گشتم و چيزى را که پیدا نکردم نقشه "افغانستان" بود وهمه ممالک با پسوند مکانى فارسى "ان" در جغرافيه آريانا تا ساسانى و از زمان بهرام گور ايرانشهر و از زمان رودکى تا به امروز ايران يافتم ولى هيچ شهرى واستانى با پسوند مکانى پشتو " تون" نيافتم. نقشه ها چاپ ممالک اروپايى يونان و روم و عربى وتورکى را پاليدم تا بى طرفى و عينى بودن آن ثابت باشد. "نقشه هاى آريانا را که قبل از سقوط يونان چاپ شده بودند در آن "افغانستان" نيافتم. نقشه هاى "ممالک ايران" نام "افغانستان" نيافتم. نقشه "شاهنشاهى ايران" ٬ نقشه "ممالک ايران"٬ "دولت عليه ايران" ٬دولت عليه شاهنشاهى ايران و نقشه "ممالک محروسه ايران" و حتى نقشه "جمهوری شوروی سوسیالیستی ایران " يا جمهوری گیلان از سال 1920 - 1921 با بيرق درفش کاويانى و پرچم سرخ با درج نام کاوه بود و تمبر (پوسته با قيمت) چاپ شده در دوران جمهوری شوروی سوسیالیستی ایران با قيمت شش شاهى را يافتم همه را با سند و در تاريخ دقيق چاپ اش را يافتم. پس از سقوط يونان امپراتورى روم " آريانا " به ندرت و بجاى اش " امپراتورى پارس" مى ناميدند . در کتابهاى لاتينى زمان قرون ميانه به ايران باستان آريانا ـو به داريوش درى مى ناميدند. "نا" "ا" و "ايا" پسوندان مکانى زبان باستانى فارسى مى باشد.
در حاليکه پسوندان مکانى ستان و گان و شان > [ان] (ان اسممفرد جمع وفعل را مصدر) پسوندان فارسى ميانه و فارسى نو مى باشد. بلاخره اولين نقشه افغانستان را يافتم بخاطر استادان مهربانم خوش شدم باوجود ايکه به من در مورد تاريخ سياسى پشتون يا افغان حقايق را بيانن کرده نمى توانستند. و فارسى که مى گفتم تنبيه وسزأ مى شدم. در خانه و حوزه هاى شهر کوى خرابات و گذرگاه هاى شهر کسى درى را نمى شناسد . اولين نقشه افغانستان را که ديدم از آن صد و پنجاه سال سپرى نشده بود. قدامت افغانستان اين نقشه 140 سال?? گفتم که اين جغرافيه دان آلمان غلط کرده در کارتوگرافى ديگر رفتم کارتوگراف انگلستان و امريکا و جهان! بلاخره پاسخ پرسشم را در کتاب مونت استوارت الفنسيتون سلطنت کابل سال چاپ 1842 برگ 125 دريافتم : "افغانها براى سرزمين خود نام عموى ندارند" . الفنسيتون از همه اقوام مانند" تاجيک" ٬ فارسى زبانان٬ تورکتباران ٬ بلوچ و "افغان... نام گرفته بود بجزءاز قوم شريف پشتون! الفنسيتون جمله جالب در آغاز داشت که ازخراسان نام برده بود و تقريبا شهرها و ستانه اى که نقشه ممالک ايران نام گرفته بودو در مقدمه مى افزايد: "کليه نامهاى مناطق ايکه آنهارابيان نمودم تعريف کردم نامش رامى گذارم" افغانستان! جدايى:: قرارداد هاى روسيه و برتانيه قراردادگلستان 1842 روسيه تزارى٬ قراداد پاريس 1857 انگلستان و قراردادهاى 1960-1968 روسيه تزارى تجزيه ايران بود.
بعد از تجزيه پولب خشهاى جداشده ايرانقران = از کرون يا تاج شاهى = از رويال (شاهى) که همان ريال است. دينار و سينار درتازمان ظاهرخان رواج داشت آيا واقعت دارد که نام ايران رارضا خان درسال 1935 تغير به فارس داد? نام خودى <=> نام اجنبى نا نام بيگانه و نام خارجى ازاين نامها کدام اش خودى وکدام بيگانه : پشتون- افغان- پتهان- روهيله- !!! پشتون که خود چار نامه و چار لقبه است قبول دارد که چار نامه و چار لقبه دويچ (آلمان- جرمنى- نيمسکى) قبول دارد ولى لقبهاى ايران را قبول نمى کندپس نامهاى بيگانه ايران چيست? اول- آريانا نقشه هاى هيردوت ارانسثس وسترابون قبل از ميلاد. دوم: در زمان پارتها: امپراطورى پارس روميان وندرتا آريانا; سوم در زمان ساسانيان ارانشهر و ايران شهر; چارماز زمان رودکى تا پروين اعتصامى و ملک الشعرا بهار در 700 سخنوران زبان پارسى نام ايران به هزاران بار در ادبيات فارسى درج است . پنجم: عرب ها ايران را عجم و ايران عرب را تازى مى نا ميدند ششم: ايران را ا ز آذر پادگان تا باکتر بلج "جام جم"مى ناميدند مخفف نيم کاسه جمشيد
اين اشخاص شاهدان عينى براى درست بودن نقشه کاتب چلبى اند. جغرافی‌دان عثمانی، «ابراهیم متفرقه افندی» نقشه ايران را به زبان تورکى از "جهان نما کاتب چلبى" (مشهور به حاجى خليفه که 361 سال يعنى در سال 1657درگذشت ) در سال 1728 چاپ کرد. نقشه ممالک «ابراهیم متفرقه افندی» گرفته از کاتب به زبان عربى در سال 1728/ 1729 چاپ شد.«ابراهیم متفرقه افندی» در خانواده‌ای مجار بدنیا آمد او نخستین جغرافيه دان بود که چاپخانه‌ای با حروف سربی عربی در استانبول دایر کرد.
هوتکيان و بويژه "محمودهوتکي" در ايران "محمود افغان" خوب مى دانست که نام خودى ايران چه و شاه عباس صفوى کدام شخصيت بود. شاه عباس بزرگ شاهنشاه دوران صفوى ايران زاده هرات (آريا دوران ساسانى) بودعباس میرزا شب دوشنبه اول ماه رمضان سال ۹۷۸ هجری قمری = 27 جنورى 1571 در هرات از فخرالنساء بیگم (دختر میرعبدالله خان والی مازندران) زاده شد. شاه طهماسب که فرزند ابوالمظفر بهادرخان حسینی معروف به اسماعیل يکم و بنيانگذار سلسله صفويان نوزاد را عباس نهاد. شاه عباس در کودکی «عباس میرزا» نام داشت و از سال 1587- 19 جنورى 1629 به عنوان "شاه عباس بزرگ يکم" شاهنشاه ممالک ايران شد که نقشه ممالک ايران را کاتب چلبى در "جهان نما" (نقشه جهان و يا اطلس) به تصوير کشيد. (نقشه ايران «حاجی خلیفه» کاتب چلبى 1609-1657)در ایران‌ دو نسخه‌ از جهان‌نمای‌ دوم‌ وجود دارد: نسخه‌ خطی‌ جهان‌نما به‌ ترکی‌ در ۲۶۷ برگ‌، که‌ در بخش‌ نسخ‌ خطی‌ کتابخانه‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ شماره‌ نسخه‌ ش‌ ۶۸۸ نگهداری‌ می‌شود و ترجمه جهان‌نما به‌ فارسی‌ که‌ محمد چارمحالی‌ آن‌ را به‌ فرمان‌ آقامحمد خان‌قاجار (متوفی‌ ۱۲۱۱) انجام‌ داده‌ و در ۸۲۱ صفحه‌، به‌ شماره‌ ۲۷۰۹، در بخش‌ نسخ‌ خطی‌ کتابخانه‌ مرکزی‌ دانشگاه‌ تهران‌ محفوظ‌ است‌. نسخه‌ای‌ از جهان‌نمای‌ اول‌ نیز در کتابخانه‌ آیت‌اله نجفی‌ مرعشی‌ در قم‌ و نسخه‌ای‌ در کتابخانه‌ ملی‌ تبریز (چاپ‌ قسطنطنیه‌ در ۱۱۴۵) موجود
در سال 1733 ميلادى "محمود افغان" ( توجه خواننده را به نقشه ايران چلبى پيش از سال 1657 و چاپ نقشه ممالک ايران «ابراهیم متفرقه افندی» گرفته از کاتب چلبى به زبان عربى چاپ سال 1728/ 1729 مى خواهم) با بیست هزار سپاهی وارد اصفهان شد وسلسله قدرتمند صفویه را شكست داد و سلطان حسین شاهنشاه کل "ممالک ايران" تاج را به بر سر محمود گذاشت به عنوان سپاس گزارى روان جد اش که زاده هرات و جوان بنام محمود از هرات به اصفهان تخت شاهنشاهى را گرفت. ازدواج دختر شاه سلطان حسین با محمود افغان صورت گرفت. امير محمود تا 25اپريل 1725 تقريبا سه سال شاهنشاه ايران با ٻايتخت اصفهان شد. کشور افغانستان وجود نداشت.
احمد خان ابدالى خوب مى دانست که نادر شاه افشار شاهنشاه ايران و شاه صاحب قران ايران زمين گفته مى شد. احمد شاه ابدالى که در 1722 ميلادى درهرات تولد شد هر چند که پدر ملتانى خود هراتى و پسر تيمورشاه مشهدى است. بدين معنى که تيمور شاه در کاخ شاهنشاهى ايران در خانه پدرزن ومادر زن آينده خود تولد شد. يعىن تيمورشاه با دو نواسه نادر افشار ايران زمين ازدواج کرد. .
نادر افشار احمد خان ابدالى (پدر جان تيمورشاه را ) در سال 1738 در 16 سالگى به دربار خود آورد چون زمان خان پدر فوت نموده بود. سکه زرى قران را در همين سال ضرب زد.هدف مشترک شان همين بود زيرا بچه هندوکابل بابر بزرگ سلطنت پهتانى شيرشاه سورى راسقوط داده بود.
روند تاريخ از گذشته به حال است. بدين معنى که جريان گذشته بسوى گذشته نيست. احمدشاه ابدالى (يک پشتون يا يک افغان ) *امپراطورى درانى* را ساخت . بلى قدرت سياسى در دست احمدشاه ابدالى ولى نام کشور خراسان! تضادهاى و گفته هاى ضد نقيض را تاريخ نويسان افغان مى نگارند: احمدشاه ابدالى "احیا کننده افغانستان" - "موسس افغانستان معاصر" است. چه وقت کشور نامنهاد افغانستان نابود شده بود که احمد خان دوباره احيا کرد?!همانطور که يک پديده تاريخى روند ويا جريان اش از گذشته به حال است هر شخصيت تاريخى زنده گينامه دارد سى وى به انگليسى : از زاد روز تا به مرگ احمد خان ابدالى ! 1772ميلادى تولد: 1722 ميلادى پادشاه: 1747 : ميلادى مرگ اشپرسش دراين جاست که پس از سال 1722-1747 کجا بود?
تقريبا در شانزده سالگى 1738احمد خان ابدالى در گارد شاهنشاهى نادر افشار داخل شد. نادر افشار چندين با ار ين جوان افغان را با خود به هند برد در تاريخ نگارى قديمى چنين مى خوانيم: "احمد خان ابدالى در زير رکاب نادر فشار مى رفت". "در و يا آلماس کوه نور را نادر شاه افشار با تخت طاوس از هند گرفت. احمد افغان اکنون جوان 24 ساله بود که فرمانده گارد شخصى نادرافشار بود.به گونه نمونه چرا تيمورشاه در مشهد خراسان تولد شد? چرا از خدمت احمد خان براى نادر افشار کتمان مى شود?چرا ازدواج هاى بين پشتونها = افغانها مغلهاى هند و تورکهاى افشارى پنهان مى شود? چرا پشتونها ازدواج دختران خود را با مغلهاى کبير هند پت مى کنند?
سيد جمال الدين افغانى: نگارنده تاريخ افغان کتابهاى زياد درباره تاريخ ايران دارد. عکس وى در رونماگى و يا "گشايش بانک شاهنشاهى ايران " در سال 1888 ميلادى وجود دارد. (عکس بردارى در سال 1839 ميلادى وجود داشت)
امان اله خان و پدر زن اش محمود طرزى (اين دو نفر هم پيش از سال 1935 ميلادى) بار بار در قراردادهاى بين افغانستان و ايران نام گرفته اند
محمود طرزی در مقاله‌ی بلندی با عنوان "زبان و أهميت آن" در سراج‌الاخبار از جمله نوشت که: "يکی از مکارم اخلاق حسنهء ملتی هر ملت محافظه کردن زبان، و اصلاح و ترقی دادن آنست. زبان رسمی دولت متبوعهء مقدسهء ما زبان «فارسی» و زبان ملتی ما زبان «افغانی» می باشد. زبان فارسی از اين سبب زبان رسمی دولتی ما شده است که قبل از تشکيل و تأسيس يافتن دولت مقدسهء افغانيه و استقلال يافتن حاکميت ملتی ما؛ خاک پاک وطن مقدس ما از اجزای ممالک ايران محسوب بود

>>>   ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی موقعیت بدی دارند، تقریبا پشت آنها در برابر دیوار رسيده است. این سه کشور جنگ جنگ افروز، خون آشام توطئه گر امروز درعمل اتحاد غیر مقدس را به عهده دارند. این راز نیست که سیاست سعودی ها حمایت مردم جهان اسلام نیست، بلکه فقط مخالف مردم جهان اسلام. ائتلاف نامقدس امريکا وغرب صليبى- اسرائیل ستاره داوودى و عربستان شمشير سعودى است.
ایالات متحدهآمریکا، کشورهاي عربى که می خواستند يک کمکى کمک به فلسطين کنند از نقشه زمین ناپدید شوند تا اسرائیل بدون ترس سرزمین های فلسطینی را بيشتر اشغال و شهرک های اسرائیلی را ایجاد کند.
به خاطر آدمک هاى گساخ اسرائیل -اولاده ساوول افغان هم گستاخ اند - وازهمين سبب حاکمان هر دو آرامى ندارند جنگ افروز اند وو صلح و سلا از پيش شان درگريز و رحمت خدا دور .
-
از زمان تصرف قدرت توسط پليد دونالد رامپ، رئیس جمهور جدید ، ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل کوشش براى برانداختن جنبش ضد دولتى در ايران اند. خوانندگان بياد دارند که سه کشور قلدر و ضد مسلمانان چنين حالت را در ايران ايجاد کردند تا پيش زمينه مداخله نظامى بين الملى را آمریکا را بسازند.

ایالات متحده آمریکا، عراق و سوریه... را ويران کرد. عراق بوت به گونه رئیس جمهورآمریکا زد و عراق و سوریه و يمن بیشتر و بیشتر دوست ایران شدند . سالهاست که ایالات متحده و عربستان سعودی با بمب گذاری در یمن، سوریه و عراق روى کثيف خود را سياه کردند.
در این جنبه، من رژیم غنی را در افغانستان هشدار می دهم که هیچ غلطى را مرتکب نشود - حتی اگر او و همسرش از موقعیت اسرائیل حمایت کنند، زیرا این امر مربوط به وجود و عدم وجود افغانستان است. این امر مربوط به نابودی افغانستان است، اگر ایالات متحده، عربستان سعودی، دولت افغانستان یک تار مو را به عنوان خصمانه خود به سوى ایران و یا حتی از خاک افغانستان علیه ایران پرتاب کند
تقسيم و تجزيه با جنگ افغانستان مانند عراق و سوریه و يمن صورت خواهد گرفت
من براى تقسيم و تجزيه صلح آميز در ميز مدور افغانستان استم. من براى تقسيم و تجزيه افغانستان با جنگ نيستم. ولى تعداد غير پشتونها صريح نيستند . تامتراق زياد و لى زود فليلى فس!

من افغان نیستم و زبان فرهنگی و سنتی مردم تاجیکستان و ایران را مى فهم درک می کنم و هیچ ارتباطی با حاکمیت دولت پشتون با زبان افغانی ندارم. اصلا پشتون نوروز ندارد
و امامن خواهان یک تقسیم صلح آمیز هستم اما نه در جنگ! مردم پشتون و مردمان دنيا را دوست دارم.
چون پشتون پارسى مى دانند و شکر مى فهمند که براى من فرهنگ آبادى و سازنده گى سرود آثار پيش از اسلامى و غير اسلامى مهم است براى علم من و نفرى هايت مسجد و بتخانه و ميخانه وتاک انگور وکانون هاى آموزشى و مقام هاى موسيقى و مغان خراباتم وتارهاى سازهايم را غرغره نموده بهتر است به نام اصلى ات يعنى پشتونخواه به وطن برو.

>>>   دانایی و درایت و دانش سیاسی احمد خان درانی در قرن 18 میلادی و مغز متفکر قرن بیست و یک غنی احمدزی

احمد خان ابدالى خوب مى دانست که نادر شاه افشار شاهنشاه ايران و شاه صاحب قران ايران زمين گفته مى شد. احمد شاه ابدالى که در 1722 ميلادى در هرات تولد شد هر چند که پدر ملتانى داشت در هرات و یا آریا باستان پارسی زبان چشم به گیتی گشود و پسر ش تيمورشاه در مشهد یکی ار پایتخت های خراسان و پایتخت کل ممالک ایران تولد شد.بدين معنى که تيمور شاه در کاخ شاهنشاهى ايران در خانه پدرزن ومادر زن آينده خود تولد شد. يعىن تيمورشاه با دو نواسه نادر افشار ايران زمين ازدواج کرد.
نادر افشار احمد خان ابدالى را عزت می کرد و از خود می دانست. در سال 1738 در 16 سالگى به دربار خود آورد چون زمان خان پدر فوت نموده بود. سکه زر قران را در همين سال ضرب زد. و روی هدف مشترک شان سرنگونی دودمان گرگانی بچه هندوکابل بابر بود. چون مغلهای بزرگ سلطنت پهتانى شيرشاه سورى را سقوط داده بود.

احمدشاه ابدالى (يک پشتون يا يک افغان ) *امپراطورى درانى* را ساخت. و باعث سقوط مغلهای هند هم شد. بلى قدرت سياسى در دست احمدشاه ابدالى ولى نام چرا افغانستان نبود بلکه خراسان بود یا ممالک ایران و در هر مملکت شاه داشت و شاه شاهان در زمینه سیاست ممالک کار نداشت!تاريخ نويسان افغان ور باره احمد خان تضادهاى و گفته هاى ضد نقيض را نوشتند. از زاد روز 1722 تا به مرگ 1772ميلادى
تولد: 1722 ميلادى
بعد از مرگ حامی اش نادر ایران زمین ورود با 40000 عسکر شاهی نادرافشار در قندهار در سال 1747 ميلادى تاج گزاری در قندهار
مرگ اش دراين جا 1772

تقريبا در شانزده سالگى 1738 میلادی احمد خان ابدالى در گارد شاهنشاهى نادر افشار داخل شد. نادر افشار چندين بار اين جوان افغان را با خود به هند برد در تاريخ نگارى قديمى چنين مى خوانيم: "احمد خان ابدالى در زير رکاب نادر افشار مى رفت". "در و يا آلماس کوه نور را نادر شاه افشار با تخت طاوس از هند گرفت. احمد افغان اکنون جوان 24 ساله بود که فرمانده گارد شخصى نادرافشار بود.به گونه نمونه چرا تيمورشاه در مشهد خراسان تولد شد? چرا از خدمت احمد خان براى نادر افشار کتمان مى شود?چرا ازدواج هاى بين پشتونها = افغانها مغلهاى هند و تورکهاى افشارى پنهان مى شود? چرا پشتونها ازدواج دختران خود را با مغلهاى کبير هند پت مى کنند?
این امپراتور افعان تبار دودمان سلطنتی اش درانی نام داشت و سرزمین نام اش نه پشتون ستان بود و نه پختونخواه و در افغانخواه و نه افعانستان وحتی نام پشتونی قومی را مانند ابدالی و بارکزی به سر سلطنت و امپراتوری خود نگذاشت. این از درایت و دانایی این شاه خراسان ایرانزمین بود.
درانی در ریشه‌شناسی پارسی دو معنی می دهد. صاحب در به گونه کوه نور صاحب زر و سیم و معنی که پسر عبدالغفار برشنا ابو برشنا لقب سلطنتی درانی را ار دورانی یعنی دوران مشتق نموده که نادرشاه افشار شاهنشاه کل ممالک ایران وی را به پاس خدمت و زحمت در زمینه تصاحب زرو سیم و جواهرات هندوستان در دوران خطاب می کرد .
چرا احمد خان این کار را کرد. افغانیت خود را انکار نکرد. پختونخواه خود را فراموش نکرد ولی این شاه ایران خود را شاه تمام اقوام کرد نه ابدانی نه یوسف زی و نه از قوم شکریه خان باریکزی.
با نام سلطنت درانی چه صاحب در و زر و سیم و چه در دوران هویت زبانی و فرهنگی هیچکس نقص نمی شد.
با احترام

>>>   مثل این میمونه که به یه اصفهانی بگی تو زبانت فارسی نیست چون لجه داری به آذری بگی ایرنی نیستی چون لهجه داری به لرها بگی درشت سخن میگویید و لهجه دارید پس فارسی حرف نمیزنید.
این اراجیفی ست که انگلیس و شوروی برای شما ساختند.زبان فارسی یکیست و هیچ تفاوتی درش نیست مگر لهجه ها با هم فرق میکند.
در ضمن افغانستانی وچود نداشته کل خراسان زیر پرچم ایران بوده.مانند سیستان یا آذربایجان یا خود فارس و کردستان و لرستان.
ایران یعنی اقوام بسیار زیاد که همه کنار هم بدور از هر گونه نژاد پرستی زندگی میکنند.

>>>   زنده باد روزی که همه فارسی زبانان باهم باشیم .

>>>   ماه مبارک رمضان هم در راه است.
عزیزان وهابی شما که به ال سعود ایمان دارید نه به خدا و رسولش .
از بن سلمان سعودی پرسان میکدید ما روزه خودرا به وقت رقاص خانه ات افطار کنیم یا قمار خانه ات؟؟؟؟؟
عید فطر را چی ؟!!
البته بن سلمان خودش به وقت تلاویو افطار میکند.

>>>   ملت یمن از جمله اولین مسلمانان از بین مهاجران انصار بودند و مردم یمن بودند که اسلام را گسترش دادند در حالی که قریش و اجداد محمد بن سلمان با پیامبر (ص) می جنگیدند.

>>>   حاکمیت عربستان همان حکومت .... است که برای نابود کردن اسلام به اسم اسلام بوجود آمده و تاکنون ثمره اش را تنها اسرائیل و امریکا برده اند. اکنون نیز با آمدن جوانهای غرب زده عربستان خیانت های آنان با رسمیت شناختن اسرائیل شفاف تر هم شده است .
عایشه از ایران

>>>   ملت ما به هیچ کشوری نباید دل ببندد. نه ایران به درد کشور ما می خورد و نه عربستان و پاکستان همگی به دنبال منافع ملی خود شان هستند. ملت ما را برای منافع خود قربانی می کنند.ملت ما باید سر پای خود بایستد و افتخار آفرینی کند و خائنان را از کشور بیرون براند. تا خود مردم برای خود ش کار نکند هیچ کسی برای آنان دل نمی سوزاند. خداوند می فرماید ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم. خداوند سرنوشت هیچ ملتی را تغییر نخواهد داد مگر خود ان ملت سرنوشت خودش را تغییر دهد. امروز مردم ما سرنوشت خود را به دست آمریکا، عربستان، پاکستان و ایران سپرده و خود شان هیچ اقدامی برای خود نمی کند. همین حقیقت است که امروز مردم ما به این سیاه روزی افتاده و هیچی چیزی برای خود ندارد.

>>>   احمد خان واقعیت است!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است