سفرهای قومی غنی با رنگ و بوی انتخابات
غنی بی رقیب که عبدالله را منزی در سپیدار ساخت، عطا را از اوج محبوبیت اجتماعی به زوال کشاند و جنرال دوستم را با اهرم فشار ایشچی کنترل می کند با خیال آسوده سفرهای انتخاباتی قومی خود را صورت می دهد برای انتخاباتی سازماندهی شده 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۱۸    ۱۳۹۷/۱/۲۲ کد خبر: 149686 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رییس جمهوری که نفاق در میان قومیت ها را اصلی برای تثبیت قدرت پشتون در قدرت و رده های پایین تر نظام برگزیده است اگر سفری داخلی داشته باشد عمدتا به ولایت های پشتون نشین می رود اما در آستانه انتخابات این گونه رفت و آمده ها بوی انتخابات می دهد آنهم با هدف جلب حمایت این قومیت در حالی که باقی مناطق نه سفر رییس جمهور را به چشم می بیند و نه اعتنایی از سوی حکومت برای کاهش ناامنی و یا سازندگی.

اشرف غنی پس از سفری طولانی و کم سابقه به ولایت هرات با تدابیر شدید امنیتی که بیشتر قدرت نمایی برای مخالفان حکومت بود تا نشان دهد می تواند بیش از یک روز خارج از حصار ارگ دوام آورد اکنون به ولایت ناامن خوست رفته و با بیشمار وعده به باشندگان آن، سفرهای انتخاباتی خود را کلید زد.

ولایت خوست جدای از هم مرز بودن با پاکستان گذرگاهی کلیدی با این کشور دارد که در روابط سرد و گرم دو کشور یا مسدود است یا برای کوتاه زمان بازگشایی می شود اما وعده های بیشمار رییس جمهور از سازندگی تا غیر سیاسی کردن گذرگاه مرزی غلام خان و پررنگ شدن نقش زنان به مانند دیدگاه مخالفان وی در این ولایت، جز تبلیغات انتخابات چه می تواند باشد؟

و اگر اشرف غنی به عنوان نزدیک به چهارسال ریاست جمهوری که بر طبل اختلاف های قومی کوبید و تمامی رهبران غیرپشتون قدرتمند را به روش های گوناگون منزوی و یا از مقام برکنار کرد چرا حاضر به سفر به شمال و ولایت های مرکزی نیست، آیا این مناطق را برای همراهان انتخاباتی خود گذاشته است که در زمان معیین تنها حکم صندوق های رای را داشته باشند یا در برنامه جابه جایی قومیت های رانده شده پاکستان و ناامنی های گروه های تروریستی چنان درگیر با خون و بی ثباتی می شود که دیگر نیاز به صرف هزینه انتخابات نیست؟

از جانب دیگر، ولایت های جنوبی عمدتا پشتون نشین که چندان دل خوشی از رییس جمهور ندارند اما همواره پشتیبان وی برای حکمرانی این قومیت بوده اند زیرا وی با سیاست بی پروای خود تنها مقامی است که به هیچ تعهدی پایبند نیست و سَر نبرد با رهبران قومی و جهادی دارد، کاری که کرزی به دلیل حفظ ظاهر و نشان دادن دمکراسی مجبور به اعمال فشار در خفا بود.

این در حالی است که چهارسال گذشته در حکومت وحدت ملی، سخت ترین سال ها برای مردم بود که با وجود دسته و پنجه نرم کردن با فقر در ناامنی های مدام مجبور به فرار شده و در خارج از شهرها با کمترین امکانات جز بی جاشدگان چند میلیونی افغانستان و حال، زمانی که حتی پایتخت ناتوان از حفظ ثبات امنیتی ترین مناطق می باشد، اشرف غنی و تیم ارگ نشین با تمامی توان، بلخ را از حکمرانی عطا خارج کرد و چنان فشاری بر باقی رهبران قومی افزودند که هیچ حاشیه امنی برای مخالفان باقی نمانده است.

اشرف غنی که همواره خواهان تکرار حکمرانی امان الله خان بوده است همچون عبدالرحمان عمل کرد، شمال و شرق تکان دهنده ترین رویدادهای کشتار و نسل کشی را به خود دید و غرب کشور غرق ناامنی شد در حالی که چگونگی انتقال و جابه جایی نیروهای داعش و قدرت نمایی طالب ارتباط انکار ناپذیر با ارگ دارد.

وی که خود را پیروز انتخابات سازماندهی شده آینده می داند و با اعمال سلیقه و سیاست زور، شناسنامه های الکترونیک را باب میل رهبران پشتون اجرایی کرد و راه را بر تمامی اصلاحات در تعیین سلیقه ای اعضای کمیسیون جدید بست با معامله بلخ و لابی گری ها با دوستم، انتخابات همچون گذشته را تکرار خواهد کرد.

معامله با عطا برای برکناری و تلاش برای بازگرداندن جنرال دوستم در کنار خاموشی و سکوت باقی رهبران جهادی و قومی نشان داد که بزرگان جبهه مقاومتِ شمال چنان تشنه بقا به هر طریقی و رسیدن به قدرت هرچند با خفت هستند که نه درد مردم را می فهمند و نه خواهان برداشتن گامی در جهت خواست مردم می باشند.

اشرف غنی بی رقیب که عبدالله را منزی در سپیدار ساخته و عطا را از اوج محبوبیت اجتماعی به زوال کشانده است و جنرال دوستم را با اهرم فشار ایشچی کنترل می کند با خیال آسوده سفرهای انتخاباتی قومی خود را صورت می دهد.

جنوبی که در دل خود طالبان را به قدرت رساند و همواره تکیه گاه افراط گرایان بوده است، ظهور رهبرانی را به تماشا می نشیند که در سلطه گری بی رحم تر از هر پادشاهی و در قبیله گرایی افراط گر از هر تروریستی هستند.

و اینک، با توجه به کمیسیون ناتوان از برگزاری انتخابات حتی در ولایت های نسبتا امن و تحت کنترل حکومت، احتمال انتخابات همزمان بیش از هر زمانی است و آنهنگام که رای دهندگان با کوهی از لیست نامزدان پارلمان، شورای ولسوالی ها و ریاست جمهوری مواجه شوند راه برای هر تقلب و معامله باز می باشد، هرچند این انتخابات سازماندهی شده با پیروزی نامزدان از قبل تعیین شده خواهد بود.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
سفر ولایتی
انتخابات
نظرات بینندگان:

>>>   گیریم اشرف غنی بازهم توسط امریکایی ها انتخاب شد یعنی چه ؟ آخرش چه باید تاریخ گندیده و فرسودیه پشتونیزم بدون دست اورد ادامه پیدا کند. شرم است برای این غلامک های کشورهای خارجی که به بسیار بی عزتی و بی آبروگی میخواهند به غلامی خود ادامه دهند و بالای رای پاک مردم پای گنده خودرا بگذرند .

>>>   این رفت و امد ها نهایت از ناتوانایی وعدم همکاری مردم و حتی از طرفداران سابق ان است که دست و پا میکند که مگر بتواند وعده های انها را برای انتخابات اینده بگیرد که تا کنون موفق نشده در هر ولایت دلخواه اش که رفته به انتقادات گسترده مواجه شده در همین ولایت خوست که کارمندان دولتی را در یک محل جمعکرده بودند مگر در انطرف دیگر تعداد زیاد مردم بر خلاف سفر و عملکرد اشرف غنی شعار های نارضایتی شانرا ابراز کردند طوریکه دیده میشود اشرف غمی از یکطرف سخت دچار مریضی روحی و روانی است و از جانب دیگر نارضایتی های اکثریت قاطعه مردم اعم از پشتون و تاجیک و ازبیک و هزاره و غیره مردم قرار دارد و خوب درک کرده که در دور دیگر اینبار همان دو فصدی زمان سابق را هم بدست اورده نمیتواند فلهذا دیگر چانس برد غنی با وصف وعده های گلبدین که از حمایت خود بوی سخن زد و گلبدین هم از نفوذ قبلی دربین مردم برخوردار نیست انها هم به چند شاخه جدا شده اند صد در صد گفته میتوانم که اشرف غنی بجز از راه تقلب که انهم مورد قبول مردم و احزابنیست و در مقابل ان ایستادگی میکنند در برنده بوده نمیتواند و اکنون سخنان عوام فریبانه انهم کارساز نبوده چون مردم همه به ترفند ان بلدیت پیداکرده اند .

>>>   نویسنده مقاله چقدر ذهن منفی دارد؟ اشرف غنی اگرهرکاری کرد فورامتهم شود کار درستی نیست، بجای آن ماذهن خودرا اصلاح کنیم، فعلا غنی رئیس جمهوراست وهیچ منع قانونی برای سفرهایش وجود ندارد، درصورت تخلف حقوقدانان ومجلس سنا پارلمان برای اعتراض هست، اما اینکه نویسنده های دندغر بیاید مانند پیرزنان عقده های خودرا برسر غنی به بهانه ای خالی کند احمقانه بلکه خریت وبرخلاف تعهد وانسانیت است، پس بهتراست نویسنده مقاله بجای عیب سازی برای دیگران، به اصلاح عیب خود اقدام نماید. امیدوارم که این کامنت ذا نشرکنید تادیگران نیزقضاوت نمایند.
ناصح

>>>   میگویند استاد سیاف دعوت پاکستانی را برای ملاقات رد کرد اما گلبیدین یک ساعت پیش از ساعت تعیین شده برای ملاقات حاضر ودر انتظار خانه نشسته بود

>>>   این غنی گگ هم از احساسات پاک این ملت بزرگ و شریف سواستفاده میکند دیگه ازگلبدین و حقانی چی شکایت .
نصرت الله اریامهر ازکابل

>>>   من قسم میخورم
که سیاست پشتونیسم روی کار است.
نه طالب ونه داعشی وجود دارد بلکه همه به اتفاق سیاست پشتونیزه سازی این کشور را دنبال میکنند.
اگر پشتون رئيس جمهور باشد ویا وکیل و وزیر یا مامور ومعلم ودکاندار وکراچی وان وموتروان همه دنبال پشتونیسم هستند وتمام مفکوره شان همین است.
فقط نقش ها متفاوت هستند.
یکی طالب میشود یکی داعش ویکی دولتی ، ودیگران یعنی پشتونهای به لباس مردم عادی در خدمت انها.
برای نمونه هفده سال است در این کشوراز طفل وصغیر وکبیر وزن ومرد بوسیله طالبان وداعش پشتون کشته میشود .ایا یک پشتون شکایت کرد؟
ولی در دشت ارچی چند طالب کافر نوکر پاکستان توسط قوای هوایی قهرمان مردار شدند .
دیدید که از اسمان وزمین واز ارگ وپالمان صدای مظلوم نمایی پشتونها بالا شد .
برادر اتفاق ملی شعاری بیش نیست.
برادری وقتی حاصل میشود که پشتون ها هم دیگر اقوام را برادر حساب کند .

>>>   اشرف غنی تنها خود و تیم خود را فریب می دهد. استاد عطا از محبوبیت فروان برخوردار است. قضاوت تانرا از چند فرد چلونکی غنی نکنید، ملت و مجاهدین به استاد عطا باور کامل دارد.

>>>   ناصح صاحب !بسیار کامنت بیعقلانه داده اند.

>>>   سلام :شاید نظریات متفاوت باشد اما نظر من در مورد آقای غنی فرق میکند .
کسیکه سالها نتواسته است آب هدر رفته افغانستان را مهار کندمگر این شخص توانست چرا مردم قدر وی رانمیداند برای جند سال دوباباد شاه شود افغانستان گل گلزار میشود 24-1-97

>>>   تازمانیکه هزاره اوزبیک تاجیک ترکمن پشه ئی بلوچ و بقیه غیر اوغانها باهم متحد نشوند این ظلم اوغانهای ....بالای همه آنها یکجا ویا جدا جدا ادامه خواهد یافت تا اولاد اولاد آنها را زبون کنند، هویت و اصلیت شانرا از بین ببرند، و همه را برده اوغان بسازند.
به هوش بیاید مردمان غیر اوغان و متحد شوید و قدرت را متحدانه در دست خود خود بگیرید و این اوغانهای تمامیتخواه و جاهل را سرجایشان بنشانید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده است



پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است