زرنگ‌ بازی ترامپ برای سوریه
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۷    ۱۳۹۷/۱/۲۳ کد خبر: 149691 منبع: پرینت

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که ترامپ به‌دنبال حملاتی شدیدتر از سال گذشته به سوریه است، اما در عین حال به‌دنبال این است که نقش‌ آفرینی نظامیان کشورش محدودتر شود، آن‌ هم در عملیاتی که چندان دامنه‌ دار و مداوم نباشند.

نشریه نیویورک‌تایمز در مطلبی با اشاره به نشست اخیر دونالد ترامپ با فرماندهان نظامی ارشد این کشور برای بررسی گزینه‌ های حمله نظامی علیه سوریه، به‌ نقل از میشل فلورنی، معاون وزیر دفاع آمریکا در دوران اوباما نوشت:‌ «در این نشست بر سر تمایل به انجام کاری بزرگتر از گذشته تنشی وجود داشت و تمایل واضح رییس جمهوری عدم ورود به عملیات مداوم و دامنه‌ دار است». وی افزود که آنها احتمالا «توانسته‌ اند یک عملیات بزرگ یکباره و یا سلسله‌ حمله های کوچکتری را طراحی [و برنامه‌ریزی] کنند».

دیوید گوردون، مدیر تدوین سیاست‌ های وزارت خارجه آمریکا در زمان جورج بوش پدر می‌گوید که ترامپ تقریبا مطمئنا به‌ دنبال «تنبیه» شدیدتر اسد است، در حالی که مشارکت آمریکا را محدودتر کند.

به‌ گفته گوردون، «آنچه احتمالا آنها به‌ دنبالش هستند این است: "چه‌ چیزی را می‌ توانیم نابود کنیم که این فرد [بشار اسد] را تضعیف کند؟"». به‌ گفته وی، ترامپ باید کاری فراتر از مرتبه قبلی انجام دهد و «فکر می‌ کنم [ترامپ] می‌ خواهد قابلیت‌ های آنها [سوریه] را مختل کند. اما فکر می‌ کنم این [حمله] اساسا یک [حمله] یکباره باشد، شاید در دو موج یا چیزی شبیه آن باشد، اما فکر نمی‌ کنم که واکنشی [حمله‌ ای] مداوم باشد».

این نشریه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که اعزام بمب‌ افکن‌ ها و جت‌ های جنگنده با خلبانان آمریکایی و فرانسوی برای حمله به پایگاه‌ های هوایی سوریه یا دیگر تاسیسات نظامی امری پرریسک است، زیرا اگر یک خلبان کشته شود، نزاع عمیقتر می‌ شود، به همین خاطر است که ترامپ به‌ دنبال استفاده از همان نوع حملاتی است که سال گذشته با استفاده از ناوشکن‌ های خود انجام داد و 59 موشک کروز تاماهاوک را به‌ سوی پایگاه هوایی الشعیرات سوریه شلیک کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
روسیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است