فعالان اجتماعی پاکستان علیه آمریکا تجمع کردند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۱    ۱۳۹۷/۱/۲۳ کد خبر: 149698 منبع: پرینت

جمعی از فعالان اجتماعی پاکستان عصر چهارشنبه در تجمع اعتراضی خود دستگیری و محاکمه وابسته نظامی آمریکا در این کشور را خواستار شدند.

جمعی از اعضای جامعه مدنی اسلام آباد با تجمع در باشگاه رسانه های پاکستان اعلام کردند که وابسته نظامی آمریکا که اخیرا در حادثه رانندگی یک شهروند پاکستانی را کشته است، باید هرچه سریعتر محاکمه شود.

شرکت کنندگان در این اجتماع اعلام کردند که 'اگر یک شهروند آمریکایی به دست یک پاکستانی کشته می شد، نحوه برخورد و رفتار با وی چگونه بود'؟

حاضران در این تجمع از دولت پاکستان خواستند که در سریع ترین زمان ممکن به پرونده این دیپلمات آمریکایی رسیدگی شود.

عبور موتری وابسته نظامی آمریکا در اسلام آباد از چراغ قرمز و کشته شدن یک موتر سایکل سوار ، باعث احضار «دیوید هیل» سفیر این کشور به وزارت خارجه پاکستان شد.

برخورد موتری شخصی وابسته نظامی سفارت آمریکا با یک دستگاه موتر سایکل در روز شنبه 18 حمل ماه، سبب جان باختن موتر سایکل سوار و مصدومیت دو شهروند پاکستانی دیگر شد.

به گزارش پولیس، این حادثه ناشی از بی توجهی راننده موتری سفارت آمریکا در پاکستان به قوانین راهنمایی و رانندگی و عبور از چراغ قرمز در خیابان «مارگالا» واقع در اسلام‌آباد بوده است.

پولیس اسلام آباد پس از آن از وزارت خارجه پاکستان درخواست کرد که مصونیت دیپلماتیک این متهم را لغو کند، چرا که وی به صراحت مرتکب قتل شده است.

«تهمینه جنجوعه» معاون وزیر خارجه پاکستان نیز گفت که تصمیم گیری در اینباره مطابق قوانین پاکستان و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک انجام می شود.

واشنگتن نیز پس از این اتفاقات، نسبت به وضع قوانین و محدودیت های جدید در خصوص تردد دیپلمات های پاکستان در آمریکا از ماه می آینده اقدام کرد.

پیش از این نیز، 'ریموند دیویس' که خود را کارمند سفارت آمریکا معرفی کرده بود یک شهروند پاکستانی را به ضرب گلوله در شهر لاهور کشت و اگر چه مشخص شد وی جاسوس سیا است اما با پرداخت دیه آزاد شد.

این واقعه بحران دیپلماتیک در روابط پاکستان با آمریکا ایجاد کرد که همچنان ادامه دارد.

به گفته رسانه ها، احترام نگذاشتن دیپلمات امریکایی به قوانین راهنمایی و رانندگی پاکستان که منجر به کشته شدن یک شهروند این کشور شده است، بحران دیپلماتیک تازه‌ای را در روابط دو کشور ایجاد کرده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
پاکستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است