دبیرکل ناتو: حامی حمله به سوریه بودیم
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۲    ۱۳۹۷/۱/۲۶ کد خبر: 149772 منبع: پرینت

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از پایان نشست شورای ناتو گفت: 'همه اعضای ناتو از حمله نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه حمایت کردند'.

در پی حمله های تجاوزکارانه آمریکا و متحدان اروپایی اش به سوریه، شورای ناتو عصر شنبه در بروکسل در جلسه ای فوق العاده در سطح سفیران تحولات سوریه را مورد بررسی قرار داد.

'ینس استولتنبرگ' دبیرکل ناتو در کنفرانس خبری پس از این نشست اعلام کرد: 'نمایندگان فرانسه، انگلیس و آمریکا سایر اعضای ناتو را از جزییات حمله نظامی بامداد شنبه به سوریه و همچنین اقدامات غیرنظامی دیگر برای تضمین اجرای کنوانسیون منع اشاعه سلاح های شیمیایی آگاه کردند. 3 متحد ناتو (آمریکا، انگلیس و فرانسه) تاکید کردند که اطلاعات زیادی حاکی از این بوده است که رژیم سوریه مسوول حمله علیه غیرنظامیان در دوما در تاریخ 7 آوریل (شنبه 18 حمل) بوده است'.

دبیرکل ناتو گفت: 'همه کشورهای عضو ناتو حمایت خود از عملیات با هدف تقلیل توانایی تسلیحاتی شیمیایی رژیم سوریه و بازدارندگی در برابر حمله های بیشتر را اعلام کردند. ناتو کاربرد مکرر سلاح های شیمیایی را به شدت محکوم می کند و از رژیم سوریه و حامیان آن می خواهد که اجازه دسترسی های انسانی سریع، پایدار و بدون مانع را بدهند'.

وی افزود: ناتو از تلاش های سازمان ملل برای رسیدن به حل و فصل سیاسی پایدار در سوریه حمایت می کند. ما از همه حامیان سوریه بخصوص روسیه می خواهیم که مسوولیت نشان دهند و مشارکت رژیم سوریه در فرایند ژنو را تضمین کنند. ناتو همچنان به ایتلاف برای شکست داعش متعهد است. شکست تروریسم یکی از هدف های کلیدی کشورهای ما و یکی از چالش های مهم برای ثبات منطقه است.

دبیرکل ناتو نیز در بیانیه ای از حمله آمریکا و متحدانش به سوریه استقبال کرد و گفت : 'این حمله توانایی و ظرفیت تسلیحات شیمیایی سوریه را کاهش خواهد داد'.

سازمان ناتو همانند آمریکا و متحدانش درحالی تلاش می کند تجاوز نظامی به سوریه را تحت لوای مبارزه با سلاح های شیمیایی توجیه کند که هیچ تحقیقات رسمی درخصوص این ادعاها انجام نشده و بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند که هدف از این اقدام فراری دادن گروه های تروریستی از شکست قطعی در صحنه میدانی در سوریه است.

وزارت خارجه سوریه امروز با محکوم کردن تجاوز آمریکا، انگلیس و فرانسه به خاک خود، آن را نقض آشکار قوانین بین المللی، اصول و اهداف منشور سازمان ملل دانست و اعلام کرد: تجاوز رژیم های زورگو ناشی از احساس شکست توطئه آنها علیه سوریه است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سوریه
ناتو
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است