اتحادیه اروپا: مناقشه سوریه راه حل نظامی ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۸    ۱۳۹۷/۱/۲۶ کد خبر: 149779 منبع: پرینت

فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای تاکید کرد مناقشه سوریه فقط از راه های سیاسی قابل حل و فصل است و تاکید کرد که حمله های آمریکا و متحدانش صرفا برای جلوگیری از کاربرد بیشتر سلاح شیمیایی بوده است.

در بیانیه موگرینی آمده است: اتحادیه اروپا کاربرد مکرر سلاح های شیمیایی توسط رژیم سوریه را به شدت محکوم می کند. در این ارتباط اتحادیه اروپا از حمله های هوایی هدفمند آمریکا و فرانسه و انگلیس به تاسیسات سلاح شیمیایی در سوریه آگاه شد. این حمله های صرفا با هدف جلوگیری از کاربرد بیشتر سلاح های شیمیایی انجام شده است.

موگرینی افزود: اتحادیه اروپا از همه تلاش ها با هدف جلوگیری از کاربرد سلاح های شیمیایی حمایت می کند و پاسخگو بودن عاملان این کار یک ضرورت است. کاربرد مواد شیمیایی به عنوان سلاح، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است. در این ارتباط اتحادیه اروپا از اینکه ماموریت 'مکانیزم تحقیقاتی مشترک' سازمان ملل در نوامبر 2017 تمدید نشد، متاسف است. این مکانیزم مطابق قطعنامه 2235 مصوب سال 2015 برای شناسایی عاملان حمله های شیمیایی ایجاد شده بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا از همه کشورها بخصوص روسیه و ایران می خواهد که از نفوذ خود برای جلوگیری از استفاده بیشتر از سلاح های شیمیایی - بخصوص توسط رژیم سوریه - استفاده کنند.

موگرینی در ادامه افزود: اتحادیه اروپا بار دیگر تاکید می کند که هیچ راه حلی بجز راه حل سیاسی برای مناقشه سوریه نمی تواند وجود داشته باشد. ما هدف مشترکی برای جلوگیری از تشدید خشونت داریم که می تواند بحران سوریه را به یک رویارویی گسترده تر منطقه ای با پیامدهای غیر قابل محاسبه برای خاورمیانه و کل جهان تبدیل کند. اتحادیه اروپا از همه طرف ها بخصوص رژیم سوریه و متحدانش می خواهد که فورا' آتش بس را اجرا و دسترسی های انسانی را تضمین کنند.

در پایان بیانیه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده است: اتحادیه اروپا تکرار می کند که هر گونه راه حل پایدار برای مناقشه سوریه نیازمند یک گذار سیاسی واقعی مطابق با قطعنامه 2254 بیانیه ژنو سال 2012 است که طرف های سوری در قالب فرایند ژنو تحت هدایت سازمان ملل آن را مورد گفتگو قرار داده اند.

دومین کنفرانس سوریه در بروکسل که روزهای 24 و 25 آوریل برگزار می شود فرصتی برای کل جامعه بین المللی است که حمایت خود را از فرایند سیاسی در سوریه مجددا آغاز کنند و تعهدات جدیدی برای کمک به مردم سوریه بدهند.

از سوی دیگر، سخنگوی موگرینی اعلام کرد که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس نزدیک با آمریکا، فرانسه و انگلیس بوده و فردا هم در حاشیه نشست اتحادیه عرب در عربستان با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دیدار خواهد کرد. موضوع سوریه روز دوشنبه در جلسه وزیران خارجه اروپا در لوکزامبورگ بررسی خواهد شد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اروپا
سوریه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است