سازماندهی انتخابات در تدوام قبیله گرایی
انتخابات سازماندهی شده مبنای تداوم قدرت غنی است و یا هر رهبری که اصل را بر قبیله گرایی و پشتونیزم کردن افغانستان گذاشته باشد در دوره ای که رهبرانی همچون عطا و جنرال دوستم بی خبر از درد مردم تشنه مقام و قدرت هستند 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۷/۱/۲۶ کد خبر: 149783 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، کمیسیون انتخابات کشور آغاز روند ثبت نام از رای دهندگان را در انتخابات پارلمانی و شورای های ولسوالی ها اعلام کرد. قرار است در نخست از رای دهندگان ثبت نام صورت گیرد و سپس کسانیکه ثبت نام کرده اند در انتخابات شرکت کنند. اما آیا به چه میزان تذکره تقلبی در دست افراد است که بتوانند با آنها ثبت نام کرده و سپس در انتخابات رای بدهند و آیا رییس جمهور قبیله در این طریق نیز زمینه تقلب را فراهم کرده اند؟

و اما جناب غنی؛
اشرف غنی را می توان هم منفورترین رییس جمهور دانست و هم خوش اقبال ترین بی کفایتی که می توانست به بالاترین سطح قدرت در افغانستان دست یابد که تمامی آنها ریشه در برحه ای از زمان دارد که کرزی فردی جز وی برای انتقال قدرت نیافت تا یک کشور را در انتخابات از قبل سازماندهی شده به بازی بگیرد.

اشرف غنی که با تمامی توان، ایتلافی به وجود آورد از با نفوذترین چهره های غیرپشتون برای ایجاد حمایت مردمی و صندوق های رای که دوستم برای وی پر کرد در برابر سدی قرار گرفت که تاب تحمل وی را به آزمایش گذاشت و آن، شراکت قدرت با عبدالله عبدالله بود اما آنچه طی نزدیک به چهارسال عمر حکومت وحدت ملی رخ داد، پاکسازی قدرت از مهره های دردسر ساز با گزینه غیرپشتونی می باشد و به انزوا کشاندن رهبران قومی و سیاسی.

و اینک که دیگر جز عبداللهِ عزلت نشین سپیدار تمامی رهبران و مقام های بلندپایه که نظمِ قدرت پشتون را به چالش می کشاند در دورترین نقطه از حکومت به سر می برند، انتخابات ریاست جمهوری در یک قدمی است و می ماند سازماندهی دگرباره و نیاز به حضور جنرال دوستم.

رییس جمهوری که از مدت ها قبل خود را برای انتخابات آماده و حتی برنامه پنج ساله دولت آینده را نیز طراحی کرده بود با عطا محمد هرچند به قیمت فدا کردن امنیت شمال و ایجاد آشوب در کشور به توافق رسید و حال، آغوش به سوی جنرال دوستم با اعطای امتیاز بازگشت به کشور گشوده تا صندوق رای، بار دیگر وظیفه خود را در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایفا کند.

در این میان، رهبران جبهه مقاومت که چندی قبل با وجود حمایت های گسترده مردمی تن به معامله با ارگ دادند و کورسوهای امید را بدل به سرخوردگی کردند از صحنه سیاسی کنار می روند یا دگرباره بدل به سدی قدرتمند در انتخابات پیش رو می شوند؟

عطا می توانست رهبر بزرگ بخش اعظم مردم افغانستان حتی در میان برخی بانفوذان پشتون در جنوب شود اما در یک قدمی قدرت با پاپس کشیدن دیگر نه در رسانه ها حضور دارد و نه سخنرانی های پرشوری را صورت می دهد و دست از انتقادهای گسترده نسبت به عبدالله نیز برداشته است.

از سوی دیگر، کمیسیون باب طبع رییس جمهور که تاکنون نتوانسته حتی ابتدایی ترین کارهای مربوط به انتخابات را عملی کند همواره از کم کاری حکومتی می گوید که وابسته به آن است و از جانب دیگر، در وضعیت بغرنج امنیتی ناتوان از برگزاری انتخابات خارج از ولایت کابل می باشد چه رسد به جنوب، شرق و غرب.

انتخاباتی که در دوران جدید افغانستان سازماندهی شد اکنون با یک کمیسیون وابسته و حکومتی که از دل ناامنی به بقای خود ادامه می دهد در صورت برگزاری آنهم در ناامنی های گسترده پرتقلب تر خواهد بود آنهم در پیروزی های نامزدهای از قبل تعیین شده.

حال با وجود سازماندهی انتخابات و فروکش کردن جنجال شمال، آیا جنرال دوستم باردیگر اشتباه انتخابات گذشته را تکرار خواهد کرد یا بدل به رهبری برای به چالش کشیدن قدرت حکومت وحدت ملی می شود؟

اشرف غنی که همواره در سفرهای ولایتی خود به دنبال موفقیت های سیاسی می باشد تا حمایت قومیت های پشتون را کسب کند هیچ گاه به شمال سفر نکرد زیرا به خوبی می داند نه مقامی چشم انتظار رییس جمهور قبیله گراست و نه مردم، دل خوشی از بانی ناامنی ها دارد اما وضعیت برای مناطق پشتون نشین فرق بسیار دارد.

برخی از رهبران پشتون با وجود مخالفت با اشرف غنی اما همواره حامی وی در قدرت بوده اند زیرا به خوبی می داند که وی فردی است بی محابا برای به انزوا کشاندن رهبران غیرپشتون دردسر ساز.

حقیقت تکرار تلخ این بود که بزرگان شمال با وجود حمایت های وسیع مردمی تهی از عقلانیت سیاسی با سو استفاده از احساسات مردم تن به خفت و معامله دادند و راه را بر هر قبیله گرایی و سپس افراط گری هموار کردند.

انتخابات سازماندهی شده با کمیسیونی وابسته تهی از اختیار، مبنای تداوم قدرت اشرف غنی است و یا هر رهبری که اصل را بر قبیله گرایی و پشتونیزم کردن افغانستان گذاشته باشد در دوره ای که رهبرانی همچون عطا محمد و جنرال دوستم بی خبر از درد مردم تشنه مقام و قدرت هستند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
اشرف غنی
نظرات بینندگان:

>>>   اشرف غنی نزد مردم عام منفور ، تشنه قدرت وقومگرا نیست صرف نزد دزدان وآدمکشان منفوراست همچنان تشنه قدرت کسانی است که چوکی ریاست جموری را بیرون ازمرز مملکت مسافرمیساختند
ازطرف دیگردرافغانستان تنها دوستم وعطا نیست کسانی دیگری هم نیز وجود دارد

>>>   نتیجه انتخابات از همی حاله معلوم اس !

>>>   با ثبت تذکره های تقلبی هیچ وقت نمی توان انتخابات را قانونی و شفاف گفت این بار تقلب و بی حیاحی در انتخابات واضح و آشکار است با این تذکره های کهنه که از هزاران تقلب بر خودار است شما میدانید که نیم از پشتون های پا کستان هم شناختی کارت پاکستانی دارند و هم تذکره افغانی . هر چه به فایده شان بود همان طرف میروند و رای میدهند زیرا در دولت حمایت گر دارند .مثل که پایه برق را ماین گزاری میکنند و هنوز هم دولت حمایت میکند . در حالیکه باشندگان همان قریه مقصر هستند که در بین شان طالب تغذیه میشود تجهیز میشود و کمک میشود

>>>   فقط آنعده افغانها بنام "انتخابات"، آنهم انتخابات "شفاف" ، دهل زده میروند که یا وابسته به امریکا هستند، یا هنوز از خوردن خون مردم سیر نشده اند، یا مانند گلبدین برای خوردن پوست و استخوان مردم تازه نفس اند و یا انهایی که صاف و ساده احمق اند!!!

>>>   صیاد صاحب را بگویید که محافظ خود باشند که کدام .....در شکم پندیده اش با چاقو نزند که خدا نخواسته نصف کابل را چتلی نگیرد!!!

>>>   امر اشرف غنی صاحب بالای مامورین دولتی که با فامیل شان به حوزه های ثبت نام بروند نه حقوقی و منطقی است ونه عملی .اول اینکه در یک خانواده در صورتیکه
زوجین حیات باشند صرف دو رای است بقیه که زیرسن اند حق رای دادن ندارند
آولاد که به سن قانونی رسیده انها اختیار خود را دارند و مجبور کردن آنها به
معنی اینست که رییس حمهور حق استعمال زور را برای رای دادن در خانواده
و بیرون ازان به رسمیت می شناسد و این به مسوولیت وجدانی و اجتماعی او تمام می شود. زوجین هم هر واحد اختیار رای خود را دارند .
۲- این از حقوق اساسی شهروندی است که رای دادن آزاد است و قانون اساسی هم در ماده ۸۳ آنرا ( آزاد ،عمومی ،سری و مستقیم ) خوانده
مگر آقای رییس صاحب جمهور از قانون بی خبر است ‌؟ خدا نکند .
م.ش . فروغ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است