از تقلب کارت رای دهی تا تقلب ثبت نام ها
آیا حکومت در روند ثبت نام ها با توجه به نفوس هوایی برای میلیون های رای دهنده خیالی پشتون تذکره توزیع می کند یا رای دهندگان خیالی در مراکز خیالی اقدام به رای دادن خیالی می کنند؟ 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۹    ۱۳۹۷/۱/۲۶ کد خبر: 149834 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،برگزاری انتخابات در دوران جدید افغانستان وارد هشتمین تجربه خود می شود که انتخابات پارلمان پس از سه سال تاخیر با ثبت نام رییس جمهور و ریاست اجرایی اولین گام خود را برداشت، روندی جدید در انتخابات کشوری که حکومت های آن بنا به تقلب و معامله شکل گرفت و نمایندگانی که با امتیاز زور و ثروت راهی مجلس شدند.

رهبران دولت وحدت ملی با سخنرانی های مشابه در اولین گام برگزاری انتخابات که از این پس بدون کارت رای دهی و بنا به ثبت نام رای دهندگان صورت می گیرد، حرکت های انتخاباتی ریاست جمهوری را قبل از همه شروع کردند از سفرهای ولایتی _ تبلیغاتی رییس جمهور گرفته تا تلاش های عبدالله برای انتخابات پیش رو و جریان های سیاسی در سهم گیری و رسیدن به جایگاه در دولت بعدی.

در این میان، به دلیل اقدامات حکومت که با سنگ اندازی مانع اصلاحات انتخاباتی و ایجاد تنش ها با درج نام افغان در شناسنامه های الکترونیک شد، انتخابات پارلمان سال ها و ماه ها به تعویق افتاد و در تازه ترین تغییر با تعیین ماه میزان که به دلیل نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری زیر سایه آن قرار گرفته است و بماند که شورای ولسوالی ها در گیرودار تب و تاب دیگر انتخابات بیشترین زمینه تقلب را دارد.

از سوی دیگر، این احتمال وجود دارد که انتخابات پیش رو در یک زمان برگزار شود که این نیز در راستای سازماندهی انتخابات پارلمان، ولسوالی ها و ریاست جمهوری می باشد تا همان تعداد رای دهنده نیز در مواجه با لیست های بلندبالای نامزدان، سردرگم شود و راه بر تقلب و معامله هموار.

و زمانیکه حکومت با قدرت زور به خواست های انتخاباتی خود جامعه عمل پوشانده و یک کمیسیون وابسته در اختیار دارد با سازماندهی انتخابات در ثبت نام رای دهندگان اولین گام را برداشت و حال با وجود حاکمیت 50 فیصدی طالبان بر جغرافیا و جمعیت افغانستان، چرا زمان و هزینه ای که برای ثبت نام رای دهندگان صورت می گیرد، صرف توزیع شناسنامه های الکترونیک نمی شود؟

در حالیکه جدای از مناطق تحت نفوذ گروه های تروریستی که در دایره انتخابات نمی گنجد، حتی مناطق تحت حاکمیت حکومت مملو از باشندگان فاقد شناسنامه های الکترونیک است و به عبارتی، در اکثر ولایت ها بیش از سی فیصد مردان و نیمی از زنان فاقد مدارک لازم برای شرکت در انتخابات می باشند.

از جانب دیگر، حکومت برای کاهش انتقادها از تقلب های گسترده در انتخابات، مدعی است که ثبت نام رای دهندگان مانع تقلبی می باشد که در کارت های رای دهی صورت گرفت در حالی که با توجه به نفوس بالای بدون شناسنامه الکترونیک، ناامنی های گسترده، عدم تمایل مردم به شرکت در انتخابات و مهم تر از آن، بی کفایتی و ضعف کمیسیون در سازماندهی مراکز ثبت نام و برگزاری انتخابات، گواه بر تقلب به مانند گذشته می باشد و ثبت نام ها تنها سرپوشی است بر عمق سازماندهی ها برای انتخابات پیش رو.

اشرف غنی که دیگر نمی تواند بیش از این پارلمان نامشروع را با فرمان های غیرقانونی دوام دار کند نگران مجلس آینده نیز نمی باشد زیرا بنا به اقداماتی که در راستای انتخابات باب طبعِ ارگ صورت داده است، اکثر نامزدان از قبل تعیین شده به پیروزی می رسند.

شمارش نفوس هوایی در راستای بازی حکومت در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بیش از اینکه در فرافکنی ها و آمارها واهی، مردم را فریب دهد، مزحک است و نشان می دهد که غنی در راستای پشتونیزم کردن افغانستان و به صلح کشاندن طالبان حاضر به چه کارهای است و اگر جابه جایی قومیت های رانده شده پاکستان و امتیاز دهی به گروه های تروریستی نتوانست جمعیت پشتون ها را افزایش دهد از مانور هوایی برای ثبت نفوس استفاده می کند آنهم در حالی که به یکباره مناطق مرکزی و شمالی ریزش 50 فیصدی جمعیت پیدا کرده و مناطق جنوب و پشتون نشین با افزایش معجزه آسای 100 فیصدی جمعیت!

و به استناد به چنین آمارهای دروغین، کمیسیون انتخابات اقدام به ثبت نام رای دهندگان می کند، تقلبی که اگر از روند کارت های رای دهی افزون تر نباشد کمتر نخواهد بود و حال با توجه به مشکل بودن جعل شناسنامه های الکترونیک سوال این است که حکومت چگونه موفق به ثبت نام میلیون ها رای دهنده در مناطق پشتون نشین و جنوبی با توجه به ناامنی های گسترده در آن می شود؟ آیا خود اقدام به در اختیار قرار دادن تذکره ها خواهد کرد یا رای دهندگانی خیالی در مراکز و صف های خیالی اقدام به رای دادن خیالی می کنند اما آمارها در واقعیت جانب نامزدهای مشخص را می گیرد؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
تقلب
نظرات بینندگان:

>>>   نتیجه از همین حالا معلوم است حیف مصارف واین مصروفیت ها ووقت ضایع ساختن ها

>>>   اسلن انتخابات یعنی چه؟ خب معلومه که تعغیری نمیکند حمین توری میمونه دوباره همین داستان گوی موش میماند

>>>   متاسفانه یک تعداد مهاجربدون تاریخ وهویت با خیانت ووطن فروشی ومزدوری اجنبی توانستند 250سال بر سرنوشت اقوام اصیل این کشور مسلط شوند .وهنوز هم بقای خود را در نوکری اجنبی میدانند .و میدانند بدلیل اینکه ریشه در این مملکت ندارند.اگر یک روز نتوانند رضایت اربابان خارجی خود را کسب نمایند .دیگر در این کشور حرفی برای گفتن ندارند. وبرای این مسئله یک روز در لباس پادشاه وطن فروش در میایند وروزی دیگر در لباس طالب وداعش.
این ..... خودحتی نام خراسان عزیز را بد کرده واز نام پر جلال وتاریخ درخشان تبدیل به کشوی پر از اه وناله وفغان با هویت انتحار وانفجار ومواد مخدر ، ریش بلند پر شپش ولونگی مردار لباس پر تعفن به جهانیان عرضه داشته .واین .... خود وظلم خود افتخار میکنند وانرا مایه مباهات وافتخار میدانند .وان دلیلش دوری از تمدن وفرهنگ است .

>>>   اى مردمك هاى كوسفندى افغانستان كدام انتخابات ؟ حيف وقت تان كه ضايع مى كنيد . أيا غنى وعبداله را مردم تعين كرده يا جان كرى وزير خارجه أمريكا ؟ باز هم طبق معمول از طرف أمريكا تعين مى شود .

>>>   گلبیدین میگوید:
باید مهاجرین پاکستلان از دادن رای محروم نشوند !!
هدفش رای گرفتن از نذکره های است که آی اس آی در بدل سی کدار دروزیرستان برای پا کستانی ها توزیع میکند
گلبیدین می خواهد از رای پاکستانی ها وطالبان به نفع خود سو استفاده کند
اگرموضوع استفاده از رای مهاجرین نباشد ، مهاجرین را سیل ببرد گلو در قصه شان نیست این ددلسوزری کاذبانه صرف بخاطر رای های جعلی است

>>>   احمدزی کوچی یک فریبکار بسیار ماهر است. جلوی این شخص فریبکار دروغگو باید گرفته شود

>>>   به نظر بنده انتخابات کاملا یک پروسه پوسیده،ناکام و ضایع شدن سرمایه و وقت است. در غیر ان طالب تقویت میشود تا دیگر اقوام را به قتل برساند و پایه های برق و دیگرسهولتهای زندگی مردم تخریب نماید. رئیس جمهور نیز از قوم پشتون است ، سرمایه های ملت نیز بدست پشتون است، بنا چرا انتخابات باید صورت گیرد باید اینها یعنی پشتونها که خود را 80 فیصد قلمداد میکنند حکومت را مطلقا تسلیم شوند و برای مردم امنیت و رفاه بیاورند، اما اینطور نشود که پشتونها یعنی غلجیها و درانی ها بالای قدرت بجگند.
عارفی

>>>   کلیمۀ (تقلب) با داشتن مفهوم عمومیت کاربردی در همه امور، اینک به یک سمبول خاص برای تیم بازنده در انتخابات افغانستان شده است، بیشترین کاربرد این کلیمه به جمعیت اسلامی تعلق گرفته است که با پر رویی شکستش را به هیچصورت نه پذیرفته و موفقیت رقیبانش را نماشی از تقلب میداند! یعنی اگر منهای جمعیت اسلامی کس دیگری در انتخابات پیروز شود تقلب است!
مضحک و خنده آور است که اونیکه در طول سالیان متمادی به نام جهاد بر مردم ظلم نموده و تا فعلاٌ هم دارندۀ گروه های تروریستی، قاچاقبر و اختتافگر در شهرها بوده و از این طریق منافع اش را دنبال میکند، انتظار دارد که در انتخابات هم مورد تائید مردم باشد!!
من مطمئنم که ملت افغانستان به هیچ جهادی دیگر رأی نخواهند داد، در صورتیکه انتخابات به راستی شفاف باشد، هر چند جهادی ها هنوز هم مغرور به سلاح های دستداشته و بانداهای تروریستی خود اند اما تصفیه حساب با این گروه های جنایتکار صر با رفتن در پای صندوقها رأی است ولو که با تقلب هم همراه باشند. بگزار جهادی ها با ملاحظۀ سرنوشت شان در انتخابات بخود بیایند و بدانند که مردم از این گروه چقدر نفرت دارند.
میهن زرغون


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است