لودریان سناریوی جدید غرب علیه سوریه را کلید زد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۲    ۱۳۹۷/۱/۲۷ کد خبر: 149854 منبع: پرینت

در حالی که اقدام یک جانبه و بدون مجوز آمریکا و متحدانش علیه دولت قانونی و مشروع بشار اسد با محکومیت های جهانی روبرو بوده است، وزیر خارجه فرانسه در سناریویی جدید، نگرانی خود را از عملیات آتی ارتش سوریه در شهر ادلب اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره وقوع فاجعه انسانی در ادلب سوریه که همچنان در کنترل مخالفان دولت سوریه قرار دارد و هدف بعدی ارتش سوریه است، هشدار داد.

لودریان گفت: هم اکنون استان ادلب بیش از دو میلیون سکنه دارد که صدها هزار مخالف سوری در ماه های گذشته به آنجا نقل مکان کرده اند. ارتش سوریه در یک سال گذشته برخی مناطق را از دست شورشیان آزاد کرده است و به ناچار مخالفان به ادلب پناهنده شده اند.

لودریان در ادامه افزود: خطر وقوع فاجعه انسانی جدید در شهر ادلب مانند آنچه که در شهر دوما شاهد آن بودیم، وجود دارد و سرنوشت ادلب باید از طریق روند سیاسی که خلع سلاح شبه نظامیان را تضمین کند، مشخص شود.

وزیر خارجه فرانسه با بیان این مطلب که پاریس تمام تحولات سوریه را زیر نظر دارد، مدعی شد روسیه همه حقایق در سوریه را انکار می کند. مسکو نمی تواند حمایت خود را از دمشق توجیه کند.

لودریان تاکید کرد که روسیه عملا در سال های 2013 و 2015 استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی را تکذیب کرده بود اما بر اساس گزارش های بازرسان سازمان ملل، دولت سوریه مسوول این حمله های در آن زمان اعلام شده بود.

بعد از تصرف غوطه شرقی از سوی ارتش سوریه اینک این نیروها متوجه استان جنوبی درعا خواهند شد. غوطه شرقی که نزدیک به پنج سال مقاومت کرد، سرانجام در غروب همان روزی که حمله نظامی غربی‌ ها صورت گرفت، بطور کلی پاکسازی شد.

طی سال های اخیر درعا یکی از کانون‌های مقاومت برابر بشار اسد بوده است. بیش از 70 درصد این استان در دست نیروهای شورشی و یا باقیمانده‌ های داعش است.

در واقع باید گفت که آزادسازی غوطه شرقی به معنای پایان تهدیدها علیه پایتخت است. این پیروزی نقطه عطف و تحول بزرگ راهبردی و نمادین در جنگ سوریه است چرا که غوطه شرقی از اولین پایگاه های شورش علیه دولت بشار اسد در سوریه محسوب می شود. علاوه بر این منطقه غوطه شرقی در دروازه دمشق، پایتخت و مرکز قدرت سوریه قرار دارد و از این رو از اهمیت راهبردی بسیار زیادی برخوردار است.

اینک بعد از تسلط ارتش سوریه به غوطه شرقی، منطقی است که دولت، نیروهای خود را در جنوب مستقر سازد تا تکلیف درعا را هم روشن کند اما به نظر می رسد غرب در حال نگارش سناریوی جدیدی علیه بشار اسد است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سوریه
لودریان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است