آمریکا راهبرد خاصی برای سوریه ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۱    ۱۳۹۷/۱/۲۷ کد خبر: 149858 منبع: پرینت

رادیو فرانسه در تحلیلی تاکید کرد: در حالی که تنها دو روز از اقدام نظامی آمریکا و متحدانش عیله سوریه می گذرد، بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی این پرسش را مطرح می کنند که راهبرد آمریکا در قبال سوریه چیست و بسیاری از آنها معتقدند واشنگتن در سوریه هیچ راهبردی ندارد.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، عملیات نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه هیچ تاثیری بر بن‌بست سیاسی موجود نداشته است. در حالی که نیکی هیلی در نشست شورای امنیت تاکید کرد که استراتژی آمریکا در سوریه فرقی نکرده، اما همه از خود می‌ پرسند 'کدام استراتژی؟'

فیصل ایتانی کارشناس امور سیاسی و تحلیلگر مقیم آمریکا در اینباره گفت: 'در حمله نظامی اخیر علیه سوریه، فقط به مراکز نگهداری و تولید سلاح شیمیایی ضربه زده شد، اما حتی به ابزار و وسایل کاربرد این سلاح‌ ها هیچ آسیبی نرسید'.

در همین ارتباط، سناتور 'جان مک کین' رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا از تجاوز نظامی غرب به خاک سوریه ‏استقبال ولی اذعان کرد چنین حملاتی بدون وجود ارایه راهبرد مشخص از سوی ترامپ برای سوریه و منطقه بی نتیجه خواهد بود.‏

در این وضعیت نیروهای دولتی سوریه برای یکپارچه کردن کشور و نابودی همه کانون‌ های مخالفت و مقاومت تلاش می‌ کنند. بعد از تصرف غوطه شرقی از سوی ارتش سوریه اینک این نیروها متوجه استان جنوبی درعا خواهند شد. غوطه شرقی که نزدیک به پنج سال مقاومت کرد، سرانجام در غروب همان روزی که حمله نظامی غربی‌ ها صورت گرفت، بطور کلی پاکسازی شد.

طی سال های اخیر درعا یکی از کانون‌ های مقاومت برابر بشار اسد بوده است. بیش از 70 درصد این استان در دست نیروهای شورشی و یا باقیمانده‌ های داعش است.

در واقع باید گفت که آزادسازی غوطه شرقی به معنای پایان تهدیدها علیه پایتخت است. این پیروزی نقطه عطف و تحول بزرگ راهبردی و نمادین در جنگ سوریه است چرا که غوطه شرقی از اولین پایگاه های شورش علیه دولت بشار اسد در سوریه محسوب می شود. علاوه بر این منطقه غوطه شرقی در دروازه دمشق، پایتخت و مرکز قدرت سوریه قرار دارد و از این رو از اهمیت راهبردی بسیار زیادی برخوردار است.

اینک بعد از تسلط ارتش سوریه به غوطه شرقی، منطقی است که دولت، نیروهای خود را در جنوب مستقر سازد تا تکلیف درعا را هم روشن کند.

اما مساله مهمی که وجود دارد آن است که درعا در نزدیکی مرزهای اردن و اسراییل قرار دارد و در نتیجه عملیات نظامی در این منطقه حساسیت خاصی خواهد یافت.

البته باید گفت که به غیر از درعا، استان ادلب واقع در شمال غربی کشور سوریه در نزدیکی مرز ترکیه نیز تقریبا بطور کلی از دست دولت سوریه خارج است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
سوریه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است