ترکیه از آمریکا جنگنده اف 35 می خرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۳    ۱۳۹۷/۲/۲۰ کد خبر: 150872 منبع: پرینت

معاون وزارت صنایع دفاعی ترکیه در مورد لایحه تحریم فروش تجهیزات نظامی به ترکیه توسط سناتورهای آمریکایی اعلام کرد: آمریکا اولین فروند از جنگنده‌های اف-35 خریداری شده توسط ترکیه را در 21 ژوین تحویل خواهد داد.

«اسماعیل دمیر» معاون وزارت صنایع دفاعی ترکیه در مورد لایحه تحریم نظامی ترکیه توسط سناتورهای آمریکایی اعلام کرد: آمریکا اولین فروند از جنگنده‌ های اف-35 خریداری شده توسط ترکیه را در 21 ژوین تحویل خواهد داد. این توافق دو جانبه بین دولت‌ های آمریکا و ترکیه است.

جنجال سناتورهای آمریکایی در کنگره علیه ترکیه هیچ تاثیری بر این توافق نخواهد داشت. برای تحویل جنگنده اف-35 نیاز به اجازه هیچ کسی نداریم، چرا که مجوز فروش اف-35 به ترکیه قبلا صادر شده است و دولت آمریکا ملزم به اجرای توافقات صورت گرفته با ترکیه است.

ترکیه یکی از شرکای نه‌گانه آمریکا برای استفاده از جنگنده اف-35 است. پروژه فروش اف-35 یک توافق دو جانبه است. ترکیه برای این پروژه بیش از یک میلیارد دالر پول به آمریکا پرداخت کرده است. این پروژه صرفا منحصر به خرید و فروش جنگنده نیست. ترکیه 100 فرونده جنگنده اف-35 به آمریکا سفارش داده است که پس از تحویل اولین محموله در 21 ژوین، خلبانان خود را برای آموزش به آمریکا خواهیم فرستاد که جزوی از توافق است.

در پاییز 2019 محموله دوم از جنگنده‌ ها تحویل خواهیم گرفت.

گفتنی است، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تحریم فروش جنگنده اف-35 به ترکیه توسط آمریکا گفته بود: آمریکا حق ندارد قرارداد فروش جنگنده‌ های اف-35 به ترکیه را ابطال کند. در این صورت با واکنش سخت ترکیه مواجه خواهد شد. در هفته آینده به واشنگتن خواهم رفت و در این خصوص با مسوولان آمریکایی گفتگو خواهم کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است