موج اعتراضات در آستانه سفر پادشاه بحرین به انگلیس
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۸    ۱۳۹۷/۲/۲۲ کد خبر: 150915 منبع: پرینت

تصمیم پادشاه بحرین برای سفر به انگلیس موجی از اعتراضات را برانگیخته است.

به گزارش العربی الجدید، "حمد بن عیسی آل خلیفه" پادشاه بحرین اواخر هفته جاری برای حضور در مسابقات سوارکاری به میزبانی الیزابت سوم ملکه انگلیس، به این کشور سفر می‌ کند.

بر اساس این گزارش، پادشاه اردن و شماری از مسوولان اماراتی در مسابقات سوارکاری در شهر "ویندسور" اقامتگاه سلطنتی انگلیس حضور خواهند یافت و این در حالی است که انگلیس با انتقاداتی مبنی بر عدم توجه به سابقه این دو حکومت در زمینه حقوق بشر روبرو است.

از سوی دیگر فعالان انگلیسی و بحرینی فعالیت‌ های مختلفی را در اعتراض به میزبانی انگلیس از پادشاه بحرین برگزار خواهند کرد و از دولت انگلیس می‌ خواهند که در بهبود چهره سازمان‌ هایی که به نقض حقوق بشر می‌ پردازند و معارضانشان را زندانی می‌ کنند، شرکت نکند.

یک معارض بحرینی که خواست نامش فاش نشود گفت: اعتراضاتی که به سفر پادشاه بحرین می‌ شود متنوع و از طریق همکاری با تشکل‌های حقوقی انگلیسی و بحرینی خواهد بود.

وی افزود: دلیل اعتراض به این سفر، شناسنامه پادشاه بحرین است که سرشار از نقض سنگین حقوق بشر همچون شکنجه و بازداشت اجباری هزاران نفر از شهروندان بحرینی به دلایل سیاسی است.

این منبع بحرینی گفت که انگلیس دیگر به حقوق بشری که نظام بحرین آن را نقض می‌ کند و مشارکت بحرین در جنگ علیه یمن توجهی نمی‌ کند.

وی از شکایت آکادمی حقوق دمکراسی بحرین علیه شرکت‌ های حامی سوارکاری که حمد بن عیسی آل خلیفه در آن حضور خواهد یافت خبر داد.

به گفته این منبع، 22 عضو مجلس عوام انگلیس با تنظیم شکایت‌ نامه‌ ای از دولت انگلیس خواستند که درباره شکنجه‌ هایی که ناصر بن حمد انجام می‌ دهد تحقیق کرده و همچنین "احمد الوداعی" معارض بحرینی را آزاد کنند.

این شکایت‌ نامه از دولت انگلیس خواسته که از حق تظاهرات کنندگان بحرینی مقیم انگلیس حمایت کند و همچنین از تجاوز دستگاه‌ های امنیتی بحرین علیه آنها و خانواده‌هایشان جلوگیری کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر وضعیت حقوقی در بحرین را فاجعه‌ بار خوانده است، زیرا در تمام زندان‌ های این رژیم شکنجه برقرار است و بیش از 600 بحرینی از سال 2012 تاکنون سلب تابعیت شده‌ اند.

با وجود همه این اقدامات تجاوزکارانه، دولت انگلیس از نظام بحرین حمایت می‌کند و با این کشور قردادادهای فروش سلاح به ارزش میلیون‌ ها دالر امضا می‌کند.

سید احمد الوداعی مدیر آکادمی آزادی و دمکراسی بحرین در واکنش به این سفر گفت: پادشاه بحرین در مسابقه سوارکاری شرکت کرده تا چهره خود را که شناسنامه اقدامات سرکوبگرانه‌ اش در بحرین و خارج، آن را سیاه کرده، خوب جلوه دهد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بحرین
انگلیس
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است