ترامپ ضربه ای جدی به روابط آمریکا و اروپا وارد کرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۱    ۱۳۹۷/۲/۲۳ کد خبر: 150947 منبع: پرینت

نشریه آلمانی اشپیگل نوشت: دونالد ترامپ با تصمیم به خروج از توافق هسته ای ایران ضربه ای جدی به روابط آمریکا و اروپا وارد کرد و این باید زنگ هشداری برای اروپایی ها برای حرکت به سمت یک سیاست خارجی مشترک جدید باشد.

اشپیگل در گزارشی افزود: ترامپ با این اقدام خود همچنین خطر جنگ در خاورمیانه را افزایش داد اما یک نتیجه این اقدام قطعی است و آن اینکه روابط آمریکا و اروپا بطور جدی لطمه دیده است.

این نشریه آلمانی با بیان اینکه برجام یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی در سال های اخیر بوده است،یادآورشد: ترامپ در عین حال به عنوان یک عامل وحدت بخش در اروپا عمل کرده و از روز سه شنبه که خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، اروپایی ها در بهت و حیرت و همچنین با خشم از این اقدام غیرمسوولانه وی و مخالفت با آن، متحد شده اند.

اشپیگل با یادآوری اینکه خروج واشنگتن از برجام، خطرناک ترین اقدام یک رییس جمهوری آمریکا پس از تصمیم به جنگ با عراق در سال 2003 است، افزود: این خطر واقعی وجود دارد که تنش ها در خاورمیانه آشفته وخیم تر شود و حتی به بروز یک جنگ منجر شود. اکنون حال و هوا در برلین، پاریس و بروکسل یادآور دوران پیش از جنگ عراق است با این تفاوت که در آن زمان انگلیس و ایتالیا از رییس جمهوری وقت آمریکا حمایت کردند اما اروپا اینبار یکصدا از برجام حمایت و با اقدام واشنگتن مخالف است. با این حال مشخص نیست اروپا چطور می تواند از این توافق دفاع کند هر چند حمله به برجام حمله به غرور سیاست خارجی اروپا است.

نشریه آلمانی نوشت:در واقع آمریکا از برجام خارج نشده بلکه با اعمال دوباره تحریم ها این توافق را نقض کرده است. این دیدگاهی است که در اروپا و برلین وجود دارد. ترامپ با این کار بیش از هر رییس جمهوری دیگری در آمریکا، اروپا را تحقیر کرده است.

بر اساس این گزارش، در روزهای پس از بیانیه ترامپ و اعلام خروج از برجام، برلین، پاریس و لندن بارها گفته اند که به اجرای برجام ادامه خواهند داد و وضعیت برای شرکت هایی که می خواهند با ایران کار کنند خیلی تفاوتی نخواهد کرد و راهکارهایی برای حمایت از شرکت ها در حال بررسی است اما در برابر این پرسش که این راهکارها دقیقا چگونه خواهند بود، جواب مشخص و کافی وجود ندارد.

اشپیگل ادامه داد: این شرایط با یک زنگ بیدارباش و آغاز حرکت اروپایی ها به سمت یک سیاست خارجی مشترک جدید می تواند همراه باشد. آیا اروپا به تحمل تحقیرهای ترامپ ادامه می دهد یا قصد دارد به عنوان یک نیروی دیپلماتیک در برابر آمریکا عمل کند؟

در پی اعلام خروج آمریکا از برجام و بی اعتنایی تحقیرآمیز ترامپ رییس جمهوری آمریکا به چندین ماه تلاش و رایزنی دیپلماتیک اروپایی ها که در طرح روی جلد نشریه آلمانی اشپیگل با نشان دادن انگشت وسط به اروپا بخوبی مجسم شده است!، اکنون به نظر می رسد که اروپایی ها از خواب غفلت بیدار شده و اینبار در تلاش هستند تا به هر نحو ممکن از منافع خود در برابر یکه تازی و یکجانبه گرایی آمریکا محافظت کنند. اما مساله اصلی این است که اروپایی ها تا چه حد از اراده سیاسی لازم برای رویارویی با آمریکا برخوردارند و تا چه حد برای محافظت از منافع خود در برابر واشنگتن و همچنین تضمین منافع ایران و حفظ برجام جدیت دارند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
اروپا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است