کشورهای عربی از ترس آمریکا از قدس دفاع نمی کنند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۹    ۱۳۹۷/۲/۲۳ کد خبر: 150950 منبع: پرینت

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورهای عربی از ترس آمریکا از فلسطین و قدس دفاع نمی کنند.

چاووش اوغلو روز شنبه در نشست خبرنگاران عرب در استانبول از انفعال کشورهای عربی در مساله قدس و فلسطین انتقاد کرد و افزود: این وضعیت بسیار خطا و اشتباه ناگواری است و تاریخ و امت آن را نخواهد بخشید.

وی همچنین تصمیم آمریکا در انتقال سفارت به شهر قدس را اشتباه خواند و بیان کرد: باید در مقابل این تصمیم ایستادگی مشترک نشان دهیم.

وی تصریح کرد: در جهان اسلام به ویژه در اتحادیه عرب شاهد تردید‌ و حتی عقب‌نشینی‌ در مساله دفاع از قدس و فلسطین هستیم.

چاووش اوغلو تاکید کرد: اگر هیچ کس از فلسطین دفاع نکند و همه در قبال قدس ساکت باشند، باز ترکیه آرام نمی نشیند و به دفاع از این قدس شریف و فلسطین ادامه خواهد داد.

وی با بیان این که ترکیه تلاش می کند تا از ظرفیت سازمان همکاری اسلامی برای حل مسایل جهان اسلام استفاده کند، گفت: ترکیه در راستای کمک به حل مشکلات منطقه تمام سعی خود را می کند.

وی اوضاع یمن را دردناک دانست و خواستار برقراری فوی آتش بس در یمن شد و افزود: باید برای ارایه کمک های انسانی و حل و فصل مساله به صورت سیاسی٬ دوباره مذاکرات از سر گرفته شود.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: اگر برای حل مساله سوریه هم راه حلی جستجو نشود، مبارزه با تروریسم نیمه تمام می ماند و ناموفق خواهد بود.

وی برگزاری انتخابات را برای حفظ تمامیت ارضی و مرزی عراق بسیار مهم دانست و اظهار کرد: ادامه مبارزه با تروریسم در هر دو کشور سوریه و عراق امری ضروری است و هیچ کدام از این دو کشور نمی توانند بگویند که مبارزه آنها با تروریسم به پایان رسیده است.

چاووش اوغلو با اشاره به حضور گروه های تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک)، یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و داعش در این دو کشور گفت: مبارزه مشترک با این گروه ها را بعد از انتخابات عراق ادامه خواهیم داد.

نشست روزنامه نگاران و خبرنگاران عرب با حضور 60 نمایندگانی از 18 کشور عربی با حمایت شهرداری استانبول در این شهر برگزار شد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
فلسطین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است