انگلیس یک میلیارد دالر سلاح به ترکیه فروخته است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۹    ۱۳۹۷/۲/۲۳ کد خبر: 150952 منبع: پرینت

انگلیس باوجود انتقاد اروپا از عملکرد حقوق بشری ترکیه در برخورد با عاملان کودتای 2016، در اقدامی دوگانه بیش از یک میلیارد دالر سلاح به این کشور فروخته است.

«میدلیست آی» در گزارشی اختصاصی از رویکرد دوگانه اروپایی‌ ها در برخورد با ترکیه خبر داد و اعلام کرد از زمان وقوع کودتای نافرجام 2016، انگلیس بیش از یک میلیاررد دالر تسلیحات به دولت آنکارا فروخته است!

این درحالی است که سرکوب کودتای ترکیه تا، موجی از بازداشت‌ و اخراج کارکنان دولت از نظامی گرفته تا قضات و فرهنگیان و کسبه عادی را در پی داشته و همین امر موجب شده تا اروپا نوک پیکان انتقاد خود را به سوی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور بگیرد.

عدم رعایت مسایل حقوق بشری از سوی ترکیه تاحدی از جانب اروپایی‌ ها مهم جلوه داده شد که طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را نیز به حاشیه راند و بعدها هم وقتی پای برگزاری همه‌ پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه به نفع تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و افزایش حدود اختیارات اردوغان پیش آمد؛ همین اروپایی‌ ها با تکرار بهانه‌ های حقوق بشری خود، مانع از سخنرانی مقام های آنکارا در راستای تبلیغ به نفع همه‌ پرسی شدند.

با‌این‌حساب، اگرچه انگلیس یکی از تامین‌ کنندگان سلاح منطقه محسوب می‌ شود؛ رفتارش در واگذاری تسلیحات به ترکیه مغایر با ژست این روزهای اتحادیه اروپا است.

گزارش میدلی ایست آی در حالی منتشر می‌ شود که اردوغان از فردا یکشنبه به مدت 3 روز میهمان ترزا می نخست‌وزیر انگلیس است. ظاهرا با توجه به نزدیکی برگزیت و نیاز انگلیس به تقویت توافق‌ های تجاری دوجانبه یا حتی چندجانبه، لندن اصلا دنبال تضعیف رابطه تجاری با آنکارا نیست و واقعیت آن است که درمقایسه با سایر کشورهای اروپایی، در واکنش به سیل بازداشت‌ هایی که در ترکیه می‌ گذرد، از همان ابتدا سکوت اختیار کرد.

از سوی دیگر، سود ناشی از فروش تسلیحات به ترکیه تاحدی برای لندن وسوسه‌انگیز است که ظاهرا به این مساله که ممکن است از آنها علیه متحدان کرد سوری استفاده شود نیز اهمیتی نمی‌ دهد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انگلیس
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است