عبدالله: وضعیت آب و هوا در کابل نگران‌کننده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۷    ۱۳۹۷/۲/۲۴ کد خبر: 150971 منبع: پرینت

نشست کمیسیون جلوگیری از آلودگی آب و هوا، روز یکشنبه، 23 ثور تحت ریاست داکتر عبدالله، رییس اجرایی کشور در قصر سپیدار برگزار شد.

در این جلسه، نخست مسؤولان ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، از کارکردهای‌شان گزارش ارایه کرده، افزودند: وضعیت آب و هوای شهر کابل نگران کننده است و لازم به اقدامات عملی است تا عوامل مضر برای آب و هوا از میان برداشته شود. آنان فعالیت‌های ریگریشن‌ها در شهر کابل و داش‌های خشت‌پزی در اطراف پایتخت را به گونۀ غیر قانونی و بی رویه، نگران کننده توصیف کردند.

بعد از آن مسؤولان وزارت معادن نیز از فعالیت‌های غیر قانونی شماری از شرکت‌های ریگریشن یادآوری کرده افزودند: این وزارت تا اندازۀ فعالیت‌های بی رویۀ این شرکت‌ها را محدود ساخته است، اما از طرف شب بیشتر این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند که لازم به همکاری وزارت داخله است.

رییس اجرایی پس از شنیدن گزارش‌ها به مسؤولان این نهادها هدایت داد که در همکاری با دارانشاء شورای وزیران و با هماهنگی مشترک میان خود اقدامات لازم را انجام دهند تا از فعالیت‌های غیر قانونی و بی رویۀ این شرکت‌ها که سبب آسیب زدن به محیط زیست می‌شود، جلوگیری نمایند.

در این جلسه از فعالیت‌های بی رویۀ داش‌های خشت‌پزی نیز سخت انتقاد شد، اما به دلیل این‌که این داش‌ها هنوز به هیچ یکی از وزارت‌خانه‌ها ارتباط کاری ندارد، فیصله شد که به زودی جلسه‌یی برگزار شود تا مسؤولیت نظارت از کارکردهای این داش‌ها به وزارت صنایع و معادن سپرده شود تا به گونۀ منظم از کارکردهای شان نظارت و ارزیابی صورت گیرد.

در بخش دیگر این نشست مقام‌های وزارت انرژی و آب از مشکلات آبی شهر کابل سخن زدند و طرحی را ارایه کردند که اگر عملی شود بخشی از مشکلات آب آشامیدنی شهر کابل حل خواهد شد. در این طرح آمده است که خشک‌سالی، ازدیاد نفوس، حفرچاه‌های خود سر به گونۀ غیر حرفه‌یی، اخراج آب معدنی توسط شرکت‌های تولید آب و فرستادن آن به ولایات دیگر، چاه‌های آبی، حمام‌ها و غیره از عوامل جدی آلودگی آب‌های کابل و پایین رفتن سطح آب می‌باشند. در این طرح از صرفه‌جویی آب هنگام استفاده، ایجاد ذخیره‌های تغذیۀ آبی و تنظیم آبروهای معیاری به عنوان راه حل‌های کوتاه مدت یاد شده است.

وزیر انرژی و آب گفت: با وجودی که در این زمینه بودجۀ لازم درنظر گرفته نشده است، اما پروژه‌هایی که زیر کار است می‌تواند تا اندازۀ مشکلات آب آشامیدنی شهرکابل را مرفوع سازد. اما طرح‌های دیگری نیز وجود دارد که با عملی شدن آن، می‌شود از آب‌های دریای پنجشیر، سالنگ و غوربند نیز استفاده کرد.

رییس اجرایی پس از شنیدن گزارش مسؤولان وزارت انرژی و آب، هدایت داد که در هماهنگی با وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و حج و اوقاف، در زمینۀ آگهی دهی عمومی به منظور جلوگیری از مصرف بی رویۀ آب، کنترول شرکت‌های تولید آب معدنی و استفادۀ بی‌رویۀ آب‌های زیر زمینی به منظور آب یاری زراعت اقدامات لازم و سریع انجام دهند.

در بخش دیگر از نشست، مسؤولان شهرداری کابل نیز گزارش کاری خود را ارایه نموده، اضافه کردند: به تازگی جادۀ پروان‌سه-سرای شمالی و آب روی وزیرآباد را بگونه‌یی ساخته‌اند که آب باران و جویچه‌ها به زمین جذب می‌شود. آنان بیان داشتند که در قمست تصفیۀ آب‌های چند شهرک برنامه‌هایی را روی دست دارند که بتوانند از آن آب‌ها برای آب یاری زراعتی استفاده نمایند.

آخرین آجندای این نشست، گشت و گذار مواشی در سطح شهر و کشتارهای بی رویۀ مواشی در هر نطقه بود که مسؤولان وزارت زراعت گفتند: در دو نقطۀ شهر کابل کشتارگاه‌های معیاری ساخته‌اند و تلاش دارند که در نقاط دیگر نیز ایجاد شود تا از کشتار بی رویه در هر نقطه که سبب آلوده‌گی محیط زیست می‌شود جلوگیری کنند.

رییس اجرایی اما گفت: با وجود تلاش‌های فراوان هنوز کارهای لازم صورت نگرفته است و آلوده‌گی آب و هوای کابل یک نگرانی جدی است که باید برای رفع این چالش اقدامات عملی صورت گیرد.

داکتر عبدالله به نهادهای مربوطه هدایت داد که به زودی روی طرح‌های عملی کار کنند و ادارات مختلف با تعهد در این زمینه کارهای جدی را انجام دهند.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
هوای کشور
نظرات بینندگان:

>>>   گلمرجان در غم مردم نیست و نی فامیل این .... در افغانستان است صرف بخاطر ارایش خود این سخنان را میزند ....

>>>   راستی قسمی که خبر شدم همان شهر کابل جدید را که کرزی سنگ تهداب آن را ده سال پیش گذاشته بود و برای چند میلیون نفر یک شهر جدید اعمار میکرد، تمام شده است و در ماه آینده بخیر کوچ کشی از شهر قدیم، یعنی شهر فعلی به شهر جدید شروع میشود.
ما میگفتیم که چینایی ها بلا میکنند که در ظرف دو سال از یک منطقه ریگستانی یک شهر چند میلیون نفری با آسمان خراش ها آباد میکنند، حالا افغانها نیز نام خدا از چینایی ها عقب نماندند.
فکر نکنید که افغانها تنها در جنگ و قتل و حملات انتحاری و قاچاق مواد مخدره و رشوت و اختلاس و دزدی و آدم ربایی و فساد اداری در جهان نام دارند. اینه نام خدا یگان کار های خوب را نیز یاد دارند، مثل تکمیل شهر جدید کابل؟؟؟

>>>   کجای کابل نگران کننده نیست که تواز آب و هوایش گپ می زنی. نه خاک و گرد زیاد دریشی هایت را خراب کرده در غم مردم خو نیستید دل تان به دریشایت می سوزد . عجب !

>>>   یکی از راه های تقلیل آلودگی اینست که تعداد موتر های تعقیبی مفسدین زورمند کم شود مثلا بجای پنج ش موتر دوموتر قناعت کنند وزمانیکه سرک ازدحام است آنان ازسرک خارج نشده خلاف دست داخل پیاده رو خامه نشوند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است