دیدار وزیر دفاع افغانستان با معاون رییس جمهور ایران
 
تاریخ انتشار:   ۲۲:۵۴    ۱۳۹۷/۲/۲۴ کد خبر: 151008 منبع: پرینت

ایران از روند استقرار صلح پایدار که دولت افغانستان در پیش گرفته حمایت می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ظهر امروز در دیدار طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه‌ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می شود.

معاون اول رییس جمهور ایران یکی از مهمترین مسایل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشورهای همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

وی افزود: ممکن است گروه‌های تروریستی که فرصت فعالیت برای آنها در کشورهای دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می‌توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

معاون اول رییس جمهور ایران پیش نیاز پیشرفت برنامه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفت‌وگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت: استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگو شانس استقرار صلح پایدار در افغانستان را بیشتر می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از روند استقرار صلح پایدار که دولت افغانستان در پیش گرفته حمایت می‌کند.

جهانگیری برنامه حفظ وحدت در میان همه اقوام و گروه‌های افغانستان که دولت این کشور در پیش گرفته است را اقدامی مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از این برنامه حمایت می‌کند و معتقد هستیم که وحدت در افغانستان می‌تواند بسیاری از مشکلات این کشور را حل کند.

معاون اول رییس جمهور ایران از اقدام اشرف غنی رییس جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار، این اقدام را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: بطور کلی هرچه وحدت و یکپارچگی در کشورهای اسلامی بیشتر شود شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشورها خواهیم بود.

وی ادامه داد: بار سنگین برقراری امنیت در افغانستان بیش از همه بر دوش نیروهای امنیتی این کشور است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری‌های دو جانبه و بین المللی خود را برای توسعه امنیت در افغانستان افزایش دهد.

جهانگیری با اشاره به برخی فشارها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشورهای همسایه این کشور است،‌ تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشورهای همسایه نباید تحت تاثیر فشارها قرار گیرد چرا که مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می‌شود.

معاون اول رییس جمهور ایران ادامه داد: متاسفانه برخی کشورها می‌خواهند که افغانستان را صحنه تسویه حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشورهای دیگر باشد.
وی افزود: همه کشورهایی که به پیشرفت و آینده افغانستان علاقمند هستند باید به روند صلح پایدار و برقراری امنیت در این کشور کمک کنند.

جهانگیری در خصوص مناسبات دو جانبه تهران ـ‌ کابل نیز بر لزوم تدوین هرچه سریعتر سند همکاری‌های جامع دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: پس از تدوین این سند روابط دو کشور در سطح راهبردی دنبال خواهد شد و ممکن است عده‌ای نسبت به این موضوع و ارتقاء سطح مناسبات دو کشور مسلمان حسادت کنند که ما باید از روابط فیمابین مراقبت کنیم تا دشمنان نتوانند با حسد و کینه به آن آسیب بزنند.

معاون اول رییس جمهور ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات در زمینه‌های مختلف با افغانستان ندارد و از روندهای مثبت در افغانستان و پیشرفت و رفاه مردم این کشور خرسند می‌شود.

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم و خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچ‌گاه تهدیدی علیه کشورهای دیگر نبوده است از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.

وزیر دفاع ملی افغانستان با اشاره به مسایل این کشور در مواجهه با گروه‌های تروریستی افزود: ما در سطح منطقه نه تنها با طالبان بلکه با گروه‌های تروریستی دیگر نظیر داعش روبرو هستیم و هر روز در مبارزه با این گروه‌ها قربانی می‌دهیم.

وی با اشاره به مذاکرات سازنده خود با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران خاطر نشان کرد: افغانستان خواهان حمایت‌های هرچه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی،‌ نظامی و اقتصادی است.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   بهرامی آغا!
وقتی در افغانستان در ولسی جرگه صحبت میکنید چرا بعد از پاکستان ایران را دومین دشمن افغانستان میدانید؟؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است