ترامپ چین را تحریم می‌کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۵    ۱۳۹۷/۲/۲۵ کد خبر: 151022 منبع: پرینت

خبرگزاری رویترز گزارش داد رییس جمهوری آمریکا وعده داده است به شرکت مخابراتی 'زد تی ای' (ZTE) چین که به دلیل تحریم های وزارت بازرگانی آمریکا فعالیت های اصلی خود را تعلیق کرده بود، کمک می کند تا فعالیت خود را از سر بگیرد.

به گزارش رویترز، ترامپ در آستانه مذاکرات تجاری هفته جاری میان واشنگتن و پکن، دو پیام توییتری در اینباره منتشر کرد و نوشت که با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین برای دستیابی به راه حلی برای مساله شرکت 'زد تی ای' فعال در حوزه مخابراتی، همکاری می کند.

به گزارش رویترز، مقام های آمریکایی خود را برای مذاکره با لیو هی مقام عالی رتبه تجاری چین در واشنگتن برای حل اختلافات تجاری موجود بین دو کشور، آماده می کنند.
لیندزی والترز سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که مقام های آمریکایی با پکن در رابطه با زد تی ای در تماس هستند.

پیشنهاد ترامپ احتمالا تاحدی به تنش زدایی از روابط میان این دو قدرت بزرگ اقتصادی در جهان می انجامد. واشنگتن و پکن در هفته های اخیر با تعیین تعرفه های ده ها میلیارد دالری بر واردات از یکدیگر، نگرانی هایی را از بروز یک جنگ تجاری تمام عیار بوجود آوردند که می تواند به زنجیره های تامین و طرح های سرمایه گذاری تجاری جهانی آسیب بزند.

رویترز در ادامه به علت تحریم این شرکت فعال در حوزه مخابراتی پرداخت و نوشت: به دنبال گزارشی که در سال 2012 منتشر شد و افشا کرد که زد تی ای قراردادهایی را برای حمل و نقل نرم افزار و سخت افزارهایی به ارزش میلیون ها دالر از برخی از مشهورترین کمپانی های آمریکایی فعال در حوزه فناوری به ایران، امضا کرده است، دولت آمریکا تحقیق در مورد این شرکت را در دستور کار خود قرار داد.

این شرکت سپس به دلیل دور زدن تحریم های ایران و حمل و نقل غیرقانونی کالا به این کشور مشمول تحریم های آمریکا شد؛ وزارت بازرگانی آمریکا شرکت های آمریکایی را به مدت 7 سال از فروش محصولات خود به این شرکت منع کرد.

به نقل از منابع آگاه، پکن در مذاکرات تجاری ماه جاری خود با آمریکا از واشنگتن خواست تا تحریم های فلج کننده بر زد تی ای را که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی است، لغو کند.

ترامپ در دومین توییت روز یکشنبه خود نوشت که مذاکرات تجاری پیشین با چین مشکلاتی را ایجاد کرده که پیش بینی می کند دو کشور قادر به رفع آنها باشند.

با این وجود، روزنامه انگلیسی زبان 'چاینا دیلی' در سرمقاله روز دوشنبه خود نوشت: «آمریکا باید بداند که باید در مذاکرات تجاری با چین سازنده تر باشد. باید در ذهن داشته باشد نتیجه این مذاکرات باید بطور متقابل و برای هر دو طرف مفید باشد و چین آسیب به منافع خود را نخواهد پذیرفت.»

این روزنامه همچنین خاطرنشان کرد که «آمریکا باید ذهنیت یک جانبه گرایانه خود را کنار بگذارد.»

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
چین
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است