متن کامل سخنان دوکتور عبدالله در شورای وزیران
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۴۰    ۱۳۹۷/۲/۲۵ کد خبر: 151040 منبع: پرینت

جلسۀ شورای وزیران، (دوشنبه، 24 ثور) تحت ریاست دوکتور عبدالله، رییس اجرایی کشور برگزار شد.

رییس اجرایی در سخنان مقدماتی‌اش ضمن تبریکی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، حملات تروریستی پسین به ویژه یورش تروریستی به مستوفیت ولایت ننگرهار را محکوم کرد و به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت.

دوکتور عبدالله گفت که حوادث دردناک اخیر نشان می‌دهد که گروهٔ جنایت‌کار طالبان با وجود حسن نیت حکومت وحدت ملی در حرف و در عمل هیچ نوع آمادگی برای گفتگو از خود نشان نداده است.

رییس اجرایی کشور تأکید کرد: وقتش است که ما بیشتر از این خود را فریب ندهیم و به یاری خداوند بزرگ و با حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی‌مان و همکاری مردم در دفاع از مردم و امنیت افغانستان همه دست به کار شویم. دوکتور عبدالله عبدالله گفت که اولویت‌های مردم افغانستان چیزی دیگری است؛ ولی متأسفانه ما مصروف کارهایی هستیم که برای مردم افغانستان سوال‌برانگیز می‌باشد.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افزود که مردم از نظام دفاع کرده‌اند، اما به خواست‌های آنان رسیدگی نشده است. در برخی مناطق تا هنوز شهدا و زخمی‌های‌ آنان را انتقال داده نتوانستیم. قصۀ فاریاب، زابل و فراه همین است. در دشت ارچی و ولسوالی تاله‌و برفک عین وضعیت است.

وی ابراز داشت: وقتی مردم شش ماه در محاصره دفاع می‌کنند و ما از آن‌ها حمایت کرده نمی‌توانیم، باز بیاییم و بگوییم که ما مسوول هستیم و ما مسوولیت بسیار بزرگ داریم. ما می‌توانیم که در قالب الفاظ خود را نجات دهیم، ولی در برابر خدا و مردم چه پاسخی داریم؟

رییس اجرایی خاطر نشان ساخت: ما در یک مرحلهٔ سخت تاریخی قرار داریم و مسوولیت بسیار بزرگ داریم. در این زمینه توجه جدی مسوولین امنیتی و دفاعی را خواستار هستیم. ولسوالی‌هایی‌که در فاریاب یکی پی‌هم سقوط کردند، مردم محل در دفاع قرار داشتند، ولی به دلیل این‌که کمک نرسید، بالاخره از آن‌جا آواره شدند. با این وضعیت، هیأت وزارت داخله رفته و شماری را که امنیت بند المار را تأمین می‌کردند، خلع سلاح کردند.

رییس اجرایی کشور گفت که در ولسوالی تاله و برفک مردم آواره شدند، راه ولسوالی از شش ماه به اینسو مسدود است و وضعیت این ولسوالی بالای امنیت ولایت‌ّهای بغلان، بامیان و سمنگان و سایر ولایت‌ها تأثیر گذار است. در چنین شرایطی، ما جنجال‌های دیگر را برای خود و مردم افغانستان ایجاد می‌کنیم. واقعاً وضعیت به مرحله‌یی رسیده که من به حیث یک شهروند و به حیث رییس اجرایی افغانستان سرانجام باید موضع واضح و روشن می‌گرفتم. آخرین فرصت‌ها برای بحث‌ اساسی است که آیا واقعاً ما تعهد به مردم افغانستان داریم یا خیر و یا مصروف کاری هستیم که خود ما می‌دانیم و خود ما خوش هستیم.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که در چند روز گذشته ما شاهد یک جلسه شورای امنیت ملی و یک جلسۀ سر قومندانی اعلی قوای مسلح نبودیم. در حین حال، هر روز تلفات داریم و مردم افغانستان قتل عام می‌شوند. نیروهای امنیتی را به کشتار دادیم. کی مسوول است و به مردم جواب دهد؟

دوکتور عبدالله به مداخله‌ها در کار انتخابات اشاره کرد و گفت که انتخابات به یک مرحله حساس رسیده است. سرپرست دبیرخانهٔ کمیسیون انتخابات استعفا داد. چند روز قبل به خاطر نگرانی‌های امنیتی مردم مسأله نصب استیکر به روی کاپی‌ تذکره مطرح شد و تصمیم بر این شد که کمیسیون انتخابات این موضوع را از نظر حقوقی و تخنیکی بررسی کند که آیا جوابگو است و یا خیر؟ این طرح را اداره ثبت احوال نفوس به خاطر رفع نگرانی‌های امنیتی مردم در مسیر راه‌ها مطرح کرد که به عنوان یک گزینه روی آن بحث شود. اما این مسأله نباید به معنی تحت فشار قراردادن کمیسیون مستقل انتخابات باشد.

رییس اجرایی تأکید کرد که هیچ کس حق ندارد که کمیسیون مستقل انتخابات را تهدید کند، این نقطه پایان پروسهٔ مردم سالاری خواهد بود. اعضای این کمیسیون شکایت دارند که زیر تهدید قرار دارند و تحت فشار مسایل بالای‌شان تحمیل می‌شود. با آن‌که تصمیم در این باره از صلاحیت کمیسیون است، ولی قرار است که با فشار بالای آن‌ها قبولانده شوند تا اعضای کمیسیون نصب استیکر یا کوچک شدن حوزه انتخاباتی را قبول کنند.

رییس اجرایی افزود: باردیگر اعلام می‌کنم که هیچ کس حق ندارد که استقلال کمیسیون انتخابات را زیر سوال ببرد. فردا تعدادی کاندید می‌شوند، بازهم کاندید باشند و هم کمیسیون را فشار دهند. این کار برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. این در حقیقت، قربانی مردم افغانستان را که در دفاع از حکومت و مردم‌ سالاری می‌پردازند، زیر سوال می‌برد. چهار تن از اعضای کمیسیون نظرشان را گفتند که از نظر حقوقی و تخنیکی این کار ممکن نیست. بنابراین هیچ پروسهٔ دیگر دوام کرده نمی‌تواند و هیچ پروسهٔ دیگر بالای مردم افغانستان تحمیل شده نمی‌تواند.

دوکتور عبدالله ابراز داشت که با وجود چالش‌ها در تأمین امنیت انتخابات، مردم افغانستان قربانی می‌دهند و با قبول خطر ثبت‌نام می‌کنند. من این را با مسوولیت اعلام می‌کنم که هیچ نوع فشاری بالای اعضای کمیسیون مستقل انتخابات پذیرفتنی نیست. کمیسیون مستقل انتخابات، فیصله‌هایش را با اکثریت اعضا تصویب می‌کند و در قبال شفافیت انتخابات مسوولیت دارد. با این وجود شاید آخرین فرصت‌ها را ما برای برگزاری یک انتخابات خوب در اختیار داشته باشیم.

رییس اجرایی با اشاره به انتخابات‌های گذشته گفت که تکرار گذشته را خواب ببینید. دیگر مردم افغانستان اجازه نخواهند داد که بازهم با سرنوشت و رأی میلیونی‌شان بازی صورت گیرد. امروز عدم علاقۀ مردم افغانستان برای رفتن به انتخابات همین است که می‌گویند رأی قبلی ما چه شد؟ وقتی این پروسه زیر سوال رفت، دشمن هم دست بالا پیدا می‌کند و می‌گوید که انتخابات شما همین است. مردم افغانستان هم مأیوس می‌شوند. امروز مردم افغانستان در دفاع از یک شخص یا تنها از دولت قرار ندارند؛ بل‌که از حق خود دفاع می‌کنند و می‌گویند که رأی دادن و آزادی بیان حق ماست.

دوکتور عبدالله تصریح کرد: اگر ما این ارزش‌ها را در عملکرد خود زیر سوال ببریم و جنجال‌هایی را در سطح ملی ایجاد کنیم که مردم افغانستان نتوانند از حق خود برخوردار شوند، باید در برابر مردم افغانستان جوابگو باشیم. ما فقط وظیفه داریم که بدون مداخله امنیت انتخابات را تأمین و تسهیلات لازم را فراهم سازیم. خشونت و تهدید به استعفا در کمیسیون مستقل انتخابات هرگز قابل قبول نیست. این اصلاً پروسه را به یک جای دیگر می‌برد. این‌که کی در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی کاندید هست و کی نیست؛ این تصمیم حق هر شهروند است. همانطور که دربارۀ سایر مسایل انحصار مطرح است، ولی این انحصار یک شخص نیست و انحصار یک گروه نیست و این حق مردم افغانستان است که با خون خود به دست آورده و با خون خود حفظ می‌کنند.

در ادامه، رییس اجرایی کشور سالروز درگذشت استاد خلیل‌الله خلیلی را تسلیت گفت و افزود که استاد خلیلی در روحیه‌بخشیدن به مبارزات مردم افغانستان نقش مهم داشته است.
دوکتور عبدالله بحث تحصن استادان و دانشجویان تربیۀ سیدجمال الدین افغان را مطرح کرد.
رییس اجرایی به وزیر تحصیلات عالی و سرپرست وزارت معارف هدایت داد که در صحبت با تحصن‌کنندگان به مطالبات و خواست‌های آنان رسیدگی نمایند.
در ادامه، مسوولان امنیتی در پیوند به وضعیت امنیتی کشور گزارش دادند. رییس اجراییه کشور گفت که برخلاف توقع، گراف خشونت‌ها و جنگ کاهش نیافته است.
رییس اجرایی به مسوولان امنیتی هدایت داد که در گزینش فرماندهان امنیه و مدیران ارشد امنیتی، بحث آشنایی با جنگ و سوق و فرماندهی را اولویت بدهند.

سپس، معین وزارت تجارت و صنایع در پیوند به سفرشان به پاکستان گزارش داد و گفت که جانب پاکستان تمام پیشنهادهای هیأت را پذیرفته و آمادۀ همکاری در زمینۀ تسهیل دادوستد تجاری می‌باشند.
طبق دستور کار مجلس، وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان دربارۀ پیشنهاد عضویت افغانستان در سیستم مالی بین‌المللی«ifs» گزارش داد.
وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان گفت که عضویت افغانستان در سیستم مالی بین‌المللی تصویب شده است. رییس اجرایی کشور به وزارت‌های امور خارجه و مخابرات وظیفه داد که در طی مراحل پروسۀ عضویت در سیستم مالی بین‌المللی همکاری جدی کنند.

سپس، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، دربارۀ طرح سیستم‌های آبیاری بند سلما به جلسه گزارش ارایه کرد.
بر بنیاد این گزارش، باید روی موثریت استفاده از بند سلما کار صورت گیرد؛ زیرا 75 درصد آب این بند ضایع می شود.
رییس اجرایی هدایت داد که باید کانال‌های بند سلما به شکل معیاری ساخته شود تا از انحراف و ضایع‌شدن آب جلوگیری صورت گیرد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دوکتور عبدالله
نظرات بینندگان:

>>>   از مولویها وعلماییکه به اندونیزیا رفتند پرسان کنید انها مدعی اند که در ... فیل شمشیر زده اند!!!!!

>>>   Salam
افسران و سر بازان تاجيك ، ازبيك و هزاره ؛
هيچكسى در اين حكومت به مرگ شما اشك نمى ريزد ، طالب شما را وحشيانه مى كشد ، فردا طالب جز اين حكومت مى شود و ريس و دبير و وزير خواهد شد ، همانگونه كه قاتل صد ها افسر و عسكر ، حكمتيار اكنون فرمان مى دهد و گل سر سبد اين رژيم است ، فردا طالب چنين خواهد بود، نكنيد به خاطر يك معاش ناچيز خود را نكشيد و زن و فرزند تان را بيچاره و بيوه و تيم نسازيد .
برويد از استان و محل خود دفاع كنيد و در كنار فاميل خود بمانيد ، شما را در مرداب هاى قندهار فراه و هلمند ... مناطق قبايل مى كشند و مرده هاى تان حتا مجال زير خاك شدن را نمى يابد .
در خدمت يك حكومت فاشيستى و طالب طلب مردن ، مرگ بى معنا و بى ارزش است و بار مسووليت آن در دنيا و آخرت به دوش خود تان خواهد بود.

>>>   Rasekh
کاملن با شما موافق ام.
من از خیلی گذشته ها به این عقیده بودم و هستم که کشته شدن زیر این بیرق وتحت هر عنوان ی در این رژیم کاملن حیف و بیجا است ، از بجای چوب سوخت شدن برای پروژه های غرب و ارگ عقلانی و اسلامی است تا هر کس از جان،مال و منطقه خود دفاع کند و بس !

>>>   ستگار دهگان‎
مارشال فهيم خدمتگذار قبيله پشتون و چرخه گير كرزي !

مارشال فهيم خود به قانوني دستور داد كه بجز از
پشتون در بن هيچ كس را اجازه رسيدنش را به قدرت ندهد
همين بود كه دوازده رآي ستار سيرت رد شد و دو رآي كرزي قبول شد
و فيهم تمام اقوام غير پشتون را به امريكا و انگليس فروخت واستاد رباني را حتا اجازه وردش رااز تاجكستان به افغانستان را نميداد همان بود كه استاد رباني با يك عليكپتر داخل بدخشان واز طريق كندز وارد كابل شد و داد زد فهيم قانوني عبدالله اين اشتبا را نكنيد كه زمينه زوال ما را به دست دشمن ميدهيد فيصله جور كردن كابينه موقت در بن نشود بلكه در كابل صورت بگيرد اما فهيم با جسارت تمام به استاد فحش و اخطار ناسزا زد و گفت تا من در افغانستان باشم غير از پشتون ديگر اقوام را نمي گذارم بر سرقدرت برسد همين بود كه زوال نيروهاي مجاهدين براي امريكا و پاكستان مساعد شد كه ما امروز به چشم سر ميبينيم
خيانت قانوني عبدالله خوصآ فهيم خان باعث شده كه در ادارات دولتي اقوام غير پشتون به ويژه تاجكها را اجازه كار به سطح بلند را ندارند.

>>>   عمر راوی
من بارها نوشته ام که « اردوی ملی » کشتارگاه جوانان تاجیک است. یک دام خطرناک برای نابود سازی قصدی و سنجیده شده و هدفمند نسل جوان تاجیک که به خاطر فقر و ناداری ناگزیر می شوند به ارتش بپیوندند. زنده میروند، به فجیع ترین شکلها کشته میشوند و در تابوت برمیگردند. این یک تصفیه قومی پلان شده است. حیف از جوانان مظلوم ما که بسیار بیهوده قربانی میشوند. دولت جمع شان میکند، به طالب مشوره میدهد که در فلان جای کمین بگیرید و هر بار پنجاه نفر و صد نفر را برای تان میفرستیم ، بگیرید و گردن بزنید. فاشیستهای پشتون برنامه قتل عام تاجیکان را دارند.

>>>   Raheel
جوانان تاجیک هیزم دیگدان و گوشت دهن توپ!
بزرگان قصر نشین تاجیک، مرگ تان باد که تماشاگر قصابی شدن فرزندان تان در صفوف قوای مسلح رژیم سفاک و غدار فاشیستی استید!
چگونه ممکن است که در هفده سال حاکمیت این رژیم هیچگاهی و در هیچ جنگی طالب و داعش به کمبود مهمات دچار شده و اسیر نمی شود اما دهها بار است قطعات اردو از اثر کمبود مهمات در دام دشمن می افتند و سرباران از روی تذکره و تثبیت هویت کشته می شوند؟
تبعیض و دشمنی تا تاجیک و فارسی زبان در هردو سوی خط به خط آخر رسیده است و بیداد می کند. اما بزرگان تاجیک و نامداران تاجیک همه به فکر حفظ و نگهداری پولها و مقامهای ذلتبار، بی صلاحیت و مزدورانه خود استند.

تاجیکان پرغرور قوای مسلح!
تفنگ ات را به سوی افسرانی بگردان که رفقای تان را به دهن طالب رها می کنند و مسوولیت نمی گیرند. دیگر بس است در دام غدر و خیانت کشته شدن!

>>>   Ariaie
شكست ها و سقوط ها عمدى است. نخست احتمال دارد غنى حكومت نظامى اعلان كند تا داكتر عبدالله را خانه بفرستد. هدف دوم فراموش كردن بحث هويت است و مسله سوم مدريت انتخابات !
داكتر عبدالله روزى كه قدرت را بعد از برد انتخاباتى اش واگذار كرد بزرگترين خيانت بعد از كنفرانس بن را مرتكب شد!

>>>   این یک پوف است که ع میزند این هدایت ها سودی ندارد
علی جاغوری

>>>   ندانستم که طنز بود ویا فکاهی. این داکتر عبدالله کی است ؟

>>>   اشرف غنی دست از مداخله بر نه میدارد وی از تقلب تغذیه شده و میشود
باید یک ساختار عبوری ( حکومت موقت ) تشکیل شود تا هر چهار انتخابات
فارغ از مداخله انجام شود .
م .اکبر فدایی

>>>   با تأسف عمیق باید گفت و نویشت که داکتر عبدالله صداقت ندارد و می خواهد ما قوم شریف تاجک را فریب دهد و اما بد تر از آن که خودش را غنی فریب می دهد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است