بزرگترین دروغ آمریکا خاتمه جنگ در افغانستان بود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۷    ۱۳۹۷/۲/۲۶ کد خبر: 151048 منبع: پرینت

سرمنشا فساد آمریکایی ها بودند و فساد را به صورت نظام مند در افغانستان نهادینه ساختند و حتی آن را به یک فرهنگ تبدیل کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، موسی فریور استاد دانشگاه در برنامه «نور» معتقد است سرمنشا فساد در افغانستان آمریکا است و افزود: سرمنشا فساد آمریکایی ها بودند و فساد را به صورت نظام مند در افغانستان نهادینه ساختند و حتی آن را به یک فرهنگ تبدیل کردند. در تمام قراردادهایی که در افغانستان توسط آمریکا و مصادر آمریکایی و اروپایی داده شده فساد بوده است.

فریور، حکومت را مزدور و دست نشانه خوانده و گفت: رییس جمهور و رییس اجرایی متاسفانه این شهامت را ندارند که بیایند حقایق پشت پرده را با مردم شریک بسازند که ای ملت آمریکایی ها از ما فلان چیزها را می خواهد، اتحادیه اروپا و ناتو از ما این چیزها را می خواهد. متاسفانه زمامداران ما وقتی از قدرت افتادند بر سر عقل می آیند. گوش هایشان باز می شود و زبان شان گویا می شود. تا وقتی که در مسند قدرت هستند توجیه گر وضعیت ناهنجار موجود در افغانستان هستند.

وی افزود: آمریکا خواهان خاتمه جنگ در افغانستان نیست و این دروغ است که می گوید. بزرگترین دروغ آمریکا و ناتو در افغانستان همین است. چرا که آنها خواهان ادامه جنگ هستند. با ادامه جنگ حضور نامیمون خارجی ها در افغانستان قابل توجیه است.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
جنگ
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   امریکائی ها میخواهند تا دامنه جنگ را توسعه دهند وآهسته آهسته دست شوروی وایران را نیز دراین چنگ دخیل سازد تا دامنه جنگ توسعه پیدا نماید
قاری

>>>   احمدولی مسعود: عامل بحران امروز،امريكائى‌هـای افغان تبار و جمعى از مجاهـدين اند
احمدولی مسعود؛ فعال سیاسی و رییس بنیاد مسعود می‌گوید که در بحران قانونی امروز و نوعیت نظام، شماری از افغان‌- امریکایی‌ها مانند زلمی خلیلزاد و اشرف‌غنی و جمعی از مجاهدین مقصر اند. در مراسمی که روز یکشنبه، زیر عنوان "بررسی پایان کار رئیس جمهور مطابق قانون اساسی از دیدگاه حقوقدانان" به ابتکار روزنامه ماندگار در خانه وفاق ملى برگزار شده بود، احمدولى مسعود گفت که در روشنى يافته هـاى شخصيت هـاى سرشناس حقوقدان كشور و مشورت هـا با جمع بزرگ ديگر به این نتیجه رسیده است که در بسيارى از بحران‌هـاى قانونى و نوعيت نظام كه امروز دامنگير كشور شده اند، نقش تقلبكارانه زلمی خليلزاد با سوء استفاده از مقام سفارت امريكا هـمراه با جمعى از رفقاى افغان-امريكايى اش از جمله اشرف غنى و نیز اخضر ابراهـيمى از آدرس نمايندگى ملل متحد، ندانم‌كارى و سوداندیشی جمعى از بزرگان جهـادى برجسته مي‌باشد.

به باور این فعال سیاسی، تاريخى ترين فرصت افغانستان براى تهـداب گذارى وحدت ملى واقعى با حضور صدهـا نماينده كه در سخت ترين شرايط كشور در كنار مردم و مصروف دفاع از وطن بودند، با ورود عناصر «ديسانت‌شده» از بين رفت.

احمدولی مسعود تصریح کرد که اولين سنگ بناى رسمى تقسيمات قومى، زبانى در متن لويه جرگهء قانون اساسى توسط آنانى گذاشته شد كه چون در دفاع از افغانستان سهـمى نداشتند، هـمين كه فرصت مساعد شد، زير سايه خارجى هـا پس از چندين دهـه انزوأ از خارج آمدند و لويه جرگه را به دو كمپ فارسى و پشتو تقسيم كردند و با اين ترفند، سيستم دلخواه خود را ديكته كردند كه تا امروز مردم تاوان هـمان سياست هـاى غير ملى را مي‌پردازند.

آقای مسعود؛ برادر فرمانده احمدشاه مسعود و از منتقدان سرسخت نظام ریاستی و طرفدار برپایی نظام پارلمانی در کشور است.

>>>   Aziz Arianfar
تا جایی که من خودم از نزدیک شاهد قضایا بودم، دستکاری هایی بسیار در مسوده تسوید شده و متن قاتون تصویب شده اساسی از سوی ارگ نشینان شد.
برخی از مواد به دستور شخص کرزی با مکتوب رسمی تحمیل شد. از جمله این که سرود ملی بلید حتما به زبان پشتو باشد. این در حالی است که رییس جمهور نباید در این کار مداخله می کرد. تازه مسخره است که حد اقل نیمی از مردم کشور معنای سرود ملی شان را نمی دانند.
دو دیگر، پس از تصویب لویه جرگه ده ها مورد در قانون جعل و دستکاری شد. برای مثال مصطلحات ملی اصلا در تالار لویه جرگه حتا شنیده نشده بود. متن انگلیسی و آلمانی قانون تصویب شده در خیمه لویه جرگه در دست لست. حد اقل در ۵۹ مورد جعل و تحریف و دستکاری صورت گرفته است.
برای تصویب برخی از مواد میلیوت ها دالر برلی اشتراک کنندگان لویه جرگه توزیع شده بود.
صرف نظر از همه این ها برخی از نمایندگان مجاهدان که خد اقل دو سوم نمایندگان را می ساختند، با دریافت رشوه های چند ده هرار دالری یا مهر خموشی برلب گذاشتند و یا هم حق السکوت دریافت داشتند و نمی توان گناه آنان را بخشید.
برخی از رهبران شمال هم در ازای دریافت امتیازات لز شخص کرزی با برخی از موارد مانند نظام ریاستی و اعطای صلاحیت های فرعونی به رییس جمهور سازش و معامله کردند. یکی از این موارد از بین بردن کرسی صدارت بود که خطای عظیم و لغزش نابخشودنی است.
بسیاری از اعضای کمیسیون به کرسی های وزارت و ولایت و سفارت رسیدند.
در کل از دید من ایا قانون اساسی سر تا پا متناقص، نارسا، ناقص و ناکار آمد است و ابهامات فراوان دارد و مشکلات بسیاری آفریده است و غیر مشروع و ضد ملی می باشد و نزد من کاغذ پاره بی ارزشی بیش نیست.
البته در این فاجعه شخص کرزی و رهبران مجاهدان گناهکارند
اما راه حل برگزاری هر چه سریعتر لویه جرگه فوق العاده قانون اساسی و ساختار نظام است.
در غیر آن تا همین قانون مزخرف و ضد ملی باشد، همین آش و همین کاسه خواهد بود و باز هم یک انتخلبات تقلبی دیگر را شاهد خواهیم بود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است