توصیه های کارشناسان تغذیه در ماه مبارک رمضان
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۸    ۱۳۹۷/۲/۲۶ کد خبر: 151084 منبع: پرینت

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، نوع غذا و زمان خوردن آن با توجه به ساعات روزه داری دچار تغییر می شود که کارشناسان تغذیه، در همین ارتباط توصیه هایی به روزه داران دارند.

صرف غذای سبک و مختصر مثل شیرگرم، فرنی و شیر برنج به هنگام افطار و استفاده از سبزی ها و میوه ها در هنگام افطار و عدم زیاده روی در مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری از جمله نکات مهم تغذیه ای در این ماه است.

یکی از عادات غذایی غلط روزه داران این است که به دلیل تشنگی زیاد افطار را با آب سرد و یا نوشیدنی های سرد شروع می کنند که توصیه می شود افطار را با نوشیدنی های گرم و یا ولرم مانند آب ولرم، چای کمرنگ و شیرگرم آغاز کنند.

پس از آن روزه داران می توانند از خرما یا کشمش استفاده کنند زیرا این دو سبب کنترل اشتها می شود و از پرخوری به هنگام افطار ممانعت می کند، علاوه بر آن مصرف خرما در ماه مبارک رمضان در تنظیم قند خون بسیار مفید است و توصیه می شود که در وعده افطار حتی المقدور 5-3 عدد خرما مصرف شود و از مصرف بیش از حد خرما نیز مانند سایر شیرینی ها پرهیز شود.

در وعده های سحر و افطار از پرخوری اجتناب کنید و تا حد امکان به جای مصرف انواع شیرینی ها مثل زولبیا و بامیه که فقط حاوی انرژی و فاقد مواد مغذی هستند از مواد غذایی طبیعی شیرین مثل خرما، کشمش و انواع میوه استفاده شود؛ افراط در مصرف انواع شیرینی به هنگام افطار چاقی و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت.

مصرف آب زیاد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود، بعد از صرف سحری نیز بسیاری از هموطنان عزیز از بیم تشنگی در طول روز به مقدار فراوان آب می نوشند که عادت صحیح غذایی نیست.

از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری اجتناب نمایید چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی که بدن شما در طول روز به آن احتیاج دارد می شود.

روزه داران باید از مصرف تنقلات زیاد در فاصله افطار تا سحر پرهیز کنند زیرا این قبیل مواد دیر هضم هستند و سبب می‌شوند که به هنگام سحر به دلیل پری معده میل به غذا کاهش پیدا کند.

مصرف مواد غذایی سنگین، دیر هضم، پر چرب و سرخ شده به هنگام افطار مناسب نیست، به طور کلی توصیه می شود به جای غذاهای چرب و سرخ کرده از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده شود.

بهتر است بدون سحری روزه نگیریم، به خصوص در نوجوانان روزه بدون سحری توصیه نمی شود زیرا این موضوع سبب افت شدید قند خون و تحلیل عضلانی می شود که بسیار زیان آور است و در حقیقت شام کامل در آخر شب به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین سحری شود.

بهتر است از غذاهای سرخ کردنی و چرب، غذاهای حاوی قند زیاد، خوردن غذای زیاد بخصوص هنگام سحر، خوردن چای زیاد هنگام سحر اجتناب شود، چای باعث افزایش ادرار شده و از این طریق نمک های معدنی که در طول روز بدن به آن ها نیاز دارد دفع می شود.

بهتر است کربوهیدرات های مرکب در سحر که مدت طولانی تری هضم می شوند و باعث می شوند که شما کمتر گرسنه شوید مصرف شود؛ حلیم منبع عالی پروتیین و خرما نیز منبع عالی قند، ‌فیبر، کربوهیدرات، پتاسیم و منیزیوم است.

مغزها غنی از پروتیین و فیبر است و حداقل چربی را دارد و موز نیز یک منبع خوب پتاسیم، منیزیوم و کربوهیدرات است، ضمن اینکه مصرف زیاد آب یا آب میوه در صورت امکان در فاصله بین افطار و زمان خواب باعث تامین آب مورد نیاز بدن می شود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
توصیه غذایی
ماه رمضان
نظرات بینندگان:

>>>   فلسفه اصلی روزه در کمک به غرباست.
اگر روزه بگیریم وغریبان را کمک نکنیم پس بهتر است روزه نگیریم وبه محتاجان کمک کنیم.
عاقل

>>>   جناب نویسنده، شما از کدام غذا ها حرف می زنید، نصف مردم افغانستان که غذا ندارد جز دزدان و پول داران قاچاقچی مواد مخدر و... سیر از دل گرسنه چه خبر دارد، آگه این ماه که میگوید مبارک است و ماه برکت است و... باید همه تجار ها معظ رضای خدا برای یک ماه باید به همه فقرا غذایی مجانی بده آگه مسلمون هستند ماه خدا، برای هر خر پول که پول های باد اورده دارند، کمک به بنده های خدا چیزی از کوه که کم نمیشه بکند تا ثواب بیشتر نزد خدا داشته باشند ایا چند مسلمان حقیقی در افغانستان وجود دارد؟ واقعا کسی مسلمون هست؟ اگر هستند یا الا دست ها بالا.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است