روسیه به خانم نخست وزیر بدبین است
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۷/۲/۲۷ کد خبر: 151099 منبع: پرینت

رییس مجلس اعلای روسیه گفت تا زمانی که دولت کنونی انگلیس روی کار باشد، نمی‌ توان انتظار داشت روابط دوجانبه لندن و مسکو بهبود یابد.

در پی حادثه مسمومیت سرگیی اسکریپال، جاسوس دو جانبه روس، سطحی بی‌سابقه‌ ای از تنش‌ ها در روابط مسکو و لندن پدید آمد.

«والنتینا ماتوینکو»، رییس مجلس اعلای روسیه، در همین خصوص اعلام کرد تا زمانی که ترزا می، نخست وزیر انگلیس، و کابینه وی در قدرت باشد، این روابط دوجانبه بهبود نخواهد یافت.

ماتوینکو از دولت انگلیس به دلیل اتخاذ سیاست «روسیه‌هراسی» و استفاده از روش‌های «کثیف» برای مقابله با روسیه به شدت انتقاد کرد.

وی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری ریا نووستی گفت: «روابط میان روسیه و انگلیس در حقیقت در پرتنش‌ترین دوران خود قرار دارد. شاید در کل تاریخ چنین روابط سردی میان لندن و مسکو وجود نداشته است.»

وی خاطرنشان کرد: «به باور من، تا زمانی که افرادی که به ترویج روسیه‌ هراسی می‌ پردازند و سیاست ضدروسی را در دستور کار دارند در قدرت باشند، نمی‌ توانیم انتظار بهبود روابط را در آینده نزدیک داشته باشیم.»

ماتوینکو گفت منظور وی، ترزا می و کابینه‌ اش است که در خط مقدم سیاست‌ های ضد روسی قرار گرفته اند و با چنین روش‌ های کثیفی با روسیه مقابله می‌ کنند.

در ماه مارس، سرگیی اسکریپال و دخترش در شهر سالزبری انگلیس دچار مسمومیت شدند. لندن به سرعت انگشت اتهام خود را به سوی روسیه نشانه گرفت و در عین حال، از ارایه هرگونه مدرک دال بر ادعای خود اجتناب کرد. انگلیس در پی این حادثه، دیپلمات‌ های روس را از خاک خود اخراج کرد و موجب شد متحدانش نیز اقدام مشابهی را در قبال روسیه انجام دهند.

رییس مجلس اعلای روسیه با بیان اینکه مسکو بر انجام تحقیقات دقیق به منظور شناسایی خاطیان اصلی در این حادثه اصرار می‌ورزد گفت: «بار دیگر باید بگویم که این یک اقدام تحریک‌آمیز و از پیش تعیین شده بود؛ اما در برنامه‌ ریزی برای آن دقت کافی به عمل نیامده بود. به همین دلیل است که اثرات آن را اینگونه مشاهده می‌ کنیم.»

مسکو بارها نحوه تحقیقات درباره این پرونده را محکوم کرده است. الکساندر یاکوونکو، کاردار روسیه در انگلیس، به نقص‌ های تحقیقات انگلیس و نیز بازرسی‌ های سازمان منع تسلیحات شیمیایی اشاره کرده است. وی هشدار داده است به نظر می‌ رسد لندن در حال از بین بردن مدارک و کند کردن روند تحقیقات در این پرونده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
لندن
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است