سخنان غنی در سازمان کشورهای اسلامی در ترکیه
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۶    ۱۳۹۷/۲/۲۹ کد خبر: 151153 منبع: پرینت

محمداشرف غنی رییس‌ جمهور، در نشست فوق‌العادۀ سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی گفت: در جریان هفته گذشته، افغان‌های زیادی نسبت به فلسطینی‌ها جان‌های شان‌را از دست داده‌اند. اما، من خود را مکلف دانستم تا در این نشست فوق‌العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین، اشتراک کنم.

به گزارش ریاست جمهوری، در این نشست که در شهر استانبول ترکیه با حضور سران کشورهای عضو سازمان مذکور برگزار گردیده‌بود، رییس جمهورغنی اضافه نمود که به منظور رسیدگی به مسأله فلسطین و جستجوی راه‌های حل پایدار به منازعه بین اسراییل و اعراب، باید کوشش‌های دوامدار و مستمر صورت گیرد.

رییس‌جمهور غنی بیان‌داشت که رنج و درد مردم فلسطین، ما را به اینجا کشانیده است آنها از ما تنها همدردی نمی‎خواهند، بلکه خواستار حمایت ما هستند تا زندگی با عزت شان برگردد.

وی اظهارداشت که ما در یک برهۀ تراژید گردهم آمده‌ایم، زیرا غیرنظامیان فلسطینی به‌خاطر داشتن حقوق اساسی سیاسی و بشری می‌میرند.

رییس‌جمهور افزود: بی‌عدالتی که بر مردم فلسطین تحمیل می‌گردد تکرار خشونت و تبعیضی است که علیه یهودیان در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در اروپای شرقی و غربی صورت گرفته است.

رییس‌جمهورغنی تصریح‌نمود که اندازه و تداوم خشونت منجر به ایجاد بی‌پروایی شده است و بی‌باوری نسبت به آینده و جهتی که جهان به سوی آن در حرکت است، بر شرایط حاضر سایه افکنده است.

وی افزود، خلای که بین ارزش‌های حقوق بشر و حقوق سیاسی، عدالت و انصاف خصوصا در جهان اسلام ایجاد شده؛ باعث افزایش بی‌اعتمادی به توانایی نهادهای بین‌المللی برای تحقق صلح و ثبات گردیده است.

رییس‌جمهور گفت که ما با یک بحران تفاهم و همکاری مواجه هستیم که منتج به اتخاذ راه‌های حل باخت-باخت به جای راه‌های حل برد-برد می‌گردد.

رییس جمهور کشور بر ایجاد چارچوب جهت دستیابی به ثبات سیاسی، ایجاد یک مکانیزم همکاری دولت با دولت میان کشورهای همسایه‌ای که در آنها انگیزه شامل‌شدن در جنگ‌های نیابتی و ایجاد قلمروهای نفوذ عوامل جنگ و منازعه وجوددارد، تأکید کرد.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی تصریح‌داشت که باید از نمونه‎های موفق همکاری منطقه‎یی از طریق توافق روی تقویت ظرفیت سازمان همکاری‎های اسلامی استفاده شود. وی سازمان مذکور را بستری برای بحث روی چالش‌های جمعی و میکانیزم صلح‌سازی بین کشورهای عضو عنوان کرد.

رییس‌جمهورغنی خاطرنشان‌ساخت که باید برای تشریح اسلام به عنوان یک تمدن و فرهنگ عظیم برای نسل‌های جوان مسلمان، تصویر کلی ارایه شود و نیاز به گفتگوی تمدن اسلامی با دیگر تمدن‌ها است.

رییس‌جمهور افزود که ما در یک برهۀ تاریخی زندگی می‎کنیم که مملو از خطر و فرصت است و رهبری و مدیریت درست در چنین شرایطی می‌تواند باعث ایجاد تغییرات مثبت گردد.

رییس جمهور کشور از رییس‌جمهور اردوغان به خاطر ابتکار برگزاری نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی و نیز از سکرتریت سازمان مذکور به خاطر ترتیب و تنظیم این نشست قدردانی کرد.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
ترکیه
نظرات بینندگان:

>>>   طالبان اگر واقعاً ادعای جهاد دارند .فلسطین بهترین جا برای جهاد است.

>>>   در وطن چی فارغ کردسخنانش که بیرون از وطن فایده کند یک باد سر دل خود کم میکند ولالگه‌مردم در جمله ....حسابش کنند .

>>>   این سازمان چرا در مورد اوغانستان ساکت است.

>>>   شاعر بزرگوار وپر اوازه ای کشور شیدای مرحوم پنجاه سال پیش از امروزطی سروده ای حالات زار افغان وفلسطین را چنین بیان می نماید
درد افغان وفلسطین به خدا یک چیز است
.......
یعنی بیش از چند دهه فلسطین های مظلوم ازسوی دست نشانده ای قدرت های بزرگ شهید میگردند وشکنجه میشوند وهمه روزه تعداد زیاد انها جانهای عزیز خودرا از دست میدهند وملیونها قلب انسانهای بادرد را جریحه دار میسازندهیچ خانه ای دران سامان نیست که گلیم ماتم پهن نباشد وهر سنگ وبوطه ای ان کشور به خون شهدای فلسطین رنگین میگردد وهمه ساله مجزره وقتل عام ان ملت ادامه دارد ومدعیان دروغین حقوق بشر بجای این که صدای کبش های قربانی را بشنوند به گرگ های وحشی افرین میگویند وکشتار وحشیانه را دفاع نفس میخوانند وحتی سازمانها بین المللی که مجبور از متابعت ندای زور گویان اند سخن های ستم گران را نشخوار می نمایند درد اور تر از همه ان که مدعیان خدمت گذاران اسلام ودین نیز در خدمتگذاری وغلامی انها درامده هرکه را انها تروریست میخوانند اینها دوبرابر تیز تر وتند تر بیان میدارند وجنایات وحشی های اسرایلی را مهر تاید میگذارند
انا لله وانا الیه راجعون
شیخ علی بلخابی سرپلی

>>>   نظر دهنده اول برادر تو تا هنوز نفهمیدی که طالبان به بهانه جهاد پشت پرده اسلام مخفی شده و و برای نوکری وهدف کفرها غرب ها به بهانه دفاع از اسلام کار میکند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است