احتمال کودتا علیه بن سلمان در عربستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۹    ۱۳۹۷/۳/۹ کد خبر: 151568 منبع: پرینت

برخی منابع خبری در عربستان از احتمال وقوع کودتا علیه محمد بن سلمان سخن می‌ گویند.

منابع ویژه دیپلماتیک در ریاض اعلام کردند گارد ملی عربستان سعودی در حال اقداماتی علیه بن سلمان است و این کشور به زودی شاهد اقدامات بی‌ سابقه‌ ای با حمایت قبایل منطقه میانی و افسران ارشد گارد ملی خواهد بود.

به گفته منابع اطلاعاتی، افسران ارشد گارد ملی عربستان در حال هماهنگی‌ های عملیاتی هستند و شاهزاده‌ های مخالف بن سلمان پیام‌ هایی محرمانه را میان احمد بن عبدالعزیز عموی او و متعب بن عبدالله و محمد بن نایف پسر عمو‌های او رد و بدل می‌ کنند.

این منابع اطلاعاتی مطلع به مرآة الجزیره گفته اند بن سلمان اکنون تحت حمایت آمریکا و نیرو‌های بلک واتر و گارد سلطنتی پنهان شده است و در معرض کودتای فرماندهان ارشد گارد ملی در ریاض و الشرقیه و جده است.

گفته می‌ شود قبایل عربستانی نقش مهمی در این اقدام دارند. انگیزه‌ های آنها سیاسی نیست بلکه ناشی از افزایش نارضایتی‌ های مردمی از وضعیت معیشتی به علت افزایش گرانی، تشدید فقر، مالیات، عوارض سنگین و از دست رفتن منابع درآمدی شان است.

این منابع می‌ گویند: ارکان سلطنت سعودی در معرض خطر فروپاشی است. خیابان‌ ها و کاخ‌ های شاهزاده‌ های سعودی هیچگاه تا این اندازه شاهد آشفتگی و تنش‌ های امنیتی نبوده است.

منابع اطلاعاتی می‌ گویند عربستان هیچگاه تا این اندازه دچار ناهماهنگی میان واحد‌های نظامی و امنیتی مختلف نبوده است. این مساله ناشی از عزل فرماندهان و جلوگیری از تماس آنها با یکدیگر با هدف پیشگیری از هماهنگی با دستگاه‌ های امنیتی و نظامی برای توطئه‌گری است.

این منابع احتمال عزل فوری و اعلام نشده شماری از شاهزادگان و روسای قبایل را به قصد سرکوب اعتراضات مردمی بعید نمی‌ دانند.

این منابع می‌ گویند این روز‌ها نیرو‌های امنیتی و گشتی‌ های پولیس در همه جا مشاهده می‌ شوند و اوضاع امنیتی به ویژه در ریاض بسیار حساس و پیچیده شده است.

دستگاه‌ های امنیتی عربستان اطلاعاتی از احتمال وقوع اعتراضات مردمی به علت خشم آنها از سیاست‌ های اقتصادی و امنیتی دریافت کرده اند. این مساله بیانگر نگرانی ارکان رژیم از وقوع درگیری‌ های خشونت بار خیابانی است و به همین علت نیرو‌های امنیتی در فرودگاه ریاض حضور پررنگی دارند و در هر جایی مشاهده می‌ شوند. در مقابل هر یک از در‌های فرودگاه ریاض چندین مامور امنیتی مستقر هستند.

اوضاع خیابانی نیز بهتر نیست. در همه جا دوربین‌ های امنیتی نصب شده است. برخی مناطق ریاض نظیر الخلیج و النسیم به علت گسترش روحیه قانون شکنی و نافرمانی مدنی بی نظمی‌ های گسترده‌ ای به وجود آمده است و اوضاع کاملا آشفته و برهم ریخته است. در این مناطق هر روز درگیری‌ های متعددی روی می‌ دهد و از نیرو‌های امنیتی و موترهای رسمی خبر زیادی نیست.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
بن سلمان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است