سناتور امریکا:عربستان و قطر به داعش کمک می کنند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۲    ۱۳۹۷/۳/۱۰ کد خبر: 151579 منبع: پرینت

یکی از ایمل هایی که ویکی لیکس از کلینتون افشا کرد این بود که باید جلوی حمایت عربستان و قطر از داعش را بگیریم.
به گزارش آریانا نیوز، رند پال در نشست کمیته روابط خارجی سنای امریکا برای بررسی بودیجه وزارتخارجه خطاب به مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور، گفت: عربستان، یمن را بمباردمان می کند و بیشترین هزینه نظامی را برای جنگ افروزی دارد، ما به ایران می گوییم راکت های بالستیک نداشته باشد. آیا اگر این خواسته ها را از اسراییل تقاضا کنیم می پذیرد؟ ده ها گروه در سوریه حضور دارند و حتی داعش که از قطر و عربستان تسلیحات می گیرد، یکی از ایمل هایی که ویکی لیکس از کلینتون افشا کرد این بود که باید جلوی حمایت عربستان و قطر از داعش را بگیریم.

رند پال گفت: آنها خودشان اعتراف می کنند. شما می خواهید ایران از سوریه خارج شود اما عربستان و قطر ده برابر مشکل ما هستند، خیلی چیزها از سوی عربستان تامین شده است. تا قبول نکنیم که مساله خاورمیانه سه طرف دارد، فکر نمی کنم به جایی برسیم. شما از ایران خواسته اید تا از حوثی های یمن دست بردارد اما از عربستان نخواسته اید که به حملات خود پایان دهد. فاجعه انسانی در اثر حملات عربستان است. ما از ایران می خواهیم از حمایت از حوثی ها دست بردارد و بعد وزارت دفاع می گوید که عربستان ۳۲ حمله انجام داده است. انگار کسی درباره آن صحبت نمی کند. دو طرف در این جنگ دخیل هستند. ایران از کارش دست بر نمی دارد مگر اینکه عربستان حاضر شود به پای مذاکره بیاید.

سناتور امریکایی تصریح کرد: خیلی ها موافق هستند که توافق هستوی با ایران چقدر کاستی هایی داشت و پولی که به ایران داده شد، می توانست به تدریج داده شود اما حداقل موافق هستیم که تحریم باعث شد که به میز مذاکره بیایند حالا دیگر این تحریم ها را نداریم و آنها به میز مذاکره نمی آیند، چطور می توانیم آن ها را به میز مذاکره بازگردانیم؟ شاید بتوانیم تحریم های بسیار سنگینی را اعمال کنیم اما ممکن است کار نکند، چون یک جانبه است. فرض بگیریم که اروپا، چین و روسیه با آنها در برجام ادامه دهند و ایران هم بگوید که ما هم به توافق عمل می کنیم و با آنها ادامه همکاری می دهیم اما شاید کارهایی همچون تروریزم و راکت بالستیک را که شما می خواهید، انجام ندهد.

رند پال گفت: فرض بگیریم که تحریم ها موثر واقع شوند و بتوانیم روی دیگران تاثیر بگذاریم، من فکر می کنم حتی اگر اروپا با ما کار بکند، چین و روسیه نخواهند کرد…غیرممکن است تحریم ها به اندازه کافی فشار بیاورد. اگر آنها دوباره پروگرام غنی سازی را شروع کنند، می خواهم ببینم این ۱۲ موردی که از ایران خواسته اید، چه معنایی خواهند داشت؟ شما می خواهید ایران ابعاد پروگرام گذشته خود را برملا کند، فکر کنید به جای ایران، اسراییل باشد، فکر می کنید اسراییل چنین کاری بکند، ممکن است شما بگویید که اسراییل دوست ما است، اما ایران می گوید اسراییل یک رقیب منطقوی است. اگر به جای ایران از عربستان بخواهیم تا ابعاد فعالیت خود را برای ما اعلام کند، در سیا به ما می گویند که آنها بعضی تکنالوژی اتومی را گرفته اند و بعضی ها هم می گویند که ندارند، حالا عربستان فکر می کند حاضر است در این زمینه با ما صحبت کند؟

این سناتور امریکایی تأکید کرد: در واقع شما از ایران چیزی می خواهید که هیچ وقت با آن موافقت نخواهد کرد. من هم دوست ندارم که تولید راکت های بالستیک ادامه یابد، اما ببینید یک جنگ مذهبی، یک خصومت و دشمنی بین ایران و عربستان وجود دارد، عربها پروگرام راکتی بالستیک دارند، عربستان و دیگر کشورهای عربی خیلی بیشتر از ایران پول خرج می کنند اما ما به ایران می گوییم که باید پروگرام بالستیک را متوقف کنند و به دیگران چیزی نمی گویم؛ این کارایی ندارد. اما اگر توافق را حفظ کرده بودیم و بعد به ایران می گفتیم که می خواهیم با عربستان دوست باشند وصلح داشته باشند، آیا اکنون می توانیم عربستان و ایران را به میز مذاکره بیاوریم که پروگرام راکتی را کنار بگذارند؟ فکر نکنید ایرانی ها بلافاصله ۱۲ مورد شما را می پذیرند اگر عربستان و اسراییل را فراموش کنیم و فقط ایران را درنظر بگیریم. این یک میدان بازی یک طرفه است در حالی که در منطقه سه طرف بازی داریم، ایران عربستان واسراییل؛ ما از ایران کارهایی می خواهیم که از دیگران نمی خواهیم.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عربستان
داعش
قطر
ایران
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است