اتحادیه اروپا در راه توافق با آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۴    ۱۳۹۷/۳/۱۰ کد خبر: 151588 منبع: پرینت

روزنامه وال استریت ژورنال از شکست تلاش های اتحادیه اروپا برای توافق با آمریکا بر سر معافیت از تعرفه های فولاد و آلومینیوم خبر داد و نوشت «دونالد ترامپ» احتمالا تعرفه های سنگین در این زمینه را علیه متحدانش به زودی به اجرا خواهد گذاشت.

این نشریه آمریکایی افزود: دولت ترامپ در آستانه مهلت روز جمعه برای توافق با اتحادیه اروپا، به دنبال عملی کردن تهدید خود درباره اعمال تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد از این اتحادیه است.

رییس جمهوری آمریکا اعمال تعرفه های گمرگی جدید واردات فلزات از اروپا، کانادا و مکزیک را که قرار بود از اول ماه مه اجرایی شوند تا یک ماه به تعویق انداخت و اجرای این تصمیم را به روز جمعه 1 ژوین (11 اسد) موکول کرد.

وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از این تصمیم ترامپ افزود: چنین اقدامی مطمئنا واکنش اتحادیه اروپا را در پی خواهد داشت.

ترامپ مارس گذشته اعلام کرد که تعرفه 25 درصدی واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی واردات آلومینیوم از اتحادیه اروپا را وضع خواهد کرد.

کاخ سفید سپس با تاخیر در اجرای این تصمیم درباره برخی کشورها، به شرکای تجاری اش فرصت داد برای معافیت از این تعرفه ها، به توافقاتی با واشنگتن دست یابند. اکنون مهلت این توافق به پایان رسیده است.

«ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا که مسئول تحقیقات درباره واردات فلزات به عنوان تهدیدی احتمالی برای امنیت ملی است، روز چهارشنبه اشاره کرد که اتحادیه اروپا مشمول تعرفه ها خواهد شد.

وی با این حال تاکید کرد که آمریکا به دنبال ادامه مذاکرات برای دستیابی به توافق احتمالی است که بازارهای اروپا را به روی صادرات آمریکا باز کند.

کشورهای اروپایی در چند ماه گذشته تلاش کرده اند به توافقی برای معافیت از تعرفه ها دست یابند.

«امانویل مکرون» رییس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در سفرهای اخیر خود به واشنگتن سعی کردند موافقت ترامپ را برای ادامه معافیت این کشورها از اعمال تعرفه های آمریکا جلب کنند.

در صورت تحقق وعده ترامپ و اجرایی شدن تحریم ها، اتحادیه اروپا احتمالا در اقدامی تلافی جویانه تعرفه 3.3 میلیارد دالری علیه برخی کالاهای آمریکایی از جمله موتور سیکلت و شلوارجین را اعمال خواهد کرد.

اتاق بازرگانی آمریکا در اتحادیه اروپا از ترامپ خواسته است به دلیل مهم بودن روابط اقتصادی دو طرف، به طور دایم این اتحادیه را از چنین تعرفه هایی معاف کند.

به نوشته وال استریت ژورنال، در حالی که اتحادیه اروپا بارها تهدید به تلافی کرده اما معلوم نیست که این دو اقتصاد بزرگ به تنش ها دامن خواهند زد یا به دنبال محدود کردن این آسیب خواهند بود.

در صورت اقدام تلافی جویانه اروپا، آمریکا نیز صادرات موتر از این اتحادیه را هدف قرار داد. واشنگتن اکنون درحال بررسی اعمال تعرفه واردات موتر و قطعات آن مشابه آن چیزی است که درباره فلزات تعیین شده است.

وال استریت ژورنال نوشت: تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق هسته ای، مقام های برخی کشورهای اتحادیه اروپا را عصبانی کرده است. برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان به دنبال راه حلی برای جلوگیری از آسیب اقتصادی هستند.

مکرون روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا نباید از موضع ضعف در مقابل فشارها واکنش نشان دهد. وی در نشستی با حضو ویلبر راس گفت: این موضوع را تکرار می کنم که واکنش یک جانبه و تهدید جنگ تجاری هیچ یک از مشکلات عدم توازن تجاری در جهان را حل نخواهد کرد. جنگ تجاری همیشه جنگی است که همه طرف ها بازنده هستند.

در داخل آمریکا، مصرف کنندگان فولاد و آلومینیوم وارداتی از تصمیم دولت ترامپ به دلیل تاثیر آن بر افزایش قیمت ها انتقاد کرده و بسیاری از قانونگذاران از هدف قرار دادن کشورهای متحد آمریکا نگران بوده اند. این تصمیم ترامپ مورد حمایت گروه های صنعتی و کارگری در آمریکا است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
اروپا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است