سیاست خارجی آنکارا غیر منطقی است
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۷    ۱۳۹۷/۳/۱۰ کد خبر: 151591 منبع: پرینت

پرفسور حسن اونال تحلیلگر مسایل خاورمیانه و استاد روابط بین الملل دانشگاه آتیلیم گفت: سیاست خارجی ترکیه منطقی و اصولی نیست چرا که آنکارا از یک سو با آمریکا و اسراییل در سیاست های منطقه ای دچار چالش است و از سوی دیگر با دولت سوریه دشمنی می کند.

اونال در گفتگو با شبکه هالک.تی.وی اظهار کرد: سیاست خارجه کنونی ترکیه نمی تواند برای کشور مثمر ثمر باشد و در آینده زمینه شکست را در موضوعات منطقه ای عاید کشور خواهد کرد چرا که نمی توان همزمان از یک سو با تل آویو در خصوص قدس مجادله کرد و از سوی دیگر برای سرنگونی بشار اسد با تل آویو و واشنگتن همکاری کرد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر چگونگی دعوای ترکیه با اسراییل تاکید کرد: اگر چه به لحاظ تجاری روابطی با اسراییل داریم اما بی تردید در خصوص مشروعیت این رژیم در منطقه و همچنین موضوع قدس مشکلاتی با آنها داریم و شاهدیم به جز ایران و ترکیه، هیچ صدایی از سوی سایر کشورهای مسلمان علیه جنایات نوار غزه و یا موضوع پایتختی قدس شنیده نمی شود.

وی تصریح کرد: مقام های آنکارا بارها در اظهارات خود جنایات اسراییل در نوار غزه، انتقال سفارت آمریکا به قدس و حمایت آنها از کودتاگران را محکوم کردند و از سوی دیگر از حمله هوایی آمریکا به دمشق استقبال می کند که این سیاست دوگانه تردیدهایی در افکار جامعه نسبت به صداقت مقام های کشور ایجاد کرده است.

ترکیه اما برخلاف این سیاست حمایتی خود از رفتار آمریکا علیه سوریه، جنایات اسراییل در نوار غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس را به شدت محکوم کرد.


کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است