پایان دو امدادی مخالفان صادرات تسلیحات آلمان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۶    ۱۳۹۷/۳/۱۳ کد خبر: 151645 منبع: پرینت

مخالفان و معترضان صنایع تسلیحاتی آلمان پس از طی یک مسیر ۱۱۰۰ کیلومتری به صورت دو امدادی به پارلمان فدرال رسیدند. این حرکت اعتراضی حدود دو هفته پیش از مقابل دفتر مرکزی بزرگترین شرکت اسلحه‌سازی آلمان آغاز شده بود.

دو امدادی معترضان به صنایع اسلحه‌سازی آلمان پس از طی یک مسیر حدود ۱۱۰۰ کیلومتری، روز شنبه مقابل پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) به خط پایان رسید.

به گفته ماکس وبر، سخنگوی سازمان‌دهندگان این حرکت اعتراضی، بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به طور مستقیم در این دوندگی نمادین مشارکت کرده‌اند و در طول مسیر هزاران نفر به آنها یاری رسانده یا در تظاهرات بر ضد صادرات جنگ‌افزار شرکت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دو امدادی معترضان حدود دو هفته پیش از مقابل دفتر مرکزی شرکت اسلحه‌سازی "هکلر و کوخ" در شهر اوبرندورف آم نکا، در ایالت جنوبی بادن وورتمبرگ آغاز شده بود.

شرکت "هکلر و کوخ" بزرگ‌ترین تولیدکننده جنگ‌افزار در آلمان است و در میان پنج سازنده بزرگ تسلیحات جهان قرار دارد.

برگزارکنندگان این برنامه اعتراضی می‌گویند شرکت‌کنندگان در آن به شیوه‌های گوناگونی این مسیر را طی کرده‌اند؛ برخی دویده، برخی پیاده‌روی کرده و عده‌ای سوار بر دوچرخه با دیگران همراه شده‌اند و در پایان این حرکت صدها نفر مقابل بوندس‌تاگ دست به تظاهرات زده‌اند.

اعتراض به صدور جنگ‌افزار به مناطق بحرانی
دو امدادی ۱۱۰۰ کیلومتری در اعتراض به نقش شرکت "هکلر و کوخ" در صادرات جنگ‌افزار انجام شد. این اعتراض بیش از همه متوجه صادرات تجهیزات نظامی ساخت آلمان به مناطق بحرانی جهان و نقش آنها در نقض حقوق شهروندان می‌شود.

آلمان در سال‌های گذشته همواره یکی از پنج صادرکننده اصلی جنگ‌افزار در جهان بوده است. فروش جنگ‌افزار به کشورهایی نظیر ترکیه و عربستان سعودی بارها با انتقادهای شدید فعالان حقوق بشری و مخالفان جنگ روبرو بوده است.

در ژانویه امسال و در جریان تشکیل دولت ائتلاف بزرگ، متشکل از دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات آلمان موضوع صادرات تجهیزات نظامی از این کشور به منطق بحرانی یکی از مسائل مورد مناقشه بود.

بر اثر پافشاری حزب سوسیال دموکرات، دولت ایتلافی به صدراعظمی آنگلا مرکل به توافق رسید که صدور جنگ‌افزار به کشورهای درگیر در بحران یمن، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی متوقف شود.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آلمان
مخالفان تسلیحات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است