نهنگ تایلندی با ۸۰ کیسه پلاستیکی در معده جان سپرد
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۳۰    ۱۳۹۷/۳/۱۵ کد خبر: 151696 منبع: پرینت

پلاستیک به جای غذا: در تایلند یک نهنگ که چند ده کیسه پلاستیکی در معده داشت، با وجود تلاش چند روزه دامپزشکان جان سپرد. بنا بر آمار سازمان ملل متحد، هر سال حدود ۸ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود.

به گزارش صدای المان، تلاش پنج‌روزه متخصصان برای نجات یک نهنگ در تایلند بی‌نتیجه ماند. این نهنگ نیمه‌جان دوشنبه گذشته (۲۸ مه) در کانالی در مرز مالزی پیدا شده بود. به گفته مقام‌های تایلندی، این نهنگ پیش از مرگ پنج کیسه پلاستیکی بالا آورد. در کالبدشکافی بیش از ۸۰ کیسه پلاستیکی به وزن در مجموع ۸ کیلوگرم در معده این حیوان پیدا شده است.

به دلیل وجود کیسه‌های پلاستیکی در معده، امکان رسیدن مواد مغذی به بدن این نهنگ وجود نداشته است.

یک کارشناس زیست‌شناسی دریایی از دانشگاه "کاستسارت" تایلند که از نزدیک در جریان عملیات نجات و همچنین مرگ این نهنگ بوده، می‌گوید که در سواحل این کشور هر سال دست‌کم ۳۰۰ آبزی شامل نهنگ، لاک‌پشت دریایی و دلفین به دلیل خوردن پلاستیک می‌میرند. او این موضوع را "مشکلی بزرگ" خوانده است.

مدیر اداره دریاها و سواحل تایلند می‌گوید توجه افکار عمومی را به معضل پلاستیک در محیط زیست جلب خواهد کرد: «ما با استفاده از موضوع مرگ این نهنگ همه را فرا می‌خوانیم تا برنامه‌های خود برای کاهش مصرف پلاستیک در تایلند را معرفی کنند».

کشور پادشاهی تایلند یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان کیسه‌های پلاستیکی در جهان است.

بنا بر آمار برنامه‌های زیست‌محیطی سازمان ملل متحد، هر سال حدود ۸ میلیون تن پلاستیک، از جمله بطری، بسته‌بندی و دیگر زباله‌های پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شوند.

هفته گذشته اعلام شد که کمیسیون اتحادیه اروپا مجموعه اقداماتی برای کاهش پسماند پلاستیکی را بررسی می‌کند. کمیسیون اروپا تلاش می‌کند ظروف پلاستیکی، نی‌های‌‌ پلاستیکی مخصوص نوشیدنی‌، گوش‌پاک‌کن‌‌ها و دسته‌های پلاستیکی نگهدارنده بادکنک را در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع کند.

بنا بر اعلام کمیسیون اتحادیه اروپا، در سراسر این قاره سالانه حدود ۲۶ میلیون تن پسماند پلاستیکی بر جا می‌ماند. نزدیک به ۳۰ درصد از این پسماند وارد چرخه بازیافت می‌شود. ۷۰ درصد باقیمانده یا دفن و یا سوزانده می‌‌شود و یا در محیط زیست باقی می‌ماند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تایلند
بطری پلاستیکی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است